Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64317 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

glf έγραψε: καταρχάς χαιρετίσμα στον pduke, είδα όλο το.. στόρι σου :) μεγάλο σπίτι πας να ζεστάνεις μόνο με τζάκι. ήρθα και ξέρω :lol:

Χο χο!!! δεν γίνονται αυτά!! πάνε πολλά χρόνια αγορίνα!!! απ΄' ότι καταλαβαίνω είσαι καλά οπότε...εύγε!
Ναι φίλε μου το σπίτι καλά το θυμάσαι, αλλά το invicta με 2 δωμάτια κλειστά επάνω μου κρατάει τον κάτω όροφο στους 20-22 και τον πάνω 18-19 ανάλογα με την ποσότητα και την ποιότητα ξύλου που καίω! είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος. άμα σε φέρει ποτέ ο δρόμος από τα μέρη μου είσαι πάντα καλοδεχούμενος!

glf έγραψε: και γω είμαι σε φάση "tuning" στο τζάκι, έχω ένα ενεργειακό foyer, το Godin Defi 12.7 ΚW.

αφού... έκανα κάνα μήνα να διαβάσω αυτό το topic, κατάλαβα 2-3 πράματα για την κατασκευή που και γιαυτο το λόγο βρήκα το forum

το κυριότερο είναι ότι ο θερμοθάλαμος δεν έχει πατάρι και το... ταβάνι πάει επάνω για αρκετούς πόντους, οπότε δεν βγαίνει εύκολα η ζέστη από την περσίδα (που ευτυχώς την είχα κάνει μεγάλη)

το δεύτερο ήταν ότι δεν είχα.. έλεγχο της εισόδου φρέσκου αέρα, ήταν μια τρύπα με περσίδα στη βάση του θερμοθάλαμου που δεν μπορούσα να κλείνω και να ανοίγω. αυτό το διόρθωσα με τάμπερ που έχει ντίζα.

η... μαγκιά είναι ότι δουλεύω σε τελειωμένη κατασκευή γυψοσανίδας, δεν πειράζουμε και δεν ανοίγουμε τίποτα. το πως μπήκε τάμπερ-σωλήνα και ντίζα ήταν μαγκιά :)

το καλό μέρος έρχεται τώρα. πως φτιάχνεις πατάρι δουλεύοντας μόνο από το άνοιγμα της περσίδας; εκεί σε θέλω.....
το σχέδιο λέει να κόψω δύο λαμαρίνες που να αγκαλιάσουν την καμινάδα, και ήδη τα έκανα τα πατρόν σε χαρτόνι. στη μέση θα είναι και αλληλοεπικαλυπτόμενα.
από πάνω μεριά θα βάλω πετροβάμβακα και θα κάνω και τις τρύπες του επάνω θερμοθάλαμου (του παταριού).

το θέμα είναι πως να στερεώσω τις λαμαρίνες στον υπάρχοντα θερμοθάλαμο. ο γυψοσανιδάς (που δεν έκανε το πατάρι γιατί δεν.. χρειάζεται) λέει ότι το έχει το κόλπο, οπότε από... βδομάδα θα το ξεκινήσουμε.

τώρα το καίω μεν αλλά όχι τέρμα το τζάκι, οπότε θέλω να το τελειώσω για να το δίνω τέρμα... έχω μεγάλο σαλόνι και θέλω καμια μέρα να το δω να ανεβάζει 1-2 βαθμούς θερμοκρασία από το τζάκι...

πρώτον καλές ζέστες!
δεύτερον δεν κατάλαβα γιατί θέλεις να κάνεις ντε και καλά παταράκι. αφού το τζάκι είναι κλειστό και το ταβάνι ψηλό κάνε ένα άνοιγμα πχ 30χ10 τέρμα πάνω δίπλα στο ταβάνι ΄βαλε και μια περσιδούλα και είσαι έτοιμος. έχεις εξασφαλίσει και την εκτόνωσή σου και δεν μπλέκεις με περισσότερα. τώρα αν δεν υπάρχει μόνωση επάνω στο ταβάνι τότε αλλάχει το πράγμα.
βέβαια τώρα που απαντάω μπορεί και να τα έχεις κάνει όλα, όπότε ρίξε καμιά ενημέρωση !!

παίδες !!! Χρονια πολλά σε όλους!!από καρδιάς! τέτοιο χειμώνα άφραγκο και ζεστό δεν τον φανταζόμουνα!!!
να στε καλά όλοι σας!

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pduke.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64430 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pduke έγραψε: πρώτον καλές ζέστες!
δεύτερον δεν κατάλαβα γιατί θέλεις να κάνεις ντε και καλά παταράκι. αφού το τζάκι είναι κλειστό και το ταβάνι ψηλό κάνε ένα άνοιγμα πχ 30χ10 τέρμα πάνω δίπλα στο ταβάνι ΄βαλε και μια περσιδούλα και είσαι έτοιμος. έχεις εξασφαλίσει και την εκτόνωσή σου και δεν μπλέκεις με περισσότερα. τώρα αν δεν υπάρχει μόνωση επάνω στο ταβάνι τότε αλλάχει το πράγμα.
βέβαια τώρα που απαντάω μπορεί και να τα έχεις κάνει όλα, όπότε ρίξε καμιά ενημέρωση !!


είναι θέμα της γυψοσανίδας στο σαλόνι. έχω κάνει οροφή με γυψοσανίδα και στα πλαινα έχει δύο.. σκαλοπάτια γείσο ψυψοσανίδας που χαμηλώνουν. οπότε το πιο.. επάνω μέρος που μπορώ να κάνω άνοιγμα εκτόνοσης, που γλύφει το πιο πάνω μέρος στη φάτσα του θερμοθάλαμου είναι... 20 πόντους πιο χαμηλά από το ταβάνι του θερμοθάλαμου που είναι φυσικά στην πλάκα της οροφής.

αυτό που λέω είναι ότι άνοιξα την περσίδα εκτόνωσης, αλλά πάλι έχει άλλους 20 πόντους ύψος εσωτερικά ο θερμοθάλαμος. και το κυριότερο, η κυρίως περσίδα για να βγαίνει ο ζεστός αέρας που είναι και μεγάλη, είναι 47 ολόκληρους πόντους κάτω από το ταβάνι του θερμοθάλαμου. εγώ θέλω ο ζεστός αέρας να βγαίνει αμέσως από τη μεγάλη περσίδα και να μην είναι και τέρμα επάνω να γλύφει τη γυψοσανίδα της οροφής..

ακόμα δεν έκανα τίποτα, περιμένω πότε θα ελεήσει ο γυψοσανιδάς για να μου στερεώσει τα Π μέσα στο θερμοθάλαμο, επάνω από τον .. πετροβάμβακα. θα δουλέψουμε μόνο από το άνοιγμα των δύο περσίδων. τη μεγάλη και τη στενότερη της εκτόνωσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64435 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Υδραυλικό τζάκι και ρυθμίσεις αέρα

peter-sport έγραψε: καλησέρα σας,
εχω ένα seguin με καλοριφερ και αέρα αλλά....
όταν κατεβάζω το κλαπέτο των καυσαερίων η φλόγα πέφτει αρκετά γρήγορα και με αποτέλεσμα να πέφτει και η θερμοκρασία του νερού στα σώματα.έτσι το αφήνω μισανοιχτό με αποτέλεσμα να κρατά τα σώματα σε μεγαλύτερη ώρα αλλά λιγότερο χρόνο.
τον αέρα από κάτω τον κλείνω σχεδόν μόλις αρπάξουν τα ξύλα.

ποιός είναι ο ποιο σωστός τρόπος των κλαπέτων?
συγνώμη αν ξαναυπάρχει το θέμα.


Ο ελκυσμός της καμινάδας και η εισαγωγή αέρα καύσης στην εστία είναι αλληλένδετες λειτουργίες.

Όσο πιο πολύ τραβάει η καμινάδα, τόσο πιο πολύς αέρας εισέρχεται στην εστία και αντίστροφα.

Άρα και τα αντίστοιχα ρυθμιστικά (κλαπέ και ρυθμιστικό αέρα) κάνουν παρόμοια δουλειά (ως προς το αποτέλεσμα εννοώ).

Την ιδανική ρύθμιση θα τη βρεις κατόπιν δοκιμών, αποσκοπώντας αφενός στο να κάνεις οικονομία στα ξύλα, άρα να περιορίζεις τον εισερχόμενο αέρα, αφετέρου να μην πνίγεις υπερβολικά τη φωτιά κόβοντας πολύ τον αέρα, ώστε να μη σου πέφτει και η απόδοση.

Στη θέση σου θα προσπαθούσα καταρχήν, έχοντας τον αέρα ανοιχτό, να βάλω το κλαπέ στην κατά το δυνατό πιο κλειστή θέση, ώστε να κρατά τα καπναέρια πιο πολύ μέσα στην εστία και να μη διαφεύγει θερμότητα στην καμινάδα και στη συνέχεια να κλείνω τον αέρα σιγά σιγά μέχρι να βρω μια καλή ρύθμιση.

Παίξε λίγο και θα το αντιληφθείς στην πράξη μόνος σου πιστεύω.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64436 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

glf έγραψε:

pduke έγραψε: πρώτον καλές ζέστες!
δεύτερον δεν κατάλαβα γιατί θέλεις να κάνεις ντε και καλά παταράκι. αφού το τζάκι είναι κλειστό και το ταβάνι ψηλό κάνε ένα άνοιγμα πχ 30χ10 τέρμα πάνω δίπλα στο ταβάνι ΄βαλε και μια περσιδούλα και είσαι έτοιμος. έχεις εξασφαλίσει και την εκτόνωσή σου και δεν μπλέκεις με περισσότερα. τώρα αν δεν υπάρχει μόνωση επάνω στο ταβάνι τότε αλλάχει το πράγμα.
βέβαια τώρα που απαντάω μπορεί και να τα έχεις κάνει όλα, όπότε ρίξε καμιά ενημέρωση !!


είναι θέμα της γυψοσανίδας στο σαλόνι. έχω κάνει οροφή με γυψοσανίδα και στα πλαινα έχει δύο.. σκαλοπάτια γείσο ψυψοσανίδας που χαμηλώνουν. οπότε το πιο.. επάνω μέρος που μπορώ να κάνω άνοιγμα εκτόνοσης, που γλύφει το πιο πάνω μέρος στη φάτσα του θερμοθάλαμου είναι... 20 πόντους πιο χαμηλά από το ταβάνι του θερμοθάλαμου που είναι φυσικά στην πλάκα της οροφής.

αυτό που λέω είναι ότι άνοιξα την περσίδα εκτόνωσης, αλλά πάλι έχει άλλους 20 πόντους ύψος εσωτερικά ο θερμοθάλαμος. και το κυριότερο, η κυρίως περσίδα για να βγαίνει ο ζεστός αέρας που είναι και μεγάλη, είναι 47 ολόκληρους πόντους κάτω από το ταβάνι του θερμοθάλαμου. εγώ θέλω ο ζεστός αέρας να βγαίνει αμέσως από τη μεγάλη περσίδα και να μην είναι και τέρμα επάνω να γλύφει τη γυψοσανίδα της οροφής..

ακόμα δεν έκανα τίποτα, περιμένω πότε θα ελεήσει ο γυψοσανιδάς για να μου στερεώσει τα Π μέσα στο θερμοθάλαμο, επάνω από τον .. πετροβάμβακα. θα δουλέψουμε μόνο από το άνοιγμα των δύο περσίδων. τη μεγάλη και τη στενότερη της εκτόνωσης.


Θα βοηθούσε αν έβαζες καμιά φωτό από το επίμαχο σημείο.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64437 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Τζάκια Ενεργειακά

zakaek έγραψε: Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία.χριστουγεννιάτικα έχω τους προβληματισμούς μου.έχω ενιαίο χώρο σαλόνι-κουζίνα και από εκεί και πέρα ένα Χωλ με 3 υπνοδωμάτια.επειδή στο σαλόνι η θερμοκρασία φτάνει έως και τους 27 βαθμούς και στα δωμάτια γύρω στους 20,θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ με κάποιον τρόπο να σπάσω τη θερμοκρασία στο Σαλονι-κουζίνα ώστε να πηγαίνει στα δωμάτια γγιατί σκάω από τη ζέστη.σας ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το LT22i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Οπωσδήποτε παίζει ρόλο η διαρρύθμιση του σπιτιού, αλλά μήπως να σκεφτόσουν να βελτιώσεις τη μόνωση στα μακρινά σημεία?
Γιατί η διαφορά αυτή θερμοκρασίας, εκτός από κακή ροή - διασπορά του θερμού αέρα, μπορεί να δείχνει και αδυναμία εξισσορόπισης των θερμοκρασιών λόγω μεγάλων απωλειών.
Πάντως με απλό φελιζόλ και ξύλινα κουφώματα, μάλλον οι απώλειές σου είναι αρκετές.

Σαν πρώτη κίνηση, καλό θα ήταν να βελτιώσεις τη σφράγιση των κουφωμάτων σου.
Είναι πολύ αποδοτική και οικονομική λύση.
Διάβασε το θέμα Φυσάει πολύ από το σπασμένο μου το τζάμι .
Ξεκίνα με αυτό και βλέπουμε.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64440 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Επιλογή κασέτας

andriop1 έγραψε: θα ήμουν ευγνόμων εαν κάποιο μέλος θα μπορουσε να μου προτηνει μία γωνιακή (αριστερά) κασέτα με πλάτος
80 -85 cm και ύψος εώς 54 . Το κόστος πρέπει να είναιέως 1400 €. Επισης υπάρχει δυνατότητα στον ίδιο χώρο(κτιστή με τουβλα φούσκα ) να τοποθετηθεί foyer αλλά δεν ξέρω κάποιον καλό και σχετικά φτήνο μάστορα . Ποιο θα ήταν άραγε σε κάθε μία περίπτωση το κόστος τοποθέτησης ??? Εάν τελικά κάποιος μάστορας μπορεί να βοηθήσει μπορεί να στήλει mail στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..

Σχετικά με τον τρόπο εγκαταστασης των foyer και κασετών υπάρχει και στις δύο περιπτώσεις δημιουργία θερμοθαλάμου η μπορεί να αποφευχθεί στην περίπτωση της κασέτας ??


Καταρχήν αποφάσισε αν θέλεις foyer ή κασέτα.

Δεύτερον με την κασέτα μπορείς θεωρητικά να γλιτώσεις κάποια στάδια του θερμοθαλάμου.
Είναι πολυσυζητημένο θέμα, διάβασε λιγάκι και θα βρεις πολλέ χρήσιμες πληροφορίες.

Τρίτον θα σου πρότεινα να μην ψάχνεις μάστορα έτσι στα γκαβά δίνοντας e-mail γιατί το πας φυρί-φυρί να φας φόλα, μπορεί να σου απαντήσει ο οποιοσδήποτε.
Κάνε δική σου έρευνα αγοράς και πήγαινε να δεις δείγμα της δουλειάς τους.
Αν επιμένεις στον τρόπο με το e-mail πάντως, τουλάχιστο γράψε από που είσαι.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.472 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ