K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95971 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Άναψα τώρα το μεσημέρι με:

Σφράγισμα πόρτας, κλείσιμο όπου μπορούσα να σκεφτώ/επιδιορθώσω και μια κόφτρα κεντρική 49x19 που πατάει στην πλάτη και αφήνει κενό εμπρός/αριστ./δεξ. 3-4cm. Άνοιξα επίσης την πάνω σειρά της 2γενούς την οποία έχω ανοίξει από κάτω από την εστία, αλλά έχω κλείσει στον κοιλοδοκό πίσω από το μαντέμι της πλάτης.

Τα ποτελέσματα άκρως ενθαρρυντικά:

1) Καλός σχετικά έλεγχος από το μοχλουδάκι (η φωτιά στη βάση της εστίας είναι σχεδόν ακίνητη, μόνο ψηλα ψηλά είναι γρήγορη ίσως λόγω της κάυσης των λεπτών ξύλων), όχι άμεσα, αλλά μετά από 6-10 sec.

2) 2γενής ... εμφανής και πολύ έντονη. Όταν είχε καλή καρβουνιά, πριν κάτσουν καλά τα ξύλα του ανάματος, το φόρτωσα με λεπτά επίπεδα ξύλα για να καλύψω τη φλόγα και να γεμίσω καπναέρια. Και τότε φούντοσε η 2γενής, η φλόγα πεταγόταν οριζόντια προς τα έξω 20cm. 2γενή είχα και πιο πριν.

3) Η θερμοκρασία 90ο με κατανομή αέρα 60μέσα 40 έξω. Βέβαια έχει ζέστη σήμερα, αλλά ήθελα βασικά να δω τι γίνεται με την καύση.

4) Τα ξύλα έγιναν σαν κάρβουνα, ολόμαυρα, δεν καιγόντουσαν με τίποτα, μάλλον και αποδοτική κάυση πλέον(?).

5) Για κόφτρα έχω μια λαμαρίνα inox που από την κάπνα έχει γίνει ολόμαυρη. Σήμερα έγινε ολοκάθαρη η λαμαρίνα, άσπρισε το μαντέμι της πλάτης, μέχρι και οι εναλλάκτες έγιναν ολόασπροι = "πυρόλυση"(?) = καλή θερμοκρασία(?) = αποδοτική κάυση(?)

Αν γαμώτο ο θάλαμος κάυσης δεν ήταν τόσο ψηλός, να αναγκάζεται η φλόγα να γκαζώσει τόσο γρήγορα προς τα πάνω, θα έμενε και η φλόγα και τα καπναέρια πιο πολύ ώρα χαμηλά και θα είχαμε και καλύτερη 2γενή και καλύτερη καύση γενικότερα.

Τι λέτε?

Να σημειώσω ότι κάτω από την κόφτρα και πάνω από τους εναλλάκτες έχω βάλει ένα λαμάκι 7mm και έχω ανασηκώσει ελαφρώς την κόφτρα για να περνά και από κει η φλόγα (κάτω από την κόφτρα, πάνω από τον εναλλάκτη). Το βράδυ θα ανεβάσω vid με τη 2γενή.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95978 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Άναψα τώρα το μεσημέρι με:

Σφράγισμα πόρτας, κλείσιμο όπου μπορούσα να σκεφτώ/επιδιορθώσω και μια κόφτρα κεντρική 49x19 που πατάει στην πλάτη και αφήνει κενό εμπρός/αριστ./δεξ. 3-4cm. Άνοιξα επίσης την πάνω σειρά της 2γενούς την οποία έχω ανοίξει από κάτω από την εστία, αλλά έχω κλείσει στον κοιλοδοκό πίσω από το μαντέμι της πλάτης.

Τα ποτελέσματα άκρως ενθαρρυντικά:

1) Καλός σχετικά έλεγχος από το μοχλουδάκι (η φωτιά στη βάση της εστίας είναι σχεδόν ακίνητη, μόνο ψηλα ψηλά είναι γρήγορη ίσως λόγω της κάυσης των λεπτών ξύλων), όχι άμεσα, αλλά μετά από 6-10 sec.

2) 2γενής ... εμφανής και πολύ έντονη. Όταν είχε καλή καρβουνιά, πριν κάτσουν καλά τα ξύλα του ανάματος, το φόρτωσα με λεπτά επίπεδα ξύλα για να καλύψω τη φλόγα και να γεμίσω καπναέρια. Και τότε φούντοσε η 2γενής, η φλόγα πεταγόταν οριζόντια προς τα έξω 20cm. 2γενή είχα και πιο πριν.

3) Η θερμοκρασία 90ο με κατανομή αέρα 60μέσα 40 έξω. Βέβαια έχει ζέστη σήμερα, αλλά ήθελα βασικά να δω τι γίνεται με την καύση.

4) Τα ξύλα έγιναν σαν κάρβουνα, ολόμαυρα, δεν καιγόντουσαν με τίποτα, μάλλον και αποδοτική κάυση πλέον(?).

5) Για κόφτρα έχω μια λαμαρίνα inox που από την κάπνα έχει γίνει ολόμαυρη. Σήμερα έγινε ολοκάθαρη η λαμαρίνα, άσπρισε το μαντέμι της πλάτης, μέχρι και οι εναλλάκτες έγιναν ολόασπροι = "πυρόλυση"(?) = καλή θερμοκρασία(?) = αποδοτική κάυση(?)

Αν γαμώτο ο θάλαμος κάυσης δεν ήταν τόσο ψηλός, να αναγκάζεται η φλόγα να γκαζώσει τόσο γρήγορα προς τα πάνω, θα έμενε και η φλόγα και τα καπναέρια πιο πολύ ώρα χαμηλά και θα είχαμε και καλύτερη 2γενή και καλύτερη καύση γενικότερα.

Τι λέτε?

Να σημειώσω ότι κάτω από την κόφτρα και πάνω από τους εναλλάκτες έχω βάλει ένα λαμάκι 7mm και έχω ανασηκώσει ελαφρώς την κόφτρα για να περνά και από κει η φλόγα (κάτω από την κόφτρα, πάνω από τον εναλλάκτη). Το βράδυ θα ανεβάσω vid με τη 2γενή.


σωστο και αυτο για τον μεγαλο θαλαμο.το ιδιο συμβαινει και με μενα χαμηλα ηρεμη φλογα σκετη τρελα πιο ψηλα χορευει σαν τρελη και μαλιστα σε συνδιασμο με τις ριπες ανεμου που βλεπω απο το παραθυρο.γι αυτο εχω κολλησει με την καμιναδα.καμπανα δεν βρηκα την αφηνω για καλοκαιρι.κοφτρα πανω στη καμιναδα το σκεφτηκατε;θα ανεβω αυριο ταρατσα να βαλω ενα κοματι λαμαρινα μιας κ δινει 6αρια-7αρια μποφορ στην περιοχη μου και θα φανει αν εχει διαφορα.2γενη παρατηρησα κ γω περισσοτερη τωρα με τους νοτιαδες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95985 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Έχω την εντύπωση ότι αυτό που σκέφτηκες είναι λάθος.
Αν την καπακώσεις ψηλά είναι πιθανό να βγάλει καπνους από τις ενώσεις των τμημάτων. Ανιχνευτή μονοξειδίου έχεις?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95989 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120

Stavrax έγραψε: Έχω την εντύπωση ότι αυτό που σκέφτηκες είναι λάθος.
Αν την καπακώσεις ψηλά είναι πιθανό να βγάλει καπνους από τις ενώσεις των τμημάτων. Ανιχνευτή μονοξειδίου έχεις?


Σταύρο, σε ποιον αναφέρεσαι? Οι "διαπιστώσεις/παρατηρήσεις" που έκανα παραπάνω, ευσταθούν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95993 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Ανεβάζω 3 vids.

Στο πρώτο (anama) φαίνεται(? τι λέτε) η 2γενής κατά το άναμα.



Στα kafsi1 και kafsi2, φαίνεται η 2γενής μετά το φόρτωμα ξύλων μετά το άναμα. Παρατηρείστε ότι μόλις μπήκαν τα πάνω ξύλα (φαίνονται ότι είναι φρέσκα), η φλόγα χαμηλά είναι πολύ αργή, ενώ πιο ψηλά γίνεται χαμός με τη 2γενή που καίει την κάπνα που παράγουν τα φρέσκα ξύλα. Τι λέτε, μήπως είμαι πολύ "αισιόδοξος"?





Είμαστε σε καλό δρόμο ...... ???? Τι λένε και οι πιο ειδικοί ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95999 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε:

Stavrax έγραψε: Έχω την εντύπωση ότι αυτό που σκέφτηκες είναι λάθος.
Αν την καπακώσεις ψηλά είναι πιθανό να βγάλει καπνους από τις ενώσεις των τμημάτων. Ανιχνευτή μονοξειδίου έχεις?


Σταύρο, σε ποιον αναφέρεσαι? Οι "διαπιστώσεις/παρατηρήσεις" που έκανα παραπάνω, ευσταθούν?

Στον panos79, το κλείσιμο της καμινάδας ψηλά, αν δεν έχεις πολύ καλή συναρμογή των κομματιών, νομίζω ότι είναι επικίνδυνο.
Τώρα για το θέμα σου, τα νέα σου είναι πολύ καλά, μόνο το μαυρισμα των ξύλων στην περίπτωση που είναι ξερά και μαυρίζουν είναι περίεργο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.176 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ