Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87749 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Όταν το τζάκι γίνεται κύρια θέρμανση, οι καμινάδες θέλουν καθάρισμα κάθε 5-6 τόνους ξύλα το πολύ. Οι χτιστές έχουν μιά δυσκολία να καθαριστούν σε σχέση με τις inox, ενώ είναι και πολύ πιό ευπαθείς σε περίπτωση φωτιάς. Κοινώς μπορείς να δουλέψεις και την χτιστή, αλλα δώστα τα 2-3 κατοστάρικα για την inox να πάει στο διάολο και να μην το έχεις στο νου σου αν αξίζει η ασφάλειά σου 300€...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87750 από maniac
Απαντήθηκε από maniac στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

KERBEROS έγραψε: Όσοι έχουν ενεργειακό τζάκι αερόθερμο ή νερού μπορούν εδώ να το παρουσιάσουν ή να μας ενημερώσουν γενικά για την απόδοση και τη λειτουργία τους. Καλή αρχή...
Πάντως όταν έψαχνα για τζάκι θυμάμαι ότι ο έμπορος από τον οποίο προμηθεύτηκα τον λέβητα μού είχε πει πως για το σπίτι μου (τριόροφη μεζονέτα 180τ.μ.) ένα ενεργειακό τζάκι της προκοπής, που θα κάλυπτε πραγματικά τις ανάγκες μου, θα κόστιζε 7000 ευρώ. Εκεί και σταμάτησα το ψάξιμο, ενώ δεν είχα ταυτόχρονα και μεγάλο αποθηκευτικό χώρο.

sosta

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87753 από id_arts
Απαντήθηκε από id_arts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Κοινώς μπορείς να δουλέψεις και την χτιστή, αλλα δώστα τα 2-3 κατοστάρικα για την inox να πάει στο διάολο και να μην το έχεις στο νου σου αν αξίζει η ασφάλειά σου 300€...


Επειδη το τζακι -αρα και η καμιναδα- εχουν λειτουργησει ελαχιστα, (την τελευταια 5ατια ας πουμε, καθολου) και επειδη χρηματα δεν περισευουν, πως μπορω να χρησιμοποιησω την υπαρχουσα??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87763 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σύνδεσέ την όπως είναι με την εστία που θα βάλεις. Μετά από κάνα χρόνο, πιθανώς θα ξανανοίγεις την φούσκα για να το κάνεις σωστά (inox μέχρι πάνω), αλλα αφού δεν υπάρχουν τώρα λεφτά, προχώρα όπως μπορείς. Εγώ θα δανειζόμουν 2-3 κατοστάρικα να το κάνω σωστά εξαρχής, είναι θέμα ασφάλειας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87765 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

maniac έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Όσοι έχουν ενεργειακό τζάκι αερόθερμο ή νερού μπορούν εδώ να το παρουσιάσουν ή να μας ενημερώσουν γενικά για την απόδοση και τη λειτουργία τους. Καλή αρχή...
Πάντως όταν έψαχνα για τζάκι θυμάμαι ότι ο έμπορος από τον οποίο προμηθεύτηκα τον λέβητα μού είχε πει πως για το σπίτι μου (τριόροφη μεζονέτα 180τ.μ.) ένα ενεργειακό τζάκι της προκοπής, που θα κάλυπτε πραγματικά τις ανάγκες μου, θα κόστιζε 7000 ευρώ. Εκεί και σταμάτησα το ψάξιμο, ενώ δεν είχα ταυτόχρονα και μεγάλο αποθηκευτικό χώρο.

sosta


Και εγώ έχω μεζονέτα 180τμ και ζεσταίνω τους δύο πάνω ορόφους με ένα τζάκι που κόστισε 1400€. Θα ζέσταινα και τον κάτω με το ίδιο τζάκι (που για τους δύο πάνω δουλεύει σχεδόν στο μισό της ισχύς του), αν είχα τρόπο να στείλω ζεστό αέρα προς τον κάτω όροφο. Κάποια στιγμή θα τρυπήσω την πλάκα προς τα κάτω και θα μπει μοτέρ εξαερισμού, να σπρώχνει αέρα προς τον κάτω όροφο (με κάποια καλαίσθητη κατασκευή, να μην φαίνεται χάλι μαύρο).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87766 από id_arts
Απαντήθηκε από id_arts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστερις "το καταλαβα"...
τι διαμετρο ινοξ θα χρειαστω?
μονη η διπλη???

σε ευχαριστω πολυ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.468 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ