Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87981 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ρε συ αστερη ετσι πως περιγραφεις το σπιτι σου με τα δυο τζακια το ενα πανω απο το αλλο ειναι ολοιδιο με το δικο μου..
κατω εχω ενα βολκανο απλο που δεν το αναβω ποτε και στον μεσαιο οροφο το περιφημο evo που προσπαθω να το κανω να ζεστανει τον μεσαιο με τον επανο οροφο που ειναι τα δωματια
οταν αρχισει να πεταει ζεστη επειδη εχει εσωτερικο μπαλκονι και μεγαλο ανοιγμα ζεστενει τον επανω καλα και στο βαθος του μεσαιου εχει κρυο
καποτε ηρθε ενας φιλος και μου ειπε να κανω αυτο που λες με τον σωληνα για να επαναφερω τον ζεστο αερα κατω αλλα το θεωρησα ανουσιο...λες να το κανω?
το βολκανο που ειναι τερμα κατω αν το αναβω ολη μερα θα μου ζεστανει ποτε ολο το σπιτι?!!!αξιζει να το δοκιμασω
και κατι τελευταιο...ρηξε μια ματια στα τελευταια ποστ στο θεμα του K-EVO και γραψε μας την γνωμη σου...ειναι πολυτιμη και σεβαστη απο ολους μας
συγνωμη αν σας κουρασα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87991 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
To EVO έχει χοντρά κατασκευαστικά λάθη, δεν έχει αέρα κάτω από το καλαθάκι της στάχτης, δεν σφραγίζουν οι πόρτες, δεν έχει αεροκουρτίνα, τι να πρωτοπιάσεις. Μακάρι να σας το διορθώσουν, αλλά εδώ μιλάμε ότι πρέπει να αλλάξει όλο το πάτωμα της εστίας και η πρόσοψη. Κατά πόσο γίνεται αυτό τώρα που είναι εγκατεστημένα, ένας Θεός ξέρει. Κι άμα είναι να σας δώσουν ανταλλακτικά να τα φορέσετε και θέλει ξήλωμα όλη η εστία, αφήστε ένας να το κάνει για αρχή, να δείτε τι ψάρια πιάνει η μετατροπή. Το σίγουρο είναι ότι όπως πάει την χρονιά την χάσατε και άμα είναι να σας κάνουν πειράματα το καλοκαίρι, δεν θα βγει συμπέρασμα και θα πρέπει να περιμένετε τον επόμενο χειμώνα να δείτε αν έπιασαν οι μετατροπές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88219 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Επιστρέφω σε αυτό που έλεγα, οτι τα βεντιλατέρ της 70 βεντιλάτο ειναι μικρά. Πήρα λοιπόν ένα βεντιλατέρ μπανιου 167 κυβικά ανά ώρα παροχή και το έβαλα απ' έξω. Η θερμοκρασία στο χώρο ανέβηκε πολύ πιο γρήγορα, όταν του έβαλα πολλά ξύλα δεν ανέβηκε στου 150+ βαθμούς ο αέρας της κασέτας αλλά το πολύ 135. Επίσης μειώθηκε η διαφορά του πάνω με τον κάτω όροφο (24/20 σε σχέση με 24/18,5). Εδώ να πω ότι αυτό έγινε σε διάρκεια μιαμισης ώρας ενώ παλαιότερα γινόταν μετά από κάνα τρίωρο. Πρέπει βέβαια να έχω στην ανάκληση ένα παράθυρο πάνω γιατί θα έχουμε υπερπίεση μέσα.

Εν κατακλείδι νομίζω ότι μια τέτοια μετατροπή έχει να προσφέρει αρκετά έως πολύ στην συνολική απόδοση της εν λόγω κασέτας (ίσως και σε άλλες καθότι σχεδόν όλες έχουν μικρά μοτέρ)
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88222 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ragavelas
Αν μπορέσεις (ίσως με κουτί και εσωτερική περσίδα) να τραβάει και αέρα δωματίου δεν θα χρειάζεται η ανάκλιση στον επάνω όροφο.
-Μόνο προσοχή στην παντόφλα :whistle:
Όπως και να έχει πάντως μπράβο για την βελτίωση!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88225 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ravagelas θα συμφωνήσω με το stavrax, γιατί δεν το δουλεύεις με την εσωτερική περσίδα εισαγωγής αέρα;

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88229 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Επιστρέφω σε αυτό που έλεγα, οτι τα βεντιλατέρ της 70 βεντιλάτο ειναι μικρά. Πήρα λοιπόν ένα βεντιλατέρ μπανιου 167 κυβικά ανά ώρα παροχή και το έβαλα απ' έξω. Η θερμοκρασία στο χώρο ανέβηκε πολύ πιο γρήγορα, όταν του έβαλα πολλά ξύλα δεν ανέβηκε στου 150+ βαθμούς ο αέρας της κασέτας αλλά το πολύ 135. Επίσης μειώθηκε η διαφορά του πάνω με τον κάτω όροφο (24/20 σε σχέση με 24/18,5). Εδώ να πω ότι αυτό έγινε σε διάρκεια μιαμισης ώρας ενώ παλαιότερα γινόταν μετά από κάνα τρίωρο. Πρέπει βέβαια να έχω στην ανάκληση ένα παράθυρο πάνω γιατί θα έχουμε υπερπίεση μέσα.

Εν κατακλείδι νομίζω ότι μια τέτοια μετατροπή έχει να προσφέρει αρκετά έως πολύ στην συνολική απόδοση της εν λόγω κασέτας (ίσως και σε άλλες καθότι σχεδόν όλες έχουν μικρά μοτέρ)



Τι υπερπιεση θα εχετε επανω?? Μπερδευεσαι φιλε μου, ισως το ανοιγμα τ παραθυρου επανω να δημιουργει τετοιον ελκυσμο (για τ σπιτι σου μιλαμε τωρα) που βοηθα την ροη τ βεντυλατερ. Δηλαδη αν δεν ανοιγεις παραθυρο επανω τ γινεται? Ανοιγοντας το εχεις απωλειες.. Επισης και κατι ακομα, αυτο του μπανιου απο εξω δεν θα εστελνε τοσο αερα μεσα αν δεν υπηρχε ν αναρροφηση των κανονικων, εχε στ μυαλο σου και αυτο δηλαδη. Προσεκτικα στις παρατηρησεις, τα συμπερασματα και στις μετατροπες θελω να πω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.465 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ