Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7122 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Θα μου απαντησει κανεις ρε παιδια γιατις μπρικετες που ρωτησα πριν?
Το ψευτοενεργειακο που εφτιαξα τελικα κανει μεγαλη δουλεια,δεν το περιμενα οτι θα βγαλει τοση ζεστη,με 150 ευρω το ανοικτου τυπου τζακι μου τωρα ζεσταινει ολον τον μεσαιο οροφο της μεζονετας(60 τ.μ) στους 21-22 βαθμους χαλαρα, με εξωτερικη θερμοκρασια 5-8 βαθμους και καταναλωση 2 ξυλα την ωρα μαξιμουμ, απ'το πρωι που το αναβω στις 10-11 μεχρι τις 11-12 το βραδυ αντε να ριξω 20-25 ξυλα και θα εβγαζε ακομη περισσοτερη ζεστη αλλα εβγαλα τελικα τον σαλιγγαρο 300 κυβικον μετρων αερα γιατι εκανε πολυ θορυβο (τον ειχα παρει δοκιμαστικα απο φιλο)και προτιμισα ενα βεντιλατερ ολο μεταλικο απο pc σερβερ 220volt που βγαζει 144 κυβικα την ωρα αλλα ουτε που το ακους (40db)και πεταει τον αερα στα 40-50 εκατοστα,ο σαλληγκαρος τον πετουσε στο μετρο κοντα,την θερμοκρασια που βγαινει ο αερας δεν μπορεσα να την μετρησω ακριβος γιατι ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο που εχω μολις το βαζω στου 10 ποντους απο το στομιο χτυπαει 66 και μηδενιζει αρα ειναι πολυ μεγαλυτερη η θερμοκρασια,εχω ενα 24σαρι mitsubishi κλιματιστικο και ουτε για πλακα δεν μπορει να βγαλει ουτε την μιση θερμοκρασια που βγαζει αυτο απλα το κλιμα πεταει περισσοτερο αερα αλλα κανει και περισσοτερο θορυβο!

Η γυναικα μου που με εκραξε οταν εφερα το συστημα στο σπιτι και τσιρηζε "τι μου το εφερες αυτο το πραγμα μεσ'στο σπιτι μου" τωρα το εξυμνει σε ολους!
Οποιος ερχετε σπιτι παθαινει πλακα!!!!!
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7125 από johndial
Απαντήθηκε από johndial στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: 55cm είναι και το Invicta, 61 είναι μαζί με τις πάνω εξόδους αέρα. Στην σελίδα 22 το έχει με τις σωστές διαστάσεις.


Ελπίζω να έχεις δίκιο.Δυστυχώς στην Πάτρα που έιμαι εγώ δεν έχει leroy merlin και θα πρέπει να πάω Αθήνα να το δω και ίσως πάω και τσάμπα δρομολόγιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7130 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Για να κάψεις οικονομικά μπριγκέτες, θές ενεργειακό τζάκι, για να μπορείς να του κλείνεις σχεδόν τελείως τον αέρα. Είναι τόσο στεγνές που πυρώνουν πολύ, δεν θέλουν σχεδόν καθόλου αέρα. Σε ανοιχτό τζάκι, ή τζάκι που μπάζει, θα τις καίει σαν χαρτί, πολύ γρήγορα (αν και θα βγάζει και πολύ ζέστη).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7131 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

johndial έγραψε:

Asteris έγραψε: 55cm είναι και το Invicta, 61 είναι μαζί με τις πάνω εξόδους αέρα. Στην σελίδα 22 το έχει με τις σωστές διαστάσεις.


Ελπίζω να έχεις δίκιο.Δυστυχώς στην Πάτρα που έιμαι εγώ δεν έχει leroy merlin και θα πρέπει να πάω Αθήνα να το δω και ίσως πάω και τσάμπα δρομολόγιο.


Δικιο έχω, δες το στην σελίδα 22, έχει σε σχεδιάγραμμα τις διαστάσεις. Στο Leroy θα πας τον Απρίλιο-Μάιο, τότε δεν θα έχουν μεγάλη ζήτηση και θα έχουν τα πάντα σε στοκ. Τον Ιούλιο τα βγάζουν και σε προσφορά, από 1070 την ρίξανε στα 760€ αν θυμάμαι καλά. Εν πάση περιπτώσει, θα πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις αν έχουν τον κωδικό, δεν θα σηκωθείς έτσι να πάς Πάτρα-Αθήνα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7133 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε: Θα μου απαντησει κανεις ρε παιδια γιατις μπρικετες που ρωτησα πριν?
Το ψευτοενεργειακο που εφτιαξα τελικα κανει μεγαλη δουλεια,δεν το περιμενα οτι θα βγαλει τοση ζεστη,με 150 ευρω το ανοικτου τυπου τζακι μου τωρα ζεσταινει ολον τον μεσαιο οροφο της μεζονετας(60 τ.μ) στους 21-22 βαθμους χαλαρα, με εξωτερικη θερμοκρασια 5-8 βαθμους και καταναλωση 2 ξυλα την ωρα μαξιμουμ, απ'το πρωι που το αναβω στις 10-11 μεχρι τις 11-12 το βραδυ αντε να ριξω 20-25 ξυλα και θα εβγαζε ακομη περισσοτερη ζεστη αλλα εβγαλα τελικα τον σαλιγγαρο 300 κυβικον μετρων αερα γιατι εκανε πολυ θορυβο (τον ειχα παρει δοκιμαστικα απο φιλο)και προτιμισα ενα βεντιλατερ ολο μεταλικο απο pc σερβερ 220volt που βγαζει 144 κυβικα την ωρα αλλα ουτε που το ακους (40db)και πεταει τον αερα στα 40-50 εκατοστα,ο σαλληγκαρος τον πετουσε στο μετρο κοντα,την θερμοκρασια που βγαινει ο αερας δεν μπορεσα να την μετρησω ακριβος γιατι ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο που εχω μολις το βαζω στου 10 ποντους απο το στομιο χτυπαει 66 και μηδενιζει αρα ειναι πολυ μεγαλυτερη η θερμοκρασια,εχω ενα 24σαρι mitsubishi κλιματιστικο και ουτε για πλακα δεν μπορει να βγαλει ουτε την μιση θερμοκρασια που βγαζει αυτο απλα το κλιμα πεταει περισσοτερο αερα αλλα κανει και περισσοτερο θορυβο!

Η γυναικα μου που με εκραξε οταν εφερα το συστημα στο σπιτι και τσιρηζε "τι μου το εφερες αυτο το πραγμα μεσ'στο σπιτι μου" τωρα το εξυμνει σε ολους!
Οποιος ερχετε σπιτι παθαινει πλακα!!!!!


Θα ειχες την καλοσυνη να μου πεις τι ακριβως εκανες γιατι αν δεις την φωτο στο προφιλ μου θα καταλαβεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7134 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αερόθερμο για ανοιχτά τζάκια έκανε. Για 50-60€ που έδωσε και το έκανε μόνος του, είναι μιά χαρά. Για 400 και 500 που τα πουλάνε έξω, είναι χαζομάρα. Τα ίδια λεφτά κάνει η εστία μου που δίνει 75%, όχι να τα δώσεις για να πας από το 15 στο 30...

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...53&id=2141&Itemid=53


Εσύ είσαι για εδώ λέμε



www.invicta-sa.com/portail/produits/chau...700-prismatique.html
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.577 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ