Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94217 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Nicol έγραψε: Καλημερα, η καμινάδα ινοξ μπαίνει στη κτηστη καμινάδα μέχρι πανω στο καπέλο η μόνο για 2 μέτρα ( έτσι μου λένε όλοι που μου κάνουν προσφορες, 2 μέτρα ή μέχρι που φτάσουν και βάζουν μόνωση στο κενό μεταξύ ινοξ και κτηστης καμιναδας) . Μου υπολογίζουν 2 μέτρα ινοξ ( 1 μ συν 1 μ που μπαίνουν ενα μέσα στο άλλο ) . Διάβαζα αρκετές σελίδες του φόρουμ και αυτά που θυμάμαι είναι ότι η καινουρια ινοξ καμινάδα πρέπει να μπει μέχρι πανω στο καπέλο και να έχει μόνωση στο κενό και να σφραγιστει πανω . Τα λέω καλά ; Δεν ξαναβρισκω τις σελίδες ( είναι ολόκληρο βιβλίο ), μπορεί κάποιος παρακαλω να μου εξηγήσει πωσ γινεται ή περίπου που συζητήθηκε το θεμα; Ευχαριστω

Η καμινάδα ΠΡΕΠΕΙ να πάει μέχρι ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΠΕΛΟ. Θα είναι χωρίς μόνωση μίας ραφής ανοξείδωτη. Μπορεί να σου λένε ότι θέλουν. Αυτή είναι η ΣΩΣΤΗ τοποθέτηση καμινάδας. Είναι λειτουργικό για το τζάκι. Εκτός αυτού, αν τοποθετηθεί ένα μέτρο μόνο μέσα στη παλαιά, όταν θελήσεις να την καθαρίσεις, πως θα την βρείς; :oops: :oops: Επίσης θα σφραγιστεί με μονωτικό πυράντοχο υλικό και λάσπη, για να μην μπαίνει υγρασία η νερά. Εσωτερικά, εκεί που μπαίνει η νέα στην παλαιά, θα τοποθετηθεί ΣΦΗΝΩΤΑ πετροβάμβακας. Επαναλαμβάνω η σωστή τοποθέτηση της καμινάδας, έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με απόδοση του τζακιού.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94223 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Nicol επειδή μένεις Αθήνα,και ο χειμώνας σχεδόν έχει φύγει, η γνώμη μου είναι να ψάξεις για να βρείς την καλλίτερη προσφορά τοποθέτησης. Μην πιστεύεις και τόσο ότι σου λένε. Ζήτα ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ τιμές για κάθε υλικό που θα τοποθετηθεί και πόσα μέτρα, όπως σου έχουν γράψει και άλλοι. Το περασμένο καλοκαίρι η καμινάδα που τοποθέτησα, αμόνωτη ανοξείδωτη μιας ραφής μου κόστισε 16Ε/m με ΦΠΑ. Βέβαια, για να δικαιολογήσουνε τις τιμές, ίσως αρχίσουν να σου λένε ότι αυτό το ανοξείδωτο είναι ιδικό για τζάκι, ενώ το άλλο όχι. Εφευρετικότητα πάντα υπάρχει, μην το ξεχνάς.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94239 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Άμα δεν καπνίζει, γιατί να είναι το 1.5cm οριακό?

Το σύνηθες δικό μου άναμμα, περιλαμβάνει ένα κυβάκι προσσάναμμα, 3-4 ψιλά ξυλαράκια και από πάνω 2-3 πιό χοντρά. Ανάβω και κλείνω την πόρτα (χωρίς να βάλω το μάνταλο, ώστε να έχει μισό πόντο χαραμάδα), ανοίγω τέρμα τον αέρα κάτω και τραβάω λίγο έξω το συρταράκι και τίποτα άλλο. Σε 10 λεπτά συνήθως πιάνει 70 βαθμούς στον εναλλάκτη και αρχίζει να δίνει αρκετό αέρα, οπότε κλείνω το μάνταλο της πόρτας, βάζω το συρταράκι μέσα, κλείνω τον αέρα στο 1/3 και δεν ξανασχολούμαι, παρά μόνο κάθε 1-1.5 ώρα που ρίχνω από ένα μέτριο κούτσουρο.


Είπες.. άμα δεν καπνίζει...

Το θέμα του καπνίσματος θα πρέπει κανείς να το φοβάται την ώρα που ανάβει το τζάκι (πιθανά ρεύματα αέρα στο σπίτι, λειτουργία απορροφητήρα που δεν την πήραμε χαμπάρι, κρύα καμινάδα που δεν τραβάει καλά.... και γω δεν ξέρω ποιοι άλλοι λόγοι), ή γενικά να καπνίζει το τζάκι και να μην τραβάει καλά ακόμα και όταν έχει πυρώσει ?

Thx.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94242 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μόνο ο απορροφητήρας δικαιολογείται να κάνει το τζάκι να καπνίζει, γιατί τραβάει έως και 500 κυβικά αέρα με την όπισθεν από την καμινάδα. Άντε και για κάνα λεπτό στο άναμμα, αν τυχόν το σπίτι έχει τίποτα περίεργα ρεύματα. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δεν πρέπει να καπνίζει με τίποτα. Ειδικά αν έχει πυρώσει καλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94244 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Μόνο ο απορροφητήρας δικαιολογείται να κάνει το τζάκι να καπνίζει, γιατί τραβάει έως και 500 κυβικά αέρα με την όπισθεν από την καμινάδα. Άντε και για κάνα λεπτό στο άναμμα, αν τυχόν το σπίτι έχει τίποτα περίεργα ρεύματα. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δεν πρέπει να καπνίζει με τίποτα. Ειδικά αν έχει πυρώσει καλά.


Αστέρη, τη βοήθειά σου σε παρακαλώ!

Έστω τζάκι που ενώ του έχουμε κλείσει/περιορίσει τον αέρα καύσης. Έστω επίσης ότι αυτό έχει αρπάξει καλά, έχει πυρώσει και η καμινάδα (στο άναμα, είχαμε λίγο ανοικτή την πόρτα και τράβαγε από κει μέχρι να πάρει για τα καλά).

Άν λοιπόν του έχουμε κλείσει τον αέρα, και αυτό εξακολουθεί να καίει με ζωντάνια, τι σημαίνει αυτό? Τι συμβαίνει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94245 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παίρνει αέρα από αλλού και συνεχίζει την καύση ανεξέλεγκτα. Η εστία δεν είναι αρκούντως στεγανή (είτε από το κλείσιμο της πόρτας, είτε από λάθος διαστασιολόγηση αεροκουρτίνας και δευτερογενούς).
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.710 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ