K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96019 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Σχετικά με το μαύρισμα των ξύλων:

Όταν τα έβαλα (ξερές ρίζες ελιάς) άρχισαν να σιγοκαίνε (κλειστά το κλαπέ και αέρας 1γενούς) και βγάζανε αρκετή κάπνα μια και η φλόγα ήταν πολύ σιγανή και αργή από κάτω τους.

Μαύρισαν όπως καις ένα ξύλο για λίγο, και μετά το σβήνεις και είναι σαν καρβουνιασμένο. Μετά βέβαια, κάηκε κανονικά.

Αυτή η μαυρίλα είναι ανθυγειινή?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96064 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
φουσκιτακης δεν ξερω τι λενε και τα αλλα παιδια αλλα τα τελευταια σου βιντεο τα ζηλευω...
νωμιζω οτι φαινετε πλεον ξεκαθαρα οτι πεφτει αρκετα η φλογα και ανοιγει η δευτερογενης ;)
ας μας πουν και τα αλλα παιδια τι γνωμη τους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96081 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Και που να σας πω μια ιδέα που μου ήρθε για διπλή 2γενή από άλλο σημείο.

Η ιδέα προέκυψε κοιτώντας το forte (edilkamin) της μητέρας μου. Αυτό έχει τις οπές της 2γενούς στην κόφτρα κάτω από τους εναλλάκτες. Οπότε σκέφτηκα το εξής:

Μια όμοια κόφτρα με την κεντρική που έχω, τις κάνω σαντουιτς και τις κλείνω περιμετρικά με αλουμινοταινία. Ανοίγω οπές στο κάτω μέρος της κόφτρας να κοιτάνε προς το θάλαμο κάυσης. Την τροφοδοτώ με αέρα από 2 οπές της κανονικής μας 2γενούς με χαλκοσωληνάκι λεπτό. Θα χρειαστούν "μαστουδάκια" σύνδεσης και σκέφτηκα να τα κάνω με περτσίνια 5x20 αφού τους βγάλω τα καρφιά.

Θα το δείτε το βράβυ ελπίζω.

Πάντως πράγματι τώρα πέφτει η φλόγα της 1γενούς και φουντώνει η 2γενής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96085 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Μπράβο Γιώργο! Πολύ καλή δουλειά! Εντυπωσιακή η δευτερογενής καύση! Δεν χωράει αμφιβολία πως πρόκειται για δευτερογενής φυσικά. Εγώ δεν πρόλαβα να ασχοληθώ καθόλου πάλι! :( Θέλω να κάνω αυτό που είχε προτείνει ο Degeor νομίζω με το δεύτερο κορδόνι για το κενό που έχω από πάνω, να κλείσω όλες τις χαραμάδες με χαρτοταινία και να σφραγίσω δευτερογενή για να κάνω μια τελική δοκιμή στο μοχλάκι. Μετά άνοιγμα και πάλι χαρτοταινίες και δευτερογενή και κατασκευή από λεπτή λαμαρίνα της δεύτερης κόφτρας. Αν δεν δουλέψει σωστά κι έτσι τότε το καλοκαίρι το ξήλωμα της καμινάδας πάνω από την εστία και καλύτερο κλείσιμο του κλαπέ είναι μονόδρομος. Προσπαθώ να τα πάω βήμα βήμα από τα πιο εύκολα στα πιο δύσκολα. Πιστεύω ότι μέχρι τον επόμενο χειμώνα (τα ίδια έλεγα και πέρσι) θα είμαστε πανέτοιμοι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96087 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Μόλις δοκιμάσω και τη 2η 2γενή θα ανεβάσω λεπτομερή περιγραφή με φωτό των όσο έχω κάνει. Μη φοβάστε θα τα μοιραστώ όλα μαζί σας. Εξάλλου , η παρέα από εδώ ήταν αιτία να πειραματιστώ μαζί με σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96105 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Σήμερα τελικά ξέκλεψα 20 λεπτά και έβαλα το κορδόνι, όπως είχε πει ο Διονύσης, στο πάνω μέρος της πόρτας, από όπου έμπαζε πολύ το τζάκι μου. Έχω αφήσει τώρα να στεγνώσει η κόκκινη σιλικόνη με ανοιχτή την πόρτα. Ξέρετε μήπως πόσες ώρες θέλει? Φτάνουν 6-7 ώρες λέτε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.178 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ