Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62309 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ :) :) και ΖΕΣΤΑ :lol: :lol:

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62321 από i-xanthi
Απαντήθηκε από i-xanthi στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Αποφάσισα κ γω να ξεκινήσω να συγκέντρωνω τα υλικά που θα χρειαστω για την τοποθέτηση του τζάκιου (απλο μαντεμενιο με πολλες πατεντες) που σας είχα πει κανένα μήνα πριν.
Ετσι χθες έκανα μια βόλτα στην τοπική αγορά της Ξάνθης και ομολογώ ότι γύρισα σπίτι με την ουρά στα σκελια!!!
Πολύ λίγες επιλογές και όπου εβρισκες αυτό που πραγματικά ήθελες η τιμή ήταν απλησιαστη!!! Πχ εναλλακτης καμιναδας ενός μέτρου 155 ευρώ!!!
Οπότε θα ήθελα την βοήθεια σας πάλι.
Τα υλικά που χρειάζομαι είναι:
1. 4 μέτρα φ250 Ινοξ καμινάδα.
2. Εναλλακτης καμιναδας ενός μέτρου η μεγαλύτερο
3. Περί τα 10 τμ πετροβαμβακα 5 εκ με αλουμίνιο
4. Περτοβαμβακα ευκαμπτο για την μόνωση της καμιναδας
5. Καπέλο για την καμινάδα τύπου παγοδας
6. Φ100 ευκαμπτο σωλήνα αλουμινίου περί τα 15 μέτρα
7. Φ120 ευκαμπτο σωλήνα αλουμινίου περίπου 6 μέτρα
8. Βεντιλατερ όσο το δυνατόν πιο αθορυβο παροχής περίπου 500 κιβ μετ
9. Θερμόστατης για τον έλεγχο του βεντιλατερ ( προφανώς κάτι σαν τον tiemme fc810)

Κ τώρα οι ερωτήσεις. Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος προμηθευτής στην Θεσσαλονίκη η αλλου, ο οποιος να κανει και delivery, έτσι ώστε να έρθω σε επαφή μαζί του και να μου τα στείλει; Αν οχι υπάρχει τουλάχιστον κάποιος που να τα έχει όλα έτσι ώστε στη χειρότερη περίπτωση να κατέβω εγώ στη Θεσσαλονίκη να τα πάρω, χωρίς να χρειαστεί να γυρίζω αριστερά δεξιά ρωτώντας ( γιατί δεν ξέρω την αγορά εκεί) ; Στη χειρότερη περίπτωση μπορείτε να μου δώσετε διευθύνσεις η τηλέφωνα η έστω σάιτ των εμπόρων αυτών για να καταφέρω να τους βρω η να επικοινωνήσω μαζί τους;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγνώμη για το τυχόν άσχετο του θέματος.
Καλές γιορτές σε ολους.

Γιάννης Ξάνθη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62471 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

YiannisCris έγραψε: dmtr και Giol ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Όσο αφορά την απόδοση δεν μπόρεσα να βρώ άκρη! Όλες οι χώρες στον βορρά (Γερμανία, Δανία, Νορβηγία) αναφέρουν σαφώς χαμηλότερες αποδόσεις από ότι οι Ιταλοί (κυρίως) και οι Γάλλοι.Οι τζακάδες δε, λένε ότι θέλουνε.

Έχω δει όμως κάποια τζάκια να δουλεύουν όπως πχ Jolly (με ονομαστική 24kw) και nordpeis N24 (με 8kw) και δεν μου φάνηκε διαφορά απόδοσης τόσο μεγάλη (σχεδόν καθόλου). Δεν τα έχω ζήσει όμως τα τζάκια για να έχω σαφή και ενδεχμένως σωστή άποψη αλλά τα πρώτα συμπεράσματα είναι όπως τα αναφέρω.

Καλοδεχούμενη όποιαδηποτε άποψη μήπως και αποφύγω να κάνω κάποια χοντράδα (με δεδομένο το αυξημένο κόστος της Ν27)

ευχαριστώ και πάλι.


Πόσο σου ζητάνε για την Nordpeis; ΄Εχω ένα φίλο που έβαλε την Ν25 με το Barcelona περίβλημα και όλα μαζί με την εγκατάσταση του πήγε 3500. Δεν μου φάνηκε πολύ ακριβά , αν σκεφτείς ότι το τζάκι μου μόνο κοστίζει 3200!
Πάντως συγκρίσεις είναι δύσκολο να κάνεις. Αυτό που μπορώ να σου πω έιναι ότι η Ν25 με δύο κούτσουρα έβγαζε φυσική ροή τέτοια που νόμιζες ότι έχει βεντιλατέρ. Σίγουρα ζέσταινε ανάλογα με την δικιά μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62604 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

i-xanthi έγραψε: Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Αποφάσισα κ γω να ξεκινήσω να συγκέντρωνω τα υλικά που θα χρειαστω για την τοποθέτηση του τζάκιου (απλο μαντεμενιο με πολλες πατεντες) που σας είχα πει κανένα μήνα πριν.
Ετσι χθες έκανα μια βόλτα στην τοπική αγορά της Ξάνθης και ομολογώ ότι γύρισα σπίτι με την ουρά στα σκελια!!!
Πολύ λίγες επιλογές και όπου εβρισκες αυτό που πραγματικά ήθελες η τιμή ήταν απλησιαστη!!! Πχ εναλλακτης καμιναδας ενός μέτρου 155 ευρώ!!!
Οπότε θα ήθελα την βοήθεια σας πάλι.
Τα υλικά που χρειάζομαι είναι:
1. 4 μέτρα φ250 Ινοξ καμινάδα.
2. Εναλλακτης καμιναδας ενός μέτρου η μεγαλύτερο
3. Περί τα 10 τμ πετροβαμβακα 5 εκ με αλουμίνιο
4. Περτοβαμβακα ευκαμπτο για την μόνωση της καμιναδας
5. Καπέλο για την καμινάδα τύπου παγοδας
6. Φ100 ευκαμπτο σωλήνα αλουμινίου περί τα 15 μέτρα
7. Φ120 ευκαμπτο σωλήνα αλουμινίου περίπου 6 μέτρα
8. Βεντιλατερ όσο το δυνατόν πιο αθορυβο παροχής περίπου 500 κιβ μετ
9. Θερμόστατης για τον έλεγχο του βεντιλατερ ( προφανώς κάτι σαν τον tiemme fc810)

Κ τώρα οι ερωτήσεις. Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος προμηθευτής στην Θεσσαλονίκη η αλλου, ο οποιος να κανει και delivery, έτσι ώστε να έρθω σε επαφή μαζί του και να μου τα στείλει; Αν οχι υπάρχει τουλάχιστον κάποιος που να τα έχει όλα έτσι ώστε στη χειρότερη περίπτωση να κατέβω εγώ στη Θεσσαλονίκη να τα πάρω, χωρίς να χρειαστεί να γυρίζω αριστερά δεξιά ρωτώντας ( γιατί δεν ξέρω την αγορά εκεί) ; Στη χειρότερη περίπτωση μπορείτε να μου δώσετε διευθύνσεις η τηλέφωνα η έστω σάιτ των εμπόρων αυτών για να καταφέρω να τους βρω η να επικοινωνήσω μαζί τους;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγνώμη για το τυχόν άσχετο του θέματος.
Καλές γιορτές σε ολους.

Γιάννης Ξάνθη.


Φίλε Γιάννη θα σου πω κι εγώ με την σειρά μου, αυτό που σου είπαν και κάποιοι άλλοι συμφορουμίτες παλαιότερα. Άσε τις πατέντες και τράβα στο λερόυ να πάρεις την Ferlux με 250 ευρώ να ησυχάσεις χωρίς να παιδευτείς! Την έβαλα μαζί με ένα φιλαράκι στο σπίτι του κι έχουμε πάθει πλάκα! Όσο για καταστήματα με τέτοια είδη ξέρω το ένα στην είσοδο της Θέρμης απέναντι από την κρεαταγορά και τον Μακρή στο Βαρδάρη.
http://petridis-thermi.webnode.com//
http://www.makrismotors.gr/etairia2_gr.php

Παρακαλώ τους διαχειριστές αν θεωρούν τα παραπάνω διαφήμιση να τα αφαιρέσουν

*** Δεν τα θεωρουμε απρόκλητη διαφήμιση, εφόσον αναρτώνται από καταναλωτές με σκοπό τη βοήθεια άλλων καταναλωτών. Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι να μπαίνουν σε CODE tags για να μην φαίνεται το forum μας ως referrer κατά την επίσκεψη. - DOOM_NX ***
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62637 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

alex_nous έγραψε:

i-xanthi έγραψε: Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Αποφάσισα κ γω να ξεκινήσω να συγκέντρωνω τα υλικά που θα χρειαστω για την τοποθέτηση του τζάκιου (απλο μαντεμενιο με πολλες πατεντες) που σας είχα πει κανένα μήνα πριν.
Ετσι χθες έκανα μια βόλτα στην τοπική αγορά της Ξάνθης και ομολογώ ότι γύρισα σπίτι με την ουρά στα σκελια!!!
Πολύ λίγες επιλογές και όπου εβρισκες αυτό που πραγματικά ήθελες η τιμή ήταν απλησιαστη!!! Πχ εναλλακτης καμιναδας ενός μέτρου 155 ευρώ!!!
Οπότε θα ήθελα την βοήθεια σας πάλι.
Τα υλικά που χρειάζομαι είναι:
1. 4 μέτρα φ250 Ινοξ καμινάδα.
2. Εναλλακτης καμιναδας ενός μέτρου η μεγαλύτερο
3. Περί τα 10 τμ πετροβαμβακα 5 εκ με αλουμίνιο
4. Περτοβαμβακα ευκαμπτο για την μόνωση της καμιναδας
5. Καπέλο για την καμινάδα τύπου παγοδας
6. Φ100 ευκαμπτο σωλήνα αλουμινίου περί τα 15 μέτρα
7. Φ120 ευκαμπτο σωλήνα αλουμινίου περίπου 6 μέτρα
8. Βεντιλατερ όσο το δυνατόν πιο αθορυβο παροχής περίπου 500 κιβ μετ
9. Θερμόστατης για τον έλεγχο του βεντιλατερ ( προφανώς κάτι σαν τον tiemme fc810)

Κ τώρα οι ερωτήσεις. Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος προμηθευτής στην Θεσσαλονίκη η αλλου, ο οποιος να κανει και delivery, έτσι ώστε να έρθω σε επαφή μαζί του και να μου τα στείλει; Αν οχι υπάρχει τουλάχιστον κάποιος που να τα έχει όλα έτσι ώστε στη χειρότερη περίπτωση να κατέβω εγώ στη Θεσσαλονίκη να τα πάρω, χωρίς να χρειαστεί να γυρίζω αριστερά δεξιά ρωτώντας ( γιατί δεν ξέρω την αγορά εκεί) ; Στη χειρότερη περίπτωση μπορείτε να μου δώσετε διευθύνσεις η τηλέφωνα η έστω σάιτ των εμπόρων αυτών για να καταφέρω να τους βρω η να επικοινωνήσω μαζί τους;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγνώμη για το τυχόν άσχετο του θέματος.
Καλές γιορτές σε ολους.

Γιάννης Ξάνθη.


Φίλε Γιάννη θα σου πω κι εγώ με την σειρά μου, αυτό που σου είπαν και κάποιοι άλλοι συμφορουμίτες παλαιότερα. Άσε τις πατέντες και τράβα στο λερόυ να πάρεις την Ferlux με 250 ευρώ να ησυχάσεις χωρίς να παιδευτείς! Την έβαλα μαζί με ένα φιλαράκι στο σπίτι του κι έχουμε πάθει πλάκα! Όσο για καταστήματα με τέτοια είδη ξέρω το ένα στην είσοδο της Θέρμης απέναντι από την κρεαταγορά και τον Μακρή στο Βαρδάρη.
http://petridis-thermi.webnode.com//
http://www.makrismotors.gr/etairia2_gr.php

Παρακαλώ τους διαχειριστές αν θεωρούν τα παραπάνω διαφήμιση να τα αφαιρέσουν

*** Δεν τα θεωρουμε απρόκλητη διαφήμιση, εφόσον αναρτώνται από καταναλωτές με σκοπό τη βοήθεια άλλων καταναλωτών. Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι να μπαίνουν σε CODE tags για να μην φαίνεται το forum μας ως referrer κατά την επίσκεψη. - DOOM_NX ***


στο λερου στο ρεντη δεν παιζει η τιμη τησ ferlux με 250 πια :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62766 από Laman
Απαντήθηκε από Laman στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Βασικα εμενα ο τζακας μου κατω ακριβως απο την εστια μου εχει κανει ενα κλειστο θαλαμο περιπου 30Χ30, για να μπορω να μαζευω λεει τις σταχτες που θα πεφτουν, και εκει εχει παει κ τον εξωτερικο αερα(δες φωτο). Αυτο ομως που σκεφτομαι τωρα ειναι μηπως αυτο μου κοβει τη θερμοτητα που βγαινει απο την κατω μερια της εστιας και γενικα εμποδιζει τη φυσικη ροη??
Επισης αυτο που θα ηθελα να αναφερω ειναι πως την περσιδα εισαγωγης του αερα στο θερμοθαλαμο την εχω ανοιξει κατω αριστερα και η πλατη της εστιας με τον τοιχο εχει αποσταση 3εκ.

GT έγραψε:

Laman έγραψε:

GT έγραψε:

Laman έγραψε: Καλησπερα. Ηθελα να ρωτησω σε τζάκι φυσικης ροής υπαρχει τροπος να εισαγουμε στο χωρο-θερμοθαλαμο φρεσκο αερα?Επισης ο φρεσκος αερας που οδηγειται κατω απο την εστια για την καυση ειναι σωστο να τον εχουμε μονιμα ανοιχτο ή πρεπει να μπει ταμπερ στη σωληνα για να κλεινει?
Ευχαριστω


Ο αέρας καύσης που φέρνεις απ' έξω, προφανώς αναμιγνύεται με τον εισερχόμενο εσωτερικό, οπότε υπάρχει μια ανανέωση.

Ναι, καλό είναι να μπορείς να το κλείνεις όταν δε λειτουργεί το τζάκι, για να μη μπάζει κρύο στο σπίτι.


Μα πως αναμειγνυεται αφου το φρεσκο αερα το εχω παει ακριβως κατω απο το συρταρακι της σταχτης??
Και απο τη στιγμη που παει μονο μεσα στην εστια πως θα μου κρυωσει το σπιτι??


Μα πως να μην αναμιχθεί, αφού ο αεραγωγός εξωτερικού αέρα δεν κουμπώνει στεγανά σε κάποια υποδοχή της εστίας, αλλά απλά διοχετεύει αέρα χύμα στο θερμοθάλαμο, έστω και κοντά στο συρτάρι?

Αέρας είναι και σκορπάει, δεν είναι δυνατό η εστία να τραβάει επιλεκτικά μόνο από τον αεραγωγό.

Τραβάει από το χώρο τριγύρω.

Άρα θα τραβήξει λίγο και απ' τους 2. Ομοίως και η φυσική ροή κατ' επέκταση.

Το ίδιο ισχύει και για το επόμενο ερώτημά σου, ο χώρος πίσω από την εστία δεν είναι σφραγισμένος έναντι του σαλονιού, αέρας είναι και περνάει.

Οποιαδήποτε μεταβολή της πίεσης μέσα στο σπίτι λοιπόν, ενδέχεται να προκαλέσει "άντληση" αέρα από την τρύπα, ο οποίος θα διοχετευτεί και στο υπόλοιπο σπίτι, καθώς όπως είπαμε η κατασκευή δεν είναι σφραγισμένη και ο αέρας συνεπώς πάει παντού.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.481 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ