Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62809 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Laman έγραψε:

GT έγραψε:

Laman έγραψε:

GT έγραψε:

Laman έγραψε: Καλησπερα. Ηθελα να ρωτησω σε τζάκι φυσικης ροής υπαρχει τροπος να εισαγουμε στο χωρο-θερμοθαλαμο φρεσκο αερα?Επισης ο φρεσκος αερας που οδηγειται κατω απο την εστια για την καυση ειναι σωστο να τον εχουμε μονιμα ανοιχτο ή πρεπει να μπει ταμπερ στη σωληνα για να κλεινει?
Ευχαριστω


Ο αέρας καύσης που φέρνεις απ' έξω, προφανώς αναμιγνύεται με τον εισερχόμενο εσωτερικό, οπότε υπάρχει μια ανανέωση.

Ναι, καλό είναι να μπορείς να το κλείνεις όταν δε λειτουργεί το τζάκι, για να μη μπάζει κρύο στο σπίτι.


Μα πως αναμειγνυεται αφου το φρεσκο αερα το εχω παει ακριβως κατω απο το συρταρακι της σταχτης??
Και απο τη στιγμη που παει μονο μεσα στην εστια πως θα μου κρυωσει το σπιτι??


Μα πως να μην αναμιχθεί, αφού ο αεραγωγός εξωτερικού αέρα δεν κουμπώνει στεγανά σε κάποια υποδοχή της εστίας, αλλά απλά διοχετεύει αέρα χύμα στο θερμοθάλαμο, έστω και κοντά στο συρτάρι?

Αέρας είναι και σκορπάει, δεν είναι δυνατό η εστία να τραβάει επιλεκτικά μόνο από τον αεραγωγό.

Τραβάει από το χώρο τριγύρω.

Άρα θα τραβήξει λίγο και απ' τους 2. Ομοίως και η φυσική ροή κατ' επέκταση.

Το ίδιο ισχύει και για το επόμενο ερώτημά σου, ο χώρος πίσω από την εστία δεν είναι σφραγισμένος έναντι του σαλονιού, αέρας είναι και περνάει.

Οποιαδήποτε μεταβολή της πίεσης μέσα στο σπίτι λοιπόν, ενδέχεται να προκαλέσει "άντληση" αέρα από την τρύπα, ο οποίος θα διοχετευτεί και στο υπόλοιπο σπίτι, καθώς όπως είπαμε η κατασκευή δεν είναι σφραγισμένη και ο αέρας συνεπώς πάει παντού.


Βασικα εμενα ο τζακας μου κατω ακριβως απο την εστια μου εχει κανει ενα κλειστο θαλαμο περιπου 30Χ30, για να μπορω να μαζευω λεει τις σταχτες που θα πεφτουν, και εκει εχει παει κ τον εξωτερικο αερα(δες φωτο). Αυτο ομως που σκεφτομαι τωρα ειναι μηπως αυτο μου κοβει τη θερμοτητα που βγαινει απο την κατω μερια της εστιας και γενικα εμποδιζει τη φυσικη ροη??
Επισης αυτο που θα ηθελα να αναφερω ειναι πως την περσιδα εισαγωγης του αερα στο θερμοθαλαμο την εχω ανοιξει κατω αριστερα και η πλατη της εστιας με τον τοιχο εχει αποσταση 3εκ.


Άσχετο: αν μπορείς σε παρακαλώ, όταν κάνεις παράθεση μηνύματος, να γράφεις κάτω από το υπάρχον κείμενο, βοηθάει στη συνέχεια κάποιον που θέλει να κάνει παράθεση το δικό σου μήνυμα. :)

Δε μου φαίνεται και πολύ σωστό αυτό με το συρταράκι. Όντως ίσως να επηρεάζει τη φυσική ροή...

Το αν πειράζει που έχεις από το πλάι την εισαγωγή, μάλλον μπορείς να το καταλάβεις στην πράξη, με ένα θερμόμετρο υπερύθρων. Αν ο αέρας κινειται πχ μόνο από τη μεριά που είναι η περσίδα, τότε από την άλλη μεριά θα δεις αρκετά υψηλότερες θερμοκρασίες και καλό θα είναι να τη βάλεις κεντρικά.

Όσο για την απόσταση από τον τοίχο, οι ελάχιστες αποστάσεις ορίζονται από τους κατασκευαστές.
Εσύ νομίζω δεν ξέρεις καν μάρκα, αν θυμάμαι καλά.
Πάντως γενικά μου φαίνεται λίγο, αυτές οι αποστάσεις νομίζω συνιστώνται για τα πλαϊνά.
Για πίσω νομίζω υπερδιπλάσια χρειάζεται...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62987 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα παιδιά.Σήμερα μόλις άναψα για πρώτη φορά τη Selenic.Όλα καλά για την ώρα αλλά μια μυρωδιά κάπως σα γλυκό να υποθέσω είναι το μαντέμι;Να μην ανησυχώ;
Δεν έχω κλείσει ακόμα με γυψοσανίδα για να δω τυχόν διαρροές και μυρωδιές.Αργότερα θα ανεβάσω και καμία φωτό από το δημιούργημά μου :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63000 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γλυκό είναι ο πετροβάμβακας. Κάπου τον παραζέστανες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63004 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα φιλε ...να το χαιρεσαι ...και δειχτο και σ εμας να χαρουμε

μηπως ψηνει κανα κουραμπιε η γειτονισσα κανα μελομακαρονακι ???? :)

απο ποτε βρε αστερι ο πετροβαμβακας εγινε γλυκο ???...μη μου βαζεις ιδεες :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63116 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
...Είναι δώδεκα η ώρα είναι η ώρα των τρελών... (και του πληκτρολογίου) και τα μνημόνια καλά κρατούν και μας κρατούν μέσα σπάζοντας το κεφάλι μας πως θα ζεσταθούμε οικονομικά.
Τις καλλίτερες και θερμότερες ευχές μου σε όλους με υγεία, ζεστασιά και καλή καρδιά, καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά και ο καινούριος Μπάρμπα Βασίλης που θα έρθει εκτός από υγεία και ευρώ να μας φέρει και πολύ ζεστασιά και πολύ κρύο Σιβηρίας σε αυτούς που κατάντησαν την Ελλάδα μας έτσι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63360 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
χρόνια πολλά με υγεία και χαρά σε όλους.
επανερχόμενος στο πρόβλημά μου -σελίδες 341-343- επιτέλους πιστεύω πως βρέθηκε κάποιος επαγγελματίας στο χώρο, ο οποίος ήρθε και είδε το σπίτι και το πρόβλημα με την κασέτα και την έλλειψη θέρμανσης.
Κατασκευαστικά μου τόνισε ότι κακώς δεν μπήκε μόνωση με πετροβάμβακα και σωλήνας μέχρι πάνω και τουλάχιστον μία περσίδα εκτόνωσης ψηλά στους 30πόντους από το ταβάνι.
τον ενημέρωσα ότι θέλω να μπει εναλλακτης και μου είπε ότι για το 100άρικο θα βγάλει τα λεφτά του.
στο πιο σημαντικό τώρα που είναι το κρύο στην κουζίνα έχουμε τα εξής.
το σπίτι είναι πολύ καλά μονωμένο από πλευράς εισόδων αέρα, και με κλειστά τα πάντα αν ανοίξω στικ στο σαλόνι όλος ο καπνός πηγαίνει στον απορροφητήρα. το ίδιο συμβαίνει περίπου και από το άλλο μισό του σπιτιού-υπνοδωμάτια, που ο καπνός από τα στικάκια πηγαίναι κατά κύριο λόγο προς την πόρτα της κουζίνας και ένα μικρό ποσοστό προς το μπάνιο και τον εξαερισμό. Κάναμε λοιπόν ένα απλό τεστ και με ανοιχτή τη σόμπα πέλλετ και το τζάκι(θυμίζω και τα δύο παίρνουν αέρα από μέσα από το σπίτι), μπήκε ένα θερμόμετρο ακριβώς κάτω από το φίλτρο του απορροφητήρα, αλλά και βγάζοντας το φίλτρο μέσα μισό μέτρο. το αποτέλεσμα, με θερμοκρασία σπιτιού 24 σταθερά στα υπνοδωμάτια και στο σαλονι, απορροφητήρας 16, μέσα μισό μέτρο 12 βαθμούς χτες το βράδυ, και ο αέρας είναι αισθητός στο χέρι μου!
το ραντεβού κλείστηκε για πέμπτη.... να φτιαχτεί το τζάκι, να μπει εξωτερική είσοδος στην πελλετ προσωρινη (θα δουμε αυτο το μερεμετι πως θα γινει), και επίσης να μπει ταμπερ αντεπιστροφης με γωνία για τον απορροφητηρα αντί της κλασσικης γριλλιας.
θα βγάζω παράλληλα φωτος απο τις εργασιες και θα επανερθω με αποτελεσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.474 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ