Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93038 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε: Asteri
Να ρωτήσω κάτι γιατι δε θυμάμαι τι μου είχες πει πιο παλιά, έχω βάλει την εισαγωγη του αερα 20*20που ήθελε το σελενικ στη πλάτη του τζακιου στο κλιμακοστασιο μου με ρυθμιζομενη περσιδα( δε ήθελα να ανοίξω τρύπα μπροστά) , ταυτόχρονα χρησιμοποιώ ενα βεντιλατερ που περνει και αυτο αέρα απο το κλιμακοστασιο. Τη περσιδα αν την κλείσω τελείως θα έχω πρόβλημα αφου έχω και το μοτέρ;δεν ειναι περιττή;


Αν το μοτέρ είναι αρκετά μεγάλο να φέρνει αέρα και για την καύση (πχ να φέρνει 200 κυβικά την ώρα, ώστε να παίρνει το τζάκι τα 30) και δουλεύει συνέχεια, τότε ναι, μπορείς να την κλείσεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93039 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

alex_nous έγραψε:

alex_nous έγραψε: Σκέφτηκα μία λύση αλλά ας την ελέγξουν οι ειδικοί επί των τζακιών πριν κάνει οτιδήποτε. Αφού από επάνω έχει πλάκα και θα ανοίξει τρύπα για καμινάδα, μπορεί να ανοίξει άλλη μία για εισαγωγή αέρα από επάνω.
Εκεί που έχω το βελάκι μπορεί να τοποθετηθεί ρυθμιζόμενο τάμπερ για τον έλεγχό του.


Αν τελικά δεν υπάρχει θέμα και εφαρμοστεί αυτή η λύση να προσέξετε το γύρισμα του σωλήνα επάνω για να μην παίρνει νερά και επίσης οπωσδήποτε στην άκρη πρέπει να μπει σήτα για να μην μπαίνουν ανεπιθύμητοι καλεσμένοι.


Και δεόντως μακρυά από την απόληξη της καμινάδας, ώστε να μην καταλήξει και φέρνει μυρωδιά κάπνας μέσα στο σπίτι. Πράμα που κάποιες φορές θα συμβαίνει και δεν θα το γλυτώνεις, ανάλογα με την διεύθυνση του ανέμου...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nasos02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93046 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα σας
Αερα απο πανω (ταρατσα)φερνουμε οταν εχουμε μοτερ και θελουμε να τραβαμε εξωτερικο αερα αλλα και παλι θα χρειαστουμε εξωτερικο αερα για την καυση και τον χωρο .οποτε και μια περσιδα στο πιο κοντινο τοιχο με υψος περιπου 20 ποντους απο το πατωμα.και να εχει και οπτικη επαφη με το τζακι μας.
Στην περιπτωση που εχουμε Foyer θελει προσοχη απο που θα περασει αυτος ο σωληνας μες στο τζακι μας.Αν ζεσταινεται απο τον θαλαμο πιο πιθανον να διωχνει παρα να φερνει.
Εχοντας υποψην και ολα αυτα που ειπαν οι φιλοι μας πιο πανω.
Για μενα στη περιπτωση του Foyer καντε μια περσιδα στον πιο κοντινο τοιχο ας ειναι και 4 μετρα οπως λετε.Αρχη να εχει οπτικη επαφη οπως ειπα.και περσιδα ρυθμιζομενη με σιτα απο εξω αν ειναι στο μπαλκονι και μια αεροβαλβιδα απο μεσα.με υψομετρικη διαφορα μεταξυ τους 5 ποντους.το μεσα να ειναι πιο πανω

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nasos02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93056 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
το σπιτι του φιλου σου γραφεις οτι ειναι μονοκατοικια.
Απο κατω τι εχει? πυλωτη ή το σπιτι ειναι ισόγειο?
Αν ειναι σε οροφο και κατω εχει πυλωτη τοτε μπορει να κανει τρυπα στο πατωμα.

Invicta Compact 700
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by str1979.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nasos02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93066 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε: το σπιτι του φιλου σου γραφεις οτι ειναι μονοκατοικια.
Απο κατω τι εχει? πυλωτη ή το σπιτι ειναι ισόγειο?
Αν ειναι σε οροφο και κατω εχει πυλωτη τοτε μπορει να κανει τρυπα στο πατωμα.


Από κάτω έχει μαγαζί το οποίο και το νοικιάζει.
Τώρα τον ρώτησα και μου είπε οτι ο ενοικιαστης δεν έχει πρόβλημα να περάσει από το μαγαζι ένας σωλήνας φ 100 4 μέτρων επειδή είναι στο πίσω μέρος του μαγαζιου.
εάν περάσει από κάτω από το μαγαζί την εισαγωγή του αέρα ( 4 μέτρα μήκος ) θα χρειαστεί και βεντυλατέρ ή μπορεί να λειτουργήσει και χωρίς αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93069 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

alex_nous έγραψε:

alex_nous έγραψε: Σκέφτηκα μία λύση αλλά ας την ελέγξουν οι ειδικοί επί των τζακιών πριν κάνει οτιδήποτε. Αφού από επάνω έχει πλάκα και θα ανοίξει τρύπα για καμινάδα, μπορεί να ανοίξει άλλη μία για εισαγωγή αέρα από επάνω.
Εκεί που έχω το βελάκι μπορεί να τοποθετηθεί ρυθμιζόμενο τάμπερ για τον έλεγχό του.


Αν τελικά δεν υπάρχει θέμα και εφαρμοστεί αυτή η λύση να προσέξετε το γύρισμα του σωλήνα επάνω για να μην παίρνει νερά και επίσης οπωσδήποτε στην άκρη πρέπει να μπει σήτα για να μην μπαίνουν ανεπιθύμητοι καλεσμένοι.


Και δεόντως μακρυά από την απόληξη της καμινάδας, ώστε να μην καταλήξει και φέρνει μυρωδιά κάπνας μέσα στο σπίτι. Πράμα που κάποιες φορές θα συμβαίνει και δεν θα το γλυτώνεις, ανάλογα με την διεύθυνση του ανέμου...


Από κάτω έχει μαγαζί το οποίο και το νοικιάζει.
Τώρα τον ρώτησα και μου είπε οτι ο ενοικιαστης δεν έχει πρόβλημα να περάσει από το μαγαζι ένας σωλήνας φ 100 4 μέτρων επειδή είναι στο πίσω μέρος του μαγαζιου.
εάν περάσει από κάτω από το μαγαζί την εισαγωγή του αέρα ( 4 μέτρα μήκος ) θα χρειαστεί και βεντυλατέρ ή μπορεί να λειτουργήσει και χωρίς αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.542 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ