K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93893 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
@Alex
Αν αποφασίσεις να κάνεις αυτό με το κορδόνι που περιέγραφες παραπάνω (ώστε να ζεστάνεις τον δευτερογενή) θα σου πρότεινα να μη κάνεις τόσα "ζιγκ - ζαγκ".
Ο αέρας θα ζοριστεί και δε θα κινείται καθόλου από εκεί.
Με κάθε γωνία υπάρχει πτώση πίεσης και εσύ σχεδίασες πολλές γωνίες.
Θα σου πρότεινα να το κάνεις με ένα σπάσιμο μόνο. Και θα ζεσταθεί και θα κυκλοφορεί ο αέρας.
Κάπως έτσι δλδ



Με κόκκινο είναι το ήδη υπάρχον περιμετρικό υαλοκορδόνι
Μόνο το μπλε (και το πράσινο) χρειάζεται να προστεθεί

Αλλο πιθανό σχέδιο είναι και αυτό






@Φουσκιτακης
Αν μου επιτρέπεις λίγο σχολιασμό για το στοίβαγμα
Δες την παρακάτω εικόνα



Σου "πρόσθεσα" ξύλα
Ετσι άφησα πολύ λιγότερα κενά.
Ετσι δεν "αρπάζουν" όλα τα ξύλα μαζί αλλά καίγονται "επίπεδο - επίπεδο"
Ετσι κρατάει πιο πολύ ώρα η φωτιά
Όπως τα είχες εσύ υπήρχαν πολλά κενά.
Επιπλέον το επάνω μέρος το "έστησες" μόνο στο κέντρο
Ετσι άργησε να ξεκινήσει η φωτιά.
Στη παραπάνω εικόνα που σου "διόρθωσα" το στήσιμο, έβαλα σε όλο το πλάτος (στο επάνω μέρος) ξυλαράκια και όχι μόνο στο κέντρο.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93900 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Gdevil ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και φυσικά έχεις δίκιο. Επειδή όμως γνωρίζεις περισσότερα από εμένα φυσικά, να σε ρωτήσω καταρχήν εάν πιστεύεις κατά την γνώμη σου ότι θα δουλέψει. Γνωρίζω ότι ο αέρας που θα καταφέρει να περάσει είναι πολύ λίγος και έκανα τόσες διαδρομές καθώς φοβάμαι να μην είναι τελικά πολύς και έχω τα ίδια θέματα με πριν. Δηλαδή υπερβολικός αέρας και χρήση του δευτερογενούς ως πρωτογενής. Από την άλλη με το δικό σου πολύ πιο απλό σχέδιο, μπορώ να κλείσω μέρος της εισαγωγής του αέρα. Η διαφορά όμως τότε μεταξύ των δύο θα είναι η θερμοκρασία. Πιστεύεις ότι αυτή η διαδρομή που προτείνεις είναι ικανή να προθερμάνει τον αέρα?
Φίλε mmtcorp θα σου πω συνοπτικά μερικά πραγματάκια για άμεσα καλύτερα αποτελέσματα.
1)Βγάλε τις ταπούλες κάτω από την πόρτα και βάλε πυράντοχο κορδόνι
2)Βούλωσε είτε αφαιρώντας την πίσω πλάκα ή με καρφιά τον περισσότερο αέρα δευτερογενούς καύσης
3)Κλειστό κλαπέ και όταν πάρουν καλά τα ξύλα σχεδόν κλειστός αέρας
4)Αν σου είναι εύκολο κλείσε μέρος ή όλο τον εξωτερικό αέρα που πάει στο βιντιλατέρ
5)Πρόσεξε, μια και έβαλες μόνος σου τις πλαινές λάμες με το κορδόνι, στην λάμα στο πάνω μέρος της πόρτας, το κορδόνι να εφάπτεται με την πόρτα.
6)Το tiemme το έχω ρυθμισμένο set 65 del 30
7)Και βασικότερο ξερά ξύλα. Αν είναι υγρά δεν πρόκειται να ανέβει η θερμοκρασία που να χτυπιέσαι. Για σίγουρες δοκιμές δοκίμασε καμιά μπρικέτα.
Αν τα κάνεις αυτά το 100 και πάνω θα το έχεις για πλάκα
Καλησπέρα Γιώργο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93929 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
ρε παιδια ειληκρινα οταν ανοιξα το θεμα δεν περιμενα οτι θα ειχε τοση πολυ απηχηση που να φτασουμε στο επιπεδο να μιλαμε οτι θα πιανει το τζακι χαλαρα 100 βαθμους!!!!!
ερωτηση 1) η εξωτερικη τρυπα που ανοιξα μονος μου για την καυση ειναι οπως εχω ξαναπει περιπου οσο ενα μπαλακι του τεννις.να την κανω μεγαλυτερη?πριν την ανοιξω που τραβουσε μεσα απο το σπιτι νωμιζω οτι τραβουσε περισσοτερο αερα απο τις χαραμαδες.
ερωτηση 2)αντε με πησατε παλι μουντζουρης θα γινω...τη λαμαρινα που βαλατε στην τρυπα πισω απο το μαντεμι για την δευτερογενη με τι την στερεωσατε εκει?την κολησατε η την σφινωσατε απλα?...αρε αλεξ αμα αρχισει την μουρμουρα η γυναικα μου θα σε παρω τηλ να τα ακουσεις εσυ :lol:
ωραιο στοιβαγμα αλλα με μικρα ξυλαρακια βλεπω...ποσα τετοια να εχουμε ρε παιδια?με μεγαλα ξυλα εχει το ιδιο αποτελεσμα?(μιλαω για το upsidedown αναμμα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93937 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Γαμώτο, έλειψα 2 ώρες και έγινε χαμός, δε σας προλαβαίνω. Αναβάζω και φωτό νέες, και βίντεο. Πως μπορώ να ανεβάσω ένα avi τραβηγμένο από τη φωτο/κή μηχανή μου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93938 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Ρε παιδιά, το υαλοκόρδονο μέχρι τι θερμοκρασία αντέχει? Θα την παλέψει πίσω από το μαντέμι της πλάτης που εκέι βαράει κατευθείαν η φωτιά?

Σχετικά με την τροφοδοσία της 2γενούς: Εϊναι σαφώς πιο εύκολο να την κλείσεις από ψηλά, πίσω από το μαντέμι δηλαδή με ένα λαμάκι και να του ανοίξεις μερικές μικρές τρυπούλες για να έχουμε έστω και λίγη 2γενή. Μήπως όμως επειδή τραβάει από κάτω, από μεγαλύτερο άνοιγμα, λόγω bernoulli (μεγάλη παροχή λόγω μεγάλης αρχικής τρύπας, άρα μειώνοντας προς το τέλος τη διατομή θα αυξηθεί η ταχύτητα διότι παροχή=διατομή επί ταχύτητα) αυξήσουμε πολύ την ταχύτητα εξόδου από τις όποιες τρύπες αφήσουμε τελικά ανοικτές?

Ή αυτό μπορεί να είναι και καλό, διότι με το zig-zag θα χάσει λίγη ταχύτητα αλλά από την αρχή θα έχει ικανοποιητική ταχύτητα. Μάλλον δοκιμή θέλει.

Φίλε Gousan, μήπως άμα πυκνώσω τα ξύλα, δε θα αρπάξουν-καούν ποτέ? Υποτίθεται ότι βάζουμε λιγα πιο λεπτά στην αρχή, να αρπάξει γ΄ρηγορα, να κάνουν καλή καρβουνιά να κάξουμε και άλλα πιο χοντρά. Καλά τα λέω ή... λέω πατάτες?

Οι νέα δοκιμή ακολουθεί..... και με φωτό....

Λοιπόν τα νέα μου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93940 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Μέχρι σήμερα:

1) Έχω κλείσει την εξωτερική παροχή του βεν/τέρ.
2) Έχω βάλει κόφτρα θεριό.
3) Έχω κλείνει εντελώς τον αέρα της 2γενούς.
4) Έχω βάλει 2 υαλοκόρδονα στη κάσα της πόρτας στο κάτω μέρος για να πατάει και σφραγίζει καλύτερα.

Κοινώς το έχω κλείσει από παντού. Χθες που το άναψα, μόλις πήρε, ναι μεν πήγε χαλαρα, χωρίς πολλά ξύλα 105 βαθμούς, αλλά πάλι το μοχλουδάκι δεν έκανε τίποτα αξιόλογο. Η καμινάδα τραβούσε καλά και οι φλόγες πήγαιναν σχετικά γρήγορα.

Σήμερα το πρωΐ που είχε κρυώσει περιεργαζόμουν την πόρτα από μέσα, και παρατήρησα ότι η εφαρμογή της πόρτας με τα πλαϊνά κατακόρυφα υαλοκόρδονα, δεν είναι της προκοπής, κοινώς μπάζει παρόλο που υπάρχουν και αυτά.

Μέτρησα λοιπόν από έξω την απόσταση και με 3 υαλοκόρδονα 8χ8, έκανα ένα 8x24. Kόλλησα 3 μαζί πλάι πλάι και τα κόλησα στην πόρτα. ΕΠίσης έβαλα κάτι αντιρίδες στο κάτω μέρος των κατακόρυφων εργοστασιακών κορδονιών για να έρθουν πιο κοντα στην πόρτα και να τρίβονται περισσότερο.

Στίβαγμα upside-down Και άναμα. Προσοχή με όλες αυτές τις μετατροπές για να μν καπνίσει στο άναμα, θέλει ανοιχτή πόρτα 15 cm και κλαπέτο ανοιχτό και αέρα φουλ ανοιχτό. Αλλιώς την ήπιαμε την πορτοκαλάδα. Παλιά, εργοστασιακά δηλαδή, όπως και να το άναβες, δεν κάπνιζε με τίποτα.

Ακολουθούν οι φωτό:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.174 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ