Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7577 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

βασιλιης έγραψε: το nordica 70 εχει 2.240Ε.το nordica 80 την εχει 2.487Ε οχι με μαντεμι που το ειδες αλλα με χεραμικα.λεω για την κασετα στη φοτω


Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι η nordica 70-80 βγαινουν σε 2 μοντελα ενα με μαντεμι και ενα με κεραμικο?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7590 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

jimopoulos έγραψε:

βασιλιης έγραψε: jimopoulos και asteris
θελω να πω κατι για αυτο που λεει ο jimopoulos. για την κασετα λεω
ειδα στο leroy.fr aytes της καετες.τησ εχει 1100 κι 1064.ειναι λεει 18kw.καλο ακουγετε
τι να το κανω ομως οταν το nordica το εχει απο 2240Ε κι ειναι κι 9kw me 12kw.
κι λεω αφου ειναι 18kw δεν θα επρεπε να ειναι πιο ακριβες?λεω
μιπως κατι κριβετε πισω απο αυτες της κασετες οπως ι πιοτοιτα ασ πουμε?δεν της ξερω ουτε τησ εχουμε δουλεψει

πρεπει να ξεκαθαρισουμε πιστευω τα kw σ καθε ειδος που ο καθενας θελει να εγκαταστησει στην εστια του.αν παρω εγω 18kw με 75τμ που εχω και 2.65 υψος οροφης,καλη μονωση(-3 τωρα εξω +16 μεσα,ιωαννινα) θα αναγκαστω να το υπολειτουργω.το ποιο σωστο δεν ειναι να παρω μια με max αποδοση στα 10kw?πιστευω θα πληρωνω παραπανω καταλωση ξυλων χωρις ουσιαστικα να την χρειαζομαι(διορθωστεμαι οσοιεχεται τζακι αν κανω λαθος).!
αρα εχω την εντυπωση οτι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.αν παρω την διφατση 700 invicta μηπως βγαλω μπεμπελη απο ζεστη? ή και ακομη περισσοτερο με την εγκατασταση foyer.?(+την ταλαιπωρια εγκαταστασης).


Δεν είσαι υποχρεωμένος να βάλεις την 18άρα να δουλεύει τέρμα, κόψτης τον αέρα και θα δουλεύει και με 10. Πρόβλημα θα έχεις αν θες να δουλέψει με 5, τόσο χαμηλά δεν θα μπορεί. Αν οι ανάγκες του σπιτιού σου είναι 5-10kW, δεν έχει λογική να πας σε 18άρα, αντε σε 12-14 το πολύ.

Από και και πέρα η κατανάλωση εξαρτάται από την απόδοση της κασέτας. Μία με 80% θα καίει 50 κιλά λιγότερα στον τόνο από μιά άλλη που έχει 75%. Είπαμε, πρώτα κοιτάς ποιά είναι η μέγιστη ισχύ που ζητάς από την εστία, και μετά ανάμεσα σε αυτές που πιάνουν την ισχύ αυτή, διαλέγεις την αποδοτικότερη (και όσο το δυνατόν οικονομικότερη). Δεν παραβλέπουμε την ισχύ σε βάρος της απόδοσης, γιατί στα πολλά κρύα θα αναγκαστούμε να συμπληρώσουμε με κάποια άλλη θέρμανση, πετρέλαιο, A/C (αν δουλεύει σε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες), κλπ. Αν είσαι σίγουρος ότι 10kW σου φτάνουν (δηλαδή ότι τόσες είναι οι απώλειες του σπιτιού σου στην ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία της περιοχής σου), τότε πχ πάρε Nordica που είναι 80%.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7614 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

jimopoulos έγραψε:

βασιλιης έγραψε: jimopoulos και asteris
θελω να πω κατι για αυτο που λεει ο jimopoulos. για την κασετα λεω
ειδα στο leroy.fr aytes της καετες.τησ εχει 1100 κι 1064.ειναι λεει 18kw.καλο ακουγετε
τι να το κανω ομως οταν το nordica το εχει απο 2240Ε κι ειναι κι 9kw me 12kw.
κι λεω αφου ειναι 18kw δεν θα επρεπε να ειναι πιο ακριβες?λεω
μιπως κατι κριβετε πισω απο αυτες της κασετες οπως ι πιοτοιτα ασ πουμε?δεν της ξερω ουτε τησ εχουμε δουλεψει

πρεπει να ξεκαθαρισουμε πιστευω τα kw σ καθε ειδος που ο καθενας θελει να εγκαταστησει στην εστια του.αν παρω εγω 18kw με 75τμ που εχω και 2.65 υψος οροφης,καλη μονωση(-3 τωρα εξω +16 μεσα,ιωαννινα) θα αναγκαστω να το υπολειτουργω.το ποιο σωστο δεν ειναι να παρω μια με max αποδοση στα 10kw?πιστευω θα πληρωνω παραπανω καταλωση ξυλων χωρις ουσιαστικα να την χρειαζομαι(διορθωστεμαι οσοιεχεται τζακι αν κανω λαθος).!
αρα εχω την εντυπωση οτι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.αν παρω την διφατση 700 invicta μηπως βγαλω μπεμπελη απο ζεστη? ή και ακομη περισσοτερο με την εγκατασταση foyer.?(+την ταλαιπωρια εγκαταστασης).


Δεν είσαι υποχρεωμένος να βάλεις την 18άρα να δουλεύει τέρμα, κόψτης τον αέρα και θα δουλεύει και με 10. Πρόβλημα θα έχεις αν θες να δουλέψει με 5, τόσο χαμηλά δεν θα μπορεί. Αν οι ανάγκες του σπιτιού σου είναι 5-10kW, δεν έχει λογική να πας σε 18άρα, αντε σε 12-14 το πολύ.

Από και και πέρα η κατανάλωση εξαρτάται από την απόδοση της κασέτας. Μία με 80% θα καίει 50 κιλά λιγότερα στον τόνο από μιά άλλη που έχει 75%. Είπαμε, πρώτα κοιτάς ποιά είναι η μέγιστη ισχύ που ζητάς από την εστία, και μετά ανάμεσα σε αυτές που πιάνουν την ισχύ αυτή, διαλέγεις την αποδοτικότερη (και όσο το δυνατόν οικονομικότερη). Δεν παραβλέπουμε την ισχύ σε βάρος της απόδοσης, γιατί στα πολλά κρύα θα αναγκαστούμε να συμπληρώσουμε με κάποια άλλη θέρμανση, πετρέλαιο, A/C (αν δουλεύει σε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες), κλπ. Αν είσαι σίγουρος ότι 10kW σου φτάνουν (δηλαδή ότι τόσες είναι οι απώλειες του σπιτιού σου στην ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία της περιοχής σου), τότε πχ πάρε Nordica που είναι 80%.

δεν βγαζει διφατση δυστυχως.με τα λεγομενα σου η invicta εχει αποδοση αλλα και υψηλη καταναλωση.οπως παει το πραγμα βλεπω οτι θελει ψαξιμο η δουλεια ακομα,απο 2000 που ειχα στην ακρη για τζακι δεν θαμε χαλαγε και το χιλιαρικο πλεον.θεωρω υπερβολικο το 2000αρο για κασεττα.το ξυλο ανεβαινει ειδικα του χρονου θα ξεψαρωσουν πολλοι εμποροι....
και αν ξαναπαει το πετρλαιο στα 0.80 οπως ακουγεται,βλεπω οι τζακαδες να αλλαζουν επαγγελμα..

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7615 από PANOS 21
Απαντήθηκε από PANOS 21 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΑΠΟ ΚΑΤΩ Η ΚΑΣΕΤΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΕΣΟΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΑΝΟΙΚΤΗ Η ΟΧΙ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7621 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
www.marchona.gr/images/stories/marchoflam/marcho_big/b6.jpg
www.marchona.gr/images/stories/marchoflam/marcho_big/c6.jpg
ποια απο τις δυο;τον γνωριζη καποιος ειναι αξιοπιστος;

asteris στο σαιτ εχει την κατασκευη του τζακιου,ετσι το εκανες και εσυ;
ευχαριστω.
το σαιτ ειναι αυτο www.marchona.gr/index.php
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by bill.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7622 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ρε συ Jimopoule, που είπα ότι η Invicta έχει υψηλή κατανάλωση? 3-3.5 κιλά την ώρα μου ζητάει, για να κρατάει 120τμ σπίτι στους 24 κάτω και 20 πάνω...

Υψηλή κατανάλωση έχουν τα ελληνικά που καίνει 7+ κιλά, δες πόσοι δυσαρεστημένοι υπάρχουν και ρωτάνε τι να κάνουν. Σε πιστοποιημένες του εξωτερικού, δεν έχω δει ακόμη παράπονο, εκτός από κάτι μαυρισμένα τζάμια, τα οποία έχουν να κάνουν με τα υγρά ξύλα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.520 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ