Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90720 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
12 ώρες με 16 kw θα στο κάνει φούρνο .με τόσες ώρες αν έχεις ενα μέτριο μονωμένο σπίτι θα το δουλεύεις με 2-3 κούτσουρα το 2 ωρο σε όποια εταιρία και να πας .με την προϋπόθεση όμως όπως σου είπε ο κύριος Σταύρος (μην μου παρεξηγηθείς πάλι ) να γίνει σωστή τοποθέτηση και διανομή .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91364 από κροκος
asτερι, το δικο σου τζακι εχει δευτερογενη καυση; πηγα στο LEROY και μου εδειξε ενα Invicta Selenic ο πωλητης, λεγοντας μου οτι ειναι το καινουργιο μοντελο, και μαλιστα το εχουν βαθμολογισει με 5 αστερια οι Γαλλοι εναντι τεσσαρων του παλιου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91370 από Asteris
Το δικό μου είναι το Selenic. Αυτό που σου δείξαν είναι το Grande Vision. Η κατάταξη με τα αστέρια έχει να κάνει με τους ρύπους. Σαν απόδοση είναι περίπου στα ίδια. Αν βάλεις εναλλάκτη, το grande vision βγάζει θερμότερα καυσαέρια και θα έχει περισσότερη απόδοση. Επίσης έχει πιό μεγάλη πόρτα, οπότε μεγαλύτερο άνοιγμα να βλέπεις τις φλόγες. 150€ διαφορά είναι, αν είχε δίφατσο θα το έπαιρνα για τον μεσαίο μου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κροκος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91875 από Stavrax
Δημιουργήθηκε νέο θέμα για μονωτικά τζακιών και οι δημοσιεύσεις των τελευταίων σελίδων που αναφερόντουσαν σε αυτό το θέμα μεταφέρθηκαν εκεί . Δεν έγινε μόνο διαχωρισμός για το τζάκι που σκοπεύει να αγοράσει ο φίλος caftis και υπάρχουν κάποιες αναφορές και για το τζάκι του.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92222 από petrosp13
Επειδή ο ρυθμιστής του αέρα εισροής στην εστία έχει αρχίσει να γυρίζει δύσκολα και κάνει θόρυβο, διάβασα στις οδηγίες ότι πρέπει να χρησιμοποιηθεί λιπαντικό για υψηλές θερμοκρασίες
Καμιά πρόταση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92227 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φρόντισε ο αέρας που θα τραβάει το βεντιλατέρ του εναλλάκτη, να τραβάει αέρα από έξω. Θα φέρνει συνεχώς εξωτερικό αέρα μέσα (χάνοντας βέβαια 10-15% απόδοση από το αν έπαιρνε εσωτερικό). Έτσι έχω το δικό μου και το σπίτι έχει απίστευτη φρεσκάδα. Συν το ότι δεν αερίζω ποτέ από παράθυρα (εκτός από 2-3 λεπτά στα υπνοδωμάτια το πρωί), υπολογίζω ότι το βεντιλατέρ φέρνει μέσα 6-7 φορές τον αέρα του σπιτιού καθημερινά.[/quote]

Όταν όμως φέρνεις συνεχώς αέρα από έξω, φέρνεις και υγρασία. Συν το ότι "φουσκώνεις" το σπίτι διαρκώς.
Πως το "αποσυμπιέζεις"? Θα γίνουμε και δύτες τώρα... χεχε. Με την υγρασία τι γίνεται? Γιατί, το ότι ζεσταίνεις τον αέρα, δε σημαίνει ότι την εξαφανίζεις, απλά τη ζεταίνεις....

Ποιά είναι τελικά η χρυσή τομή?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.502 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ