K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93336 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα K-EVO Starfire 120

Στελιος1 έγραψε: ...Gdevil τι αναστροφη φλογα λες? Οταν παρει τ τζακι φωτια και μετα τι κανεις?? Ανασηκωνεις την φωτια και βαζεις ξυλα απο κατω? ...


Ακριβώς. ή σχεδόν ακριβώς...
Σε κάθε άναμμα βάζω 12-15 κιλά ξύλα.
Καιγονται για 4 με πέντε ώρες αναλόγως τον αέρα που αφήνω.
Αν ήθελα, στις 2 ή 3 ώρες θα μπορούσα να προσθέσω άλλα ξύλα απο πάνω από αυτά που καίγονται.
Ομως δεν το κάνω.
Δεν θέλω να παιδεύομαι κάθε ώρα ή καθε 2 ώρες να βάζω ξύλα και να μου καπνίζουν και να μη καίγονται και καλά και στο τέλος να μαζεύω διπλάσιες στάχτες.
Οπότε τα αφήνω να καούν εντελώς
Στο τέλος διώχνω όσα καρβουνάκια έχουν μείνει, ξαναστοιβάζω 15 κιλά ξύλα και ξαναανάβω.
(και αν έδιωξα μπόλικα καρβουνα τα ρίχνω και αυτά από επάνω)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93350 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120

Gdevil έγραψε:

Στελιος1 έγραψε: ...Gdevil τι αναστροφη φλογα λες? Οταν παρει τ τζακι φωτια και μετα τι κανεις?? Ανασηκωνεις την φωτια και βαζεις ξυλα απο κατω? ...


Ακριβώς. ή σχεδόν ακριβώς...
Σε κάθε άναμμα βάζω 12-15 κιλά ξύλα.
Καιγονται για 4 με πέντε ώρες αναλόγως τον αέρα που αφήνω.
Αν ήθελα, στις 2 ή 3 ώρες θα μπορούσα να προσθέσω άλλα ξύλα απο πάνω από αυτά που καίγονται.
Ομως δεν το κάνω.
Δεν θέλω να παιδεύομαι κάθε ώρα ή καθε 2 ώρες να βάζω ξύλα και να μου καπνίζουν και να μη καίγονται και καλά και στο τέλος να μαζεύω διπλάσιες στάχτες.
Οπότε τα αφήνω να καούν εντελώς
Στο τέλος διώχνω όσα καρβουνάκια έχουν μείνει, ξαναστοιβάζω 15 κιλά ξύλα και ξαναανάβω.
(και αν έδιωξα μπόλικα καρβουνα τα ρίχνω και αυτά από επάνω)


Τι εστία έχεις? Αν επιτρέπετεαι φυσικά....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93356 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα K-EVO Starfire 120
Πατεντέ κατασκευή σε τζάκι με πυρότουβλα.
Δεν έχω κάνει θέμα για να το περιγράψω γιατί πολλά πράγματα τα άφησα στη μέση καθότι το μωρό ήρθε ένα μήνα νωρίτερα. Από τον Οκτώβριο δεν είχα άλλη πηγή θέρμανσης και ούτε έχω πουθενά να αφήσω τα γυναικόπαιδα έστω για Σ/Κ.
Μόλις με το καλό πιάσουν οι ζέστες και το σβήσω θα το ολοκληρώσω και θα το παρουσιάσω.

Και μιας και ένα από τα θέματα που δεν έχω λύσει (ακόμα) και εγώ είναι από που στο καλό τραβάει εστω και λίγο αέρα όταν έχω κλείσει εντελώς κάθε σημείο εισόδου αέρα στον χώρο καύσης αυτό που θα κάνω είναι το εξής.
Θα αφήσω μέσα στο τζάκι ένα βεντιλατέρ αέρα χειρός. Θα του δώσω ρεύμα από την καμινάδα με μπαλαντέζα. Θα κλείσω την πόρτα. Θα φράξω και την απόληξη της καμινάδας με εκείνο το διαφανές το πλαστικό των τροφίμων. Και με υπομονή και έναν αναπτήρα θα αρχίσω να ψάχνω από που θα βγαίνει αέρας από την εστία.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93386 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα K-EVO Starfire 120
οποτε αλεξ θα παρω ενα λαμαρινοψαλιδο και θα τις κανω μια σχισμη τiς 3 τρυπες
δοκιμασα και upsidedown αναμα και μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ καλο (δεν το περιμενα)και τα ξυλα περνουν και ανεβαζει γρηγοροτερα θερμοκρασια
αυτο που λες αλεξ να βαζουμε τα ξυλα ακρυβως πανω στη σχαρα το προσεξα και εγω ...οταν βαζω πιο μεσα ξυλα μενουν μαυρα καρβουνα ενω πανω στη σχαρα λευκη σταχτη...(πριν την μετατροπη λευκη σταχτη ειχα μονο μπροστα στην αεροκουρτινα...)
αν μπορουσαμε να βαλουμε πανω στις λαμες απο το μοχλακι πλακε υαλοκορδονο ισως να καταφερναμε να ελεξουμε καλυτερα τον αερα :dry:

περαστικα και κουραγιο φιλε κωστα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93395 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120

gousan έγραψε: οποτε αλεξ θα παρω ενα λαμαρινοψαλιδο και θα τις κανω μια σχισμη τiς 3 τρυπες
δοκιμασα και upsidedown αναμα και μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ καλο (δεν το περιμενα)και τα ξυλα περνουν και ανεβαζει γρηγοροτερα θερμοκρασια
αυτο που λες αλεξ να βαζουμε τα ξυλα ακρυβως πανω στη σχαρα το προσεξα και εγω ...οταν βαζω πιο μεσα ξυλα μενουν μαυρα καρβουνα ενω πανω στη σχαρα λευκη σταχτη...(πριν την μετατροπη λευκη σταχτη ειχα μονο μπροστα στην αεροκουρτινα...)
αν μπορουσαμε να βαλουμε πανω στις λαμες απο το μοχλακι πλακε υαλοκορδονο ισως να καταφερναμε να ελεξουμε καλυτερα τον αερα :dry:

περαστικα και κουραγιο φιλε κωστα


Μην χαλάσεις το σκαφάκι ακόμη, περίμενε να δοκιμάσουμε. Στο δικό μου σκαφάκι τις τρύπες του είχα ζητήσει να τις κάνει διαφορετικά από τις δικές σας. Τώρα βέβαια τις δοκιμές τις κάνω με το δικό μου το αυτοσχέδιο.
Το τελευταίο που έγραψες δεν το κατάλαβα. Εξήγησέ το μου σε παρακαλώ.

Η τελευταία δοκιμή που μόλις κάνω φαίνεται πως καταρρίπτει αυτά που έγραψα νωρίτερα. Πέρα από το κλείσιμο του δευτερογενή αέρα που ήταν απαραίτητο κατά την γνώμη μου, καθώς είναι ανεξέλεγκτος και υπερβολικά πολύς, το τζάκι πλέον δείχνει να δουλεύει μια χαρά!!! Ανοίγοντας πολύ απλά το ρυθμιζόμενο τάμπερ καυσαερίων, το τζάκι τραβάει τον αέρα που χρειάζεται. Για έντονη καύση ανοίγεις το τάμπερ και τον αέρα και για οικονομία τα κλείνεις! Δεν το δοκίμασα βέβαια σε δύσκολες συνθήκες και ούτε μπορώ να μιλήσω με σιγουριά. Πρέπει να γίνουν κι άλλες δοκιμές για σιγουριά και πριν κάνουμε οτιδήποτε!

Κώστα περαστικά και από εμένα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93398 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα K-EVO Starfire 120

alex_nous έγραψε: ...
Όμως, τουλάχιστον στην δική μου εγκατάσταση, ο αέρας που εισέρχεται κάτω από την αεροκουρτίνα είναι λίγος. Γι'αυτόν τον λόγο οι διακυμάνσεις της φλόγας ανοιγοκλείνοντας τον αέρα είναι μικρές. Η φωτιά δεν φουντώνει έντονα. Χωρίζουμε λοιπόν την διαδρομή του αέρα στα δύο. Από τον εξωτερικό τοίχο μέχρι την είσοδο κάτω από την εστία και από την είσοδο της εστίας μέχρι την φωτιά. Οι περιπτώσεις λοιπόν είναι δύο.
1) Πολλά εμπόδια εμποδίζουν τον αέρα να έρθει στο μπροστινό μέρος της εστίας και να εισέλθει κάτω από την αεροκουρτίνα.
2) Οι τρύπες κάτω από την αεροκουρτίνα ή οι δέκα νέες ή αυτές στο κουβαδάκι είναι λίγες-μικρές.
...
Η λύση δηλαδή, αν αυτό είναι το πρόβλημα, είναι άνοιγμα νέας δεύτερης τρύπας εισαγωγής αέρα κάτω από την εστία στον πλαϊνό όμως και όχι στον πίσω τοίχο.

Στην δεύτερη περίπτωση η λύση είναι η προσαρμογή κάτω από την εστία, στην μεταλλική πλάκα-θυρίδα πρόσβασης στο βιντιλατέρ, ενός τάμπερ όπως αυτό της kratki και φυσικά κλείσιμο ξανά των 10 οπών που ανοίχτηκαν από τον μάστορα της εταιρίας.
....

Δεν γίνεται (προσωπική άποψη) λίγος αέρας να είναι το πρόβλημα όταν ένα τζάκι καίει 7 κιλά ξύλα σε μία ώρα.
Και δεν νομίζω να κάνει καμία απολύτως διαφορά το να ανοιχτεί νέα τρύπα στα πλάγια αντί για πίσω.
Την λύση νο 2 δεν την κατάλαβα πλήρως οπότε δε μπορώ να σου πώ καμμία σκέψη

Αλλά να σου γράψω κάτι άλλο.
Αν παρατηρείς ότι υπάρχει λίγος αέρας όταν η φωτιά είναι χαμηλή (πχ μόνο κάρβουνα ή ξεκίνημα) ενώ όταν η φωτιά είναι έντονη δεν βλέπεις το ίδιο φαινόμενο (δλδ τότε δεν βλέπεις λίγο αέρα) αυτό που συμβαίνει είναι ανεξέλεκγτος αέρας και όχι λίγος αέρας.
Με λίγη φωτιά υπάρχει λίγη υποπίεση στην καμινάδα οπότε εισέρχεται λίγος αέρας στο τζάκι.
Με πολλή φωτιά υπάρχει μεγάλη υποπίεση οπότε πολυς αέρας.
Δεν είναι λοιπόν λίγες οι τρύπες ή λάθος η θέση της τρύπας στον τοίχο αλλά δεν γίνεται καλή ρύθμιση του αέρα. Δλδ το σύστημα που έχει η αεροκουρτίνα με τον μοχλό που έχει δεν κλείνουν καλά.
Και δεν είναι τόσο πρόβλημα στο άναμα αλλά στην διατήρηση της φωτιάς στο επίπεδο που θέλεις.

Τέλος κάτι που έχω εφαρμόσει εγώ είναι το εξής.
Στην τρύπα στον τοίχο που βάζει αέρα κάτω από το τζάκι έβαλα ένα φθηνό μοτέρ.
Οταν θέλω τα έστω και λίγα κάρβουνα που έχω να τα "μπουμπουνίσω" και να μου ανάψουν και ένα κούτσουρο με την μία βάζω μπρος το μοτέρ και σε 2 λεπτά το κλείνω. (εννοείται πως όσο θέλω έντονη φωτιά κρατάω τερμα ανοιχτό το κλαπέ της καμινάδας)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.175 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ