Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7189 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σταεργιο
αν βαλεις αυτο το πραμα στο σαλονι σου εισαι δολοφονος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7190 από ls
Απαντήθηκε από ls στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστερη καλησπέρα,
Εχω κλασσικο τζακι σε μαιζονετα στο ισογειο -ΧΩΡΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΕΡΙΣΜΟ ΤΟ ΤΖΑΚΙ-και σκεφτομαι ενεργειακό. Ο χώρος ειναι 90τμ ενιαίος, αλλά τα κυβ μετρα είναι πάνω απο 380, αφου το μισό καθιστικό είναι ανοιχτο μέχρι πάνω (εσωτερικο αίθριο) με αποτελεσμα ο ζεστος αέρας να εγκλωβιζεται πάνω στο ταβανι. Η περιοχη είναι Ν Ερυθραία, Αθήνα και το τζακι το θέλω σαν υποβοήθηση του καυστήρα (ιδιαίτερα τα σαβ/κα) που ήμαστε πολλές ώρες σπίτι.
Διαστάσεις τζακιου 80(Π)χ65Υχ 45Β
Πήγα στην εστια (Jolly mec) και μου ζήτησαν 2400+ΦΠΑ για την 80αρα + 1.200+ΦΠΑ για εγκατάσταση. Τους ρώτησα αν το μπέρδεψαν ...με εγχειρηση ανοιχής καρδιάς και τους χαιρετησα.
Ειδα την invicta και θαθελα πολύ ενα foyer με εναλλάκτη, αλλά μάλλον πρεπει να γκρεμισω εξωτερικα το τζακι, που όμως επειδη φτανει ενιαίο ως το ταβανι της μαιζονετας, το μερεμετι με την γυψοσανιδα θα φαίνεται και με τις συστολες, διαστολές θα "χωρίζει".
Ερωτήσεις
1 η φουσκα του υπάρχοντος τζακιου θα πρέπει να σπασει (απο μέσα) ώστε να μπει η ανοξείδοτη καμινάδα (σωστό?)
2 Η καμινάδα θα πρεπει να παει μέχρι πάνω, μέσα απο την υπάρχουσα τσιμεντένια (σωστο?)
3 Η καμινάδα απο το σημείο που θα μονωθεί και πάνω πρέπει να είναι μονωμένη ? (για αποφυγή υγροποιήσεων)
4 Η μόνωση της καμινάδας σε τί ύψος γίνεται και με τί υλικό? γιατί παρατήρησα οτι οι εγκαταστάτες "χώνουν" πετροβάμβακα γύρω γύρω σε ύψος 1μ πάνω απο εστια (κασετα)
5 Κάπου γράφεις οτι οι νέες invicta θα έχουν υποδοχή απευθείας εισγωγή αέρα. Παρόλο που έψαξα το site τους, δεν το είδα. Εσύ που το έχεις διαβάσει/ακούσει?
6 Οσον αφορα στη λήψη εξωτερικου αέρα για καύση πρέπει να γίνουν τα εξης (αν εχω καταλάβει)
α σπάσιμο το πυροτουβλο στη μέση της βάσης του τζακιου, σκαψιμο και ανοιγμα Φ100 στην πλάτη του τζακιου (μπορω να βάλω και σωλήνα με ρυθμιζόμενο -με ντίζα- κλαπέτο ?)
β φέρνω τον Φ100 να "κοιταει" την βάση της κασέτας
γ τοποθετω κασέτα 1-2 εκ πιο ψηλά ώστε να ρουφαει τον αέρα που φέρνει αποκάτω η Φ100
δ οταν το τζάκι σβηστό, κλείνω τον εισερχόμενο αέρα
σωστα 'ολα τα παραπάνω ???
7 Η κασέτα μονώνεται πλήρως εξωτερικά (φάτσα)? και αν ναί, ο ζεστος αέρας πάνω απο την κασέτα απο που βγαίνει?
Ελπίζω να μην σε κούρασα πολύ, αλλά έχω αποκάμει με τους μαστόρους...
Σε συχαριστώ πολύ
Λεωνίδας
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7191 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε: Σταεργιο
αν βαλεις αυτο το πραμα στο σαλονι σου εισαι δολοφονος.


Ειχα παει γι αλλη δουλεια εκει (με φιλο για να δει Palazzetti για το σπιτι του)κ το ειδα.
Οντως ειναι κακασχημο αλλα καμμια φορα κοιτας να ειναι γερο,αξιοπιστο κ παραβλεπεις την εμφανιση.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7192 από margatom
Απαντήθηκε από margatom στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Βάζεις στην είσοδο του βαντιλατέρ ένα Τ



και δίνεις την μία είσοδο από τον κρύο αέρα και την άλλη από το εσωτερικό. Αν θες παρεμβάλεις και κλαπέ με καλώδιο για να ανοιγοκλείνεις όποια είσοδο θες.


Καλησπέρα σε όλους από ένα νέο στο φόρουμ.
Έχω ένα τζάκι Nordica 750 Monobloccο που o αεροθάλαμός του βγάζει 4 εξόδους για αεραγωγούς. Τους 2 τους έχω στη γυψοσανίδα του τζακιού και τους άλλους 2 τους στέλνω στα πίσω δωμάτια μέσω ενός 2ου βεντιλατέρ.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να χρησιμοποιηθεί ένα τέτοιου είδους κλαπέ με καλώδιο στην έξοδο των 2 αεραγωγών των δωματίων για να μπορώ να επιλέγω ροή αέρα μόνο από τις δύο περσίδες της γυψοσανίδας. Ο τζακάς μου υποστηρίζει πως όταν θέλω να χρησιμοποιήσω έτσι το τζάκι, έχω απώλεια θερμότητας στους μακρύτερους αγωγούς παρά το γεγονός ότι στην άλλη άκρη του έχω κλεινόμενες περσίδες. Το αντίστροφο δεν ισχύει γιατί στη γυψοσανίδα είναι μικρού μηκους οι αεραγωγοί. Έχει βάση αυτό;
Αν ναι, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο προμηθευτή ενός τέτοιου κλαπέ με καλώδιο να μου διευκρινήσει αν αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες;
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7193 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

PANOS 21 έγραψε: ASTERI ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ,ΕΧΩ NORDICA ΚΑΣΕΤΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΩ ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΤΖΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΣΤΗΣΩ ΜΟΝΗ ΤΗΣ,ΕΑΝ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΘΕΡΜΟΘΑΛΑΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΘΑΛΑΜΟ ΠΕΤΡΟΒΑΜΒΑΚΑ ΚΑΙ ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ,ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ,ΑΞΙΖΕΙ?ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Όχι. Λίγη θερμότητα εκλύεται από την κασέτα, η περισσότερη καταλήγει μέσα στον δικό της τον θερμοθάλαμο και την πετάει έξω από την μπροστά γρίλια. Δεν αξίζει να χαλάσεις το πάνω μέρος του τζακιού σου για αυτόν τον λόγο. Αν είναι να χαλάσεις το πάνω μέρος, θα βάλεις foyer και εναλλάκτη, όπως έκανα εγώ. Μην σου πω και φτηνότερα θα βγει από ότι η κασέτα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7194 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ls έγραψε: Αστερη καλησπέρα,
Εχω κλασσικο τζακι σε μαιζονετα στο ισογειο -ΧΩΡΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΕΡΙΣΜΟ ΤΟ ΤΖΑΚΙ-και σκεφτομαι ενεργειακό. Ο χώρος ειναι 90τμ ενιαίος, αλλά τα κυβ μετρα είναι πάνω απο 380, αφου το μισό καθιστικό είναι ανοιχτο μέχρι πάνω (εσωτερικο αίθριο) με αποτελεσμα ο ζεστος αέρας να εγκλωβιζεται πάνω στο ταβανι. Η περιοχη είναι Ν Ερυθραία, Αθήνα και το τζακι το θέλω σαν υποβοήθηση του καυστήρα (ιδιαίτερα τα σαβ/κα) που ήμαστε πολλές ώρες σπίτι.
Διαστάσεις τζακιου 80(Π)χ65Υχ 45Β
Πήγα στην εστια (Jolly mec) και μου ζήτησαν 2400+ΦΠΑ για την 80αρα + 1.200+ΦΠΑ για εγκατάσταση. Τους ρώτησα αν το μπέρδεψαν ...με εγχειρηση ανοιχής καρδιάς και τους χαιρετησα.
Ειδα την invicta και θαθελα πολύ ενα foyer με εναλλάκτη, αλλά μάλλον πρεπει να γκρεμισω εξωτερικα το τζακι, που όμως επειδη φτανει ενιαίο ως το ταβανι της μαιζονετας, το μερεμετι με την γυψοσανιδα θα φαίνεται και με τις συστολες, διαστολές θα "χωρίζει".
Ερωτήσεις
1 η φουσκα του υπάρχοντος τζακιου θα πρέπει να σπασει (απο μέσα) ώστε να μπει η ανοξείδοτη καμινάδα (σωστό?)
2 Η καμινάδα θα πρεπει να παει μέχρι πάνω, μέσα απο την υπάρχουσα τσιμεντένια (σωστο?)
3 Η καμινάδα απο το σημείο που θα μονωθεί και πάνω πρέπει να είναι μονωμένη ? (για αποφυγή υγροποιήσεων)
4 Η μόνωση της καμινάδας σε τί ύψος γίνεται και με τί υλικό? γιατί παρατήρησα οτι οι εγκαταστάτες "χώνουν" πετροβάμβακα γύρω γύρω σε ύψος 1μ πάνω απο εστια (κασετα)
5 Κάπου γράφεις οτι οι νέες invicta θα έχουν υποδοχή απευθείας εισγωγή αέρα. Παρόλο που έψαξα το site τους, δεν το είδα. Εσύ που το έχεις διαβάσει/ακούσει?
6 Οσον αφορα στη λήψη εξωτερικου αέρα για καύση πρέπει να γίνουν τα εξης (αν εχω καταλάβει)
α σπάσιμο το πυροτουβλο στη μέση της βάσης του τζακιου, σκαψιμο και ανοιγμα Φ100 στην πλάτη του τζακιου (μπορω να βάλω και σωλήνα με ρυθμιζόμενο -με ντίζα- κλαπέτο ?)
β φέρνω τον Φ100 να "κοιταει" την βάση της κασέτας
γ τοποθετω κασέτα 1-2 εκ πιο ψηλά ώστε να ρουφαει τον αέρα που φέρνει αποκάτω η Φ100
δ οταν το τζάκι σβηστό, κλείνω τον εισερχόμενο αέρα
σωστα 'ολα τα παραπάνω ???
7 Η κασέτα μονώνεται πλήρως εξωτερικά (φάτσα)? και αν ναί, ο ζεστος αέρας πάνω απο την κασέτα απο που βγαίνει?
Ελπίζω να μην σε κούρασα πολύ, αλλά έχω αποκάμει με τους μαστόρους...
Σε συχαριστώ πολύ
Λεωνίδας



1. Μπορεί και όχι. Ισως να μπαίνει και από πάνω, από τα κεραμίδια.
2. Ναι.
3. Ναι.
4. Από το ταβάνι μέχρι το τέρμα. Σε σένα θα γίνει τεχνητό ταβάνι μέσα στην φούσκα κάνα μέτρο πάνω από την εστία και θα μονωθεί η καμινάδα από κει και πάνω.
5. uniflam.pl/index.php?o=305 uniflam.pl/index.php?o=387
6. Ναι. Η κάτω τρύπα προς τα μπροστά, στο συρταράκι. Ρυθμιζόμενη ντίζα ναι, για να το κλείνεις την νύχτα. Ρύθμιση ροής έχει νόημα μόνο αν συνδεθεί απευθείας στην απευθείας είσοδο των νέων μοντέλων.
7. Η κασέτα λίγο αέρα βγάζει από την πάνω μεριά της. Τον περισσότερο τον μαζεύει ο δικός της θερμοθάλαμος και τον βγάζει από μπροστά. Παρόλα αυτά, μπαίνει πάνω στην φούσκα μιά περσίδα εκτόνωσης, για να βγαίνει και αυτός ο ελάχιστος που ανεβαίνει πάνω (και αυτός που ζεσταίνεται από την καμινάδα πάνω από την κασέτα). Στο foyer θέλεις μεγάλη περσίδα, γιατί ουσιαστικά όλος ο αέρας ανεβαίνει προς τα πάνω, στην φούσκα και αυτός είναι ο τρόπος που δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.523 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ