Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92237 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Φρόντισε ο αέρας που θα τραβάει το βεντιλατέρ του εναλλάκτη, να....Ποιά είναι τελικά η χρυσή τομή?


Διπλή είσοδος μέσα/έξω και με ρυθμιζόμενες γριλιες ή ταμπερ ρυθμίζεται το ποσοστό.

Και ο Πέτρος νομίζω ότι ρώτησε για κάτι άλλο. Για λίπανση στην είσοδο αέρα καύσης. Εκεί εγώ θα εβαζα λίγο ελαφρύ λάδι με το σπρεϋ. Αν το έτρωγε γρήγορα τότε θα έβαζα πιο χοντρό λάδι.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92247 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε:
Όταν όμως φέρνεις συνεχώς αέρα από έξω, φέρνεις και υγρασία. Συν το ότι "φουσκώνεις" το σπίτι διαρκώς.
Πως το "αποσυμπιέζεις"? Θα γίνουμε και δύτες τώρα... χεχε. Με την υγρασία τι γίνεται? Γιατί, το ότι ζεσταίνεις τον αέρα, δε σημαίνει ότι την εξαφανίζεις, απλά τη ζεταίνεις....

Ποιά είναι τελικά η χρυσή τομή?


πολυ σωστη παρατηρηση για την υγρασια
μονο που ο αερας του σπιτιου εχει περισσοτερη απο τον εξωτερικο :)
γι αυτο επιβαλλεται ο φυσικος εξαερισμος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92258 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Να ρωτήσω κάτι, το υαλοκορδονο που έχει η πόρτα των εστιών, βγαίνει εύκολα; Ή θα μείνει το μισό πάνω και άντε να το ξεκολλήσω μετά; Επίσης υπάρχει αυτοκόλλητο ή θα πρέπει να το κολλήσω το καινούργιο με σιλικόνη;

Παρατήρησα ότι σε κάποια σημεία σαν να εχει φαγωθεί λιγάκι και να έχει μειωθεί ο όγκος του. Εξέχει λιγότερο σε σχέση με άλλο σημείο οπότε από εκεί μάλλον μπαίνει αέρας μέσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92305 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γεια σας. Διαβάζω το topic από την αρχή. Είμαι στη σελίδα 40. Έχω πολύ ψωμί ακόμα, αλλά θα ρωτήσω τώρα.
Έχω ένα K-EVO 100 ίσιο, ελληνικό (καλά ντε Αστέρη, μη βαράς........ ).

Γενικά ζεσταίνει... (ευτυχώς που έχω και ενδοδαπέδια). Θέλω όμως να δουλεύει σωστά. Και ερωτώ: Όταν τραβάς αέρα και από έξω, έστω και 30% από έξω, 70% από μέσα, τι θα γίνει με τον περίσσιο αέρα που συνεχώς συμπιέζεται? Από που θα διαφύγει με τα σύγχρωνα κουφώματα με λάστιχα που κλείνουν αεροστεγώς?

Μήπως κάποια στιγμή μέσα από την εστία και τις χαραμάδες της οπότε τελικά θα ρίξουν την απόδοση λόγω βεβιασμένης εισαγωγής αέρα?

Απορώ Αστέρη που λες ότι δεν έχεις υγρασία. Ακόμα και μόνο από μέσα να τραβάς αέρα, τον ζεστάινεις όπως ζεσταίνεις και την υγρασία. Αυτή πως μειώνεται? Υγροποιείται κάπου και δεν το βλέπουμε?

Πίσω στη σελίδα 41 και συνέχεια διαβάσματος...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92313 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ο αέρας που θα μπει, είναι όσος ακριβώς καταφέρνει και να βγει από το σπίτι, δεδομένης της ικανότητας του κάθε μοτέρ. Πχ, αν το σπίτι έχει αρκετές χαραμάδες, θα φέρνει 100 κυβικά την ώρα, αν έχει λιγότερες θα φέρει 50. Φυσικά δεν κάνει καλό να έχεις σούπερ σφραγισμένο σπίτι και να τσιτώνεις το μοτέρ να προσπαθεί να σπρώξει αέρα μεσα ντε και καλά, θα τα κακαρώσει μιά ώρα αρχίτερα.

Αέρας φεύγει από τις χαραμαδες της εξώπορτας, τον απορροφητήρα της κουζίνας και το ίδιο το τζάκι που ζητάει 20-30-40 κυβικά την ώρα για την καύση του. Υγρασία είχα τελευταία φορά τον χειμώνα του 2010, όπου με το καλοριφέρ έφτανε και το 70% και αν η θερμοκρασία έπεφτε κάτω από τους 21 κρύωνες και αν περνούσε τους 23 δυσφορούσες. Πέρυσι και φέτος με το τζάκι, έχω περίπου 35-40% υγρασία, οπότε το εύρος θερμοκρασιακής ανοχής είναι 19 έως 26 βαθμούς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92314 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
εισαι εκτος προδιαγραφων υγρασιας :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.486 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ