Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7079 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ρε παιδια οι μπριγκετες τι λενε?
Φιλος μου που εβαλες φετος λεβητα πυρολησης vissman εχει φρικαρει με τα ξυλα λογο υγρασιας και με πηρε τηλεφωνο πριν λιγο και με ρωτησε εαν ειμαι μεσα στο να παρουμε ενα φορτηγο μπριγκετες 24-25 τοννους απο εξωτερικο του φιλου μου ο γνωστος ειναι διευθηντης σε εργοστασιο παραγωγης μπριγκετας(οχι βουλγαρια)και του ειπε οτι θα μας στειλει ακομη και αυριο μπριγκετα οξειας α" ποιοτητα 30 εκατοστων σε παλλετες με τα μεταφορικα 150 ευρω ο τοννος!!!!
Εγω εχω απλο τζακι προς το παρον και περιμενω να ξεχειμωνιασει για να βαλω ενεργειακο με νερο θα κανουν δουλεια οι μπριγκετες?
Ποσσο ειναι πραγματικα η αναλογια ξυλου μπριγκετας?
Για τον λεβητα πυρολησης του φιλου μου κανουν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7087 από tifozi3
Απαντήθηκε από tifozi3 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλημερα και απο εμενα και εγω εχω ενα μαντεμενιο τζακι εργολαβικο αλλα τουλαχιστον εχει μια πορτα μπροστα με πατεντα ενοειται ειναι κρεμαστο οταν θελω να βαλω ξυλα πρεπει να εχω και γαντια γιατι καει απο εκει που το πιανω.η φουσκα λεμε τωρα δεν εχει τιποτα μεσα αρα πολλεσ φορεσ το καιω με ανοιχτο τζαμι για να ερχεται εστω λιγο ζεστη εκει μεσα σιγουρα θα το αλλαξω το καλοκαιρι τωρα αν θα βαλω κασετα η foyer.απο οτι καταλαβα στην κασετα δεν εχει μερεμετια μπενει κατευθειαν μεσα στο αλλο ενω το foyer θελει σπασιμο λιγο η φουσκα για να μονοθει και ενωθει η καμιναδα.αν δεν κανω λαθοσ τοτε στησ φοτο που εχει το αλλο σαιτ ειναι λαθοσ γιατι βαζουν κασετα και δεν χρειαζεται να μονοθει η φουσκα.και μια ερωτηση για το δικο μου τζακι οταν δοκιμαζω να βαλω το τζαμι και να κλεισω το κλαπετο και βαζω ξυλα μιλαμε βγαζει μια ασχημα μυρωδια γνωριζει κανενασ γιατι μυριζει ετσι το τζακι ενω αν ανοιξω το κλαπετο ειναι ενταξει.μηπωσ το μαντεμι δεν αντεχει την πολλη ζεστη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7096 από johndial
Απαντήθηκε από johndial στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πήγα τελικά και είδα την κασέτα της θερμοζελ εδώ .Τήν είδα σε λειτουργία.Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε ιδιαίτερα.Το μοτέρ έκανε λίγο θόρυβο,το κουμπί που ανεβάζεις και κατεβάζεις την ένταση του μοτέρ ήταν πρόχειρα βαλμένο πάνω στη εισαγωγή του αέρα στην κάτω μεριά,μου φάνηκε λίγο πρόχειρη κατασκευή.Τους ρώτησα αν έχουν πάρει έγκριση και τα σχετικά ΕΝ για ενεργειακό και μου είπαν όχι ακόμα.Μάλλον λέει το πολύ σε ένα δύο μήνες θα το πάρουν.Επειδή το μοντέλο είναι πολύ καινούργιο και για αυτούς ακόμα το βελτιώνουν.Τώρα λέει ότι στα νέα μοντέλα θα έχεικαι αέρα στην πάνω μεριά της πόρτας.Μαζί με το τζάκισου δίνουν και ένα γάντι για να το ανοιγεις γιατί το χερούλι δεν μπορείς να το πιάσεις όταν δουλεύει το τζάκι.Τέλος πάντων πιστεύω ότι θέλει ακόμα δουλειά και πολλές βελτιώσεις.Πάντως υπάρχει διάθεση βελτίωσης.Δυστυχώς όμως δεν θα έχει κάποια σοβαρή διαφορά τιμής απο τίς άλλες που γνωρίζουμε έτσι ώστε να σε δελεάσει νε την αγοράσεις.Το μόνο υπέρ είναι ότι σε τζάκια ανοιχτού τύπου της ίδιας εταιρείας(θερμοζέλ)τα βάζεις χωρίς μετατροπές.Ας ελπίσουμε να δούμε στο άμεσο μέλλον κάτι αξιόλογο.

Σχετικά τώρα με την κασέτα invicta.Eίχα διαβάσει στις πρώτες σελίδες οτι τα invicta έιναι τα ίδια με τα laudel και οτι το leroy έχει τα invicta.Ψάχνωντας λοιπόν για τα χαρακτηριστικά του invicta είδα ότι το ένα με το άλλο έχουν μεγάλη διαφορά στη διάσταση.Το invicta κωδ 6675-44 είναι 699,5μχ615υχ446,5
εδώ σελ 26 και το laudel εδώ είναι 692χ550χ445.Μιλάω και στις δύο περιπτώσεις για το δίφατσο που ενδιαφέρομαι.Εγώ επειδή έχω πρόβλημα στο ύψος 52 πόντους το πολύ τι κάνω?Αστέρι εσύ νομίζω απο ότι θυμάμαι έχεις το invicta το γωνιακό σαν αυτό που θέλω εγώ.Μπορείς να μου πεις τις διαστέσεις του δικού σου.Αλλάζει κάτι??

Αν δεν ήθελα υποχρεωτικά γωνιακό λόγω κατασκευής θα έβαζα αυτό εδώ 18kw 151kg και απόδοση 76.5%.Υποθέτω σε 70τμ (κάτω όροφος)θα κάναμε χαμάμ και θα είχαμε λιποθυμίες απο τη ζέστη :lol:
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by johndial.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7117 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οι δύο κασέτες που δείχνεις, δεν είναι ο ίδιος κωδικός, αλλά και ούτε όλα τα Invicta είναι ίδια με όλα τα Laudel. Έτσι κι αλλιώς αν πάρεις από Leroy, Invicta θα πάρεις, τι σε νοιάζουν τα Laudel? Εγώ έχω το Invicta foyer 6769-00 και το 6769-02.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7120 από johndial
Απαντήθηκε από johndial στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Οι δύο κασέτες που δείχνεις, δεν είναι ο ίδιος κωδικός, αλλά και ούτε όλα τα Invicta είναι ίδια με όλα τα Laudel. Έτσι κι αλλιώς αν πάρεις από Leroy, Invicta θα πάρεις, τι σε νοιάζουν τα Laudel? Εγώ έχω το Invicta foyer 6769-00 και το 6769-02.


ο΄κ. νόμιζα ότι είχες στο ένα κασέτα βεβιασμένης ροής.... ;)Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να βολέψω όμως 61 πόντους ύψος που έχει το invicta θα πρέπει να βρω το laudel στους 55 πόντους και αυτό με το ζόρι.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by johndial.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7121 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
55cm είναι και το Invicta, 61 είναι μαζί με τις πάνω εξόδους αέρα. Στην σελίδα 22 το έχει με τις σωστές διαστάσεις.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.516 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ