Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93731 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Nicol
για τ 560 μ2 και τα 10 κβ πολλα ειναι ...για τα 115 μ2 και τα 2 μικρα ειναι
το ερωτημα ειναι το υπολοιπο σπιτι πως ζεσταινεται?

οσο για τα υλικα μη σε απασχολει ...και τα 2 τζακια αξιοπιστα ειναι

κι οσο για τον τεχνιτη ...θα απαιτησεις να εφαρμοσει οτι ακριβως προτεινει ο κατασκευαστης χωρις εκπτωσεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nicol

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93860 από Nicol
Απαντήθηκε από Nicol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημερα, η καμινάδα ινοξ μπαίνει στη κτηστη καμινάδα μέχρι πανω στο καπέλο η μόνο για 2 μέτρα ( έτσι μου λένε όλοι που μου κάνουν προσφορες, 2 μέτρα ή μέχρι που φτάσουν και βάζουν μόνωση στο κενό μεταξύ ινοξ και κτηστης καμιναδας) . Μου υπολογίζουν 2 μέτρα ινοξ ( 1 μ συν 1 μ που μπαίνουν ενα μέσα στο άλλο ) . Διάβαζα αρκετές σελίδες του φόρουμ και αυτά που θυμάμαι είναι ότι η καινουρια ινοξ καμινάδα πρέπει να μπει μέχρι πανω στο καπέλο και να έχει μόνωση στο κενό και να σφραγιστει πανω . Τα λέω καλά ; Δεν ξαναβρισκω τις σελίδες ( είναι ολόκληρο βιβλίο ), μπορεί κάποιος παρακαλω να μου εξηγήσει πωσ γινεται ή περίπου που συζητήθηκε το θεμα; Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93869 από Nicol
Απαντήθηκε από Nicol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημερα dimlyk, το σπιτι ( του 1986, 115 τμ- Βούλα) έχει καινουρια ενεργειακα παράθυρα , αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου και ari condition στο σαλονι και υ/δ. Το υπάρχον τζακι είναι παραδοσιακο και θέλει διακόσμηση, γι ´ αυτο το γκρεμιζουμε και μπαίνει καινούριο ενεργειακο που θα ζεσταινει το σαλονι και το χολ ( 50 τμ) και ίσως κόψει και το κρύο στα υ/δ. (Είναι δύσκολο να περάσουν σωληνες προς τα υ/δ. ) . Το τζακι θα το αναβουμε 3-4 φορές την εβδομάδα, το βράδυ . Μου αρέσει πολυ το Edilkamin airfire 4/ 10 kw. Αλλα κάνει για το χωρο; Είναι λίγο ; Το 4 με ανησυχεί . Ποια είναι η ωφέλιμη ισχύς ; Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93871 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@Nicol, ναι μέχρι πάνω πάει και ννα είναι λεία ανοξείδωτη και όχι σπιράλ, στο πάνω μέρος σφραγίζεται με πυράντοχο και αδιάβροχο υλικό π.χ. πυροτσιμέντο. Σφραγίζεται και στο κάτω, προτίμησε κεραμοβάμβακα για σφράγισμα κάτω γιατί ο πετροβάμβακας μυρίζει σε επαφή με την καμινάδα. Οτιδήποτε άλλο προτείνεται είναι λάθος για πολλούς λόγους εκτός και αν δεν γίνεται αλλιώς

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nicol

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93882 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@nicol
Η καμινάδα πρέπει να είναι ανοξείδωτη, μονής ραφής μέχρι επάνω για λόγους ασφαλείας. Αν μπει μόνο για ένα ή δύο μέτρα μέσα στην κτιστή όταν την καθαρίζετε στο κενό που θα δημιουγηθει ή ακόμα χειρότερα περιφερειακά της εστίας, αν δεν σφραγιστεί το κενό χαμηλά, θα έχεις συσσώρευση εύφλεκτου υλικού με ότι αυτό συνεπάγεται. Όλοι αυτοί που προκειμένου να κερδίσουν την πώληση, κάνουν έκπτωση σε θέματα ασφάλειας είναι επικίνδυνοι.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Stavrax.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nicol

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93922 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ψιλο-άσχετεο, αλλά αφορά το τζάκι μου. Εϊναι δύσκολο να ανεβάσει κανείς βίντεο στο youtube?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.566 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ