Λειτουργία κασέτας Salgueda 800GV

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110756 από gounoman
Απαντήθηκε από gounoman στο θέμα Λειτουργία κασέτας Salgueda 800GV



όχι απο μέσα απο την κτιστή είναι ο πβ όπως φαίνεται και έχει ντύσει όχι όλα τα τούβλα αλλά μέχρι το ύψος των περσίδων.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by gounoman.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110770 από gounoman
Απαντήθηκε από gounoman στο θέμα Λειτουργία κασέτας Salgueda 800GV
και κάτι άλλο θέλω να πώ, μήπως επηρεάζει την εκπομή θερμότητας επιδή έχω κρατήσει την παλαιά κτιστή φούσκα και ε΄χω βάλει απο πάνω της γυψοσανίδα και δυσκολέυεται να <βγεί > η θερμότητα?πάντως το χέρι μου με φούλ αναμμένο το τζάκι μπορώ να το τοποθετήσω πάνω στην περσίδα. Δεν κάιγομαι.



όχι απο μέσα απο την κτιστή είναι ο πβ όπως φαίνεται και έχει ντύσει όχι όλα τα τούβλα αλλά μέχρι το ύψος των περσίδων.Έτσι και αλλιώς δεν πρέπει ήδη να μου έρχονται μυρωδιά απο την κάπνα αφού δεν είναι ντυμένη η τρύπα και διοχετέυεται αέρας διαμέσου της παλαιάς φούσκας και της νέας γυψοσανίδος.Μήπως επειδή <κράτησα > και την παλαιά κτιστή φούσκα και έβαλα απο πάνω της και γυψοσανίδα έχω μείωση θερμότηος απο την φυσικά ροή?Σήμερα που φούλαρα το τζάκι μπορούσα να βάλω υποφερτά το χέρι μου πάνω στις περσίδες.Ισχύει αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110988 από gounoman
Απαντήθηκε από gounoman στο θέμα Λειτουργία κασέτας Salgueda 800GV
stavrax τι λες επι του θέματος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110994 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Λειτουργία κασέτας Salgueda 800GV
1. Από την βεβιασμένη ροή ανεβάζει θερμοκρασία?
2. Μήπως έχεις ξύλα με υψηλή υγρασία?
3. Μαυρίζει σύντομα το τζάμι?
4. Αν η γυψοσανίδα θερμαίνεται πολύ σημαίνει ότι παραμένει ζέστη εγκλωβισμένη. Θα μπορούσες να ανοίξεις μια τρύπα για να δεις αν βγάζει θερμό αέρα. (Αν το αποφασίσεις και δεν ξέρεις τον τρόπο ρώτησε για να σου γράψω πληροφορίες για την διαδικασία).
Γενικά πάντως η τοποθέτηση της κασσέτας σου δεν έγινε σύμφωνα με τις οδηγίες εγκατάστασης. Δεν τηρήθηκαν οι είσοδοι-έξοδοι, ούτε έγινε σωστά ο θερμοθάλαμος.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gounoman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111003 από gounoman
Απαντήθηκε από gounoman στο θέμα Λειτουργία κασέτας Salgueda 800GV
οταν λες βεβιασμένη ροή τι εννοείς? πάντως βγάζει πολύ θερμο΄αέρα απο τις γρίλιες που είναι πάνω απο το τζάμι της κασέτας. το τζάμι στα 4-5 ανάμματα που κάνω έχει ελαφρώς μαυρίσει στα δεξιά- αριστερά του. Οι αεραγωγοί οταν παίρνουν μπρός αυτόματα(τα βεντιλατέρ) δεν <καταλαβαίνω> ουσιώδη διαφορά αφότου έχει ζεσταθεί το τζάκι. Πάντως απο τις περσίδες της φυσικής ροής δεν βγάζει πολύ θερμό αέρα και όπως σου έχω πεί παραπάνω στο μέσον της γυψοσανίδος όταν το πιάνω με το χέρι μου είναι πολύ ζεστή προφανώς απο την τρύπα που έχει κάνει ο τζακάς.νομίζω οτι εγκλωβίζεται η ζέστη μέσα στην παλαιά κτιστή φούσκα και δεν εκτονώνεται άμεσα στην νέα γυψοσανίδα όπου οι περσίδες είναι μακριά απο την τρύπα και δεν βγαίνει επαρκώς απο αυτές.Τι άλλο μπορώ να κάνω να σώσω την κατάσταση? Σήμερα δέ μέτρησα την θερμοκρασια στα 4 μέτρα μπροστά απο το τζάκι και μου έβγαλε 22,5 βαθμούς(με 19 βαθμούς έξω).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111012 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Λειτουργία κασέτας Salgueda 800GV
Βεβιασμένη είναι η ροή από τα βεντιλατέρ.
Το γεγονός ότι δεν μαύρισε πολύ το τζάμι σημαίνει ότι τα ξύλα σου είναι αρκετά ξερά.
Εγώ θα δοκίμαζα με ένα άνοιγμα στο μέσο της κεντρικής γυψοσανίδας, για το αν θα μου δώσει κάποια έξτρα ζέστη...


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gounoman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ