K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #94273 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα K-EVO Starfire 120
Νομίζω ότι αν η καμινάδα σας βγάζει μετρημένα 300°C, τότε μπορείτε βάζοντας έναν εναλλάκτη τέτοιου τύπου και περσίδες πάνω - κάτω να εκμεταλευτείτε με φυσική ροή, ένα σοβαρό ποσοστό χαμένης ενέργειας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #94288 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Προσωπικά Σταύρο, θα ήθελα να εκμεταλλευτώ την θερμοκρασία των καυσαερίων , αλλά θα προτιμούσα να την διοχετεύσω με κάποιον τρόπο στον κάτω όροφο του σπιτιού μου. Επάνω η ζέστη είναι αρκετή ενώ κάτω έχω μια διαφορά θερμοκρασίας. Δηλαδή θα προτιμούσα αερόθερμο εναλλάκτη. Όμως πρακτικά δεν ξέρω πως και αν θα δουλέψει. Τον αέρα όπως έχω ξαναγράψει τον στέλνω στον κάτω όροφο μέσω μίας τρύπας φ150 στην πλάκα ενώνοντας πιο πριν τις δύο εξόδους του θερμοθάλαμου σε μία. Υπάρχει δηλαδή δυνατότητα να ενώσω και τον αέρα από τον εναλλάκτη κάτω, ή θα δημιουργήσει άλλα προβλήματα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #94289 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα K-EVO Starfire 120
Έχεις μετρήσει θερμοκρασία στην καμινάδα?
Το τζάκι είναι σε θερμοθάλαμο με μόνωση πχ πετροβάμβακα ή έχει απλά κλειστεί με πυράντοχη γυψοσανίδα?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #94293 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Θερμοκρασία δεν έχω μετρήσει άλλα ο Θοδωρής είπε πως στην εταιρία είδε το θερμόμετρο και έγραφε 300 βαθμούς. Το τζάκι μου έχει κλειστεί απλά με πυράντοχη γυψοσανίδα, χωρίς ίχνος πετροβάμβακα και χωρίς ούτε καν σωστές περσίδες εκτόνωσης. Ούτε πατάρι, ούτε κάτω περσίδα ούτε τίποτα. Αν το γκρέμιζα και το ξαναέφτιαχνα θα το έκανα εργοστάσιο, αλλά τότε δεν γνώριζα! Το μόνο καλό είναι ότι έβαλα θυρίδα πρόσβασης 60x60 στην γυψοσανίδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #94325 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα K-EVO Starfire 120

alex_nous έγραψε: ..... Η δεύτερη μου φαίνεται αμφιβόλου αποτελεσματικότητας και μεγαλύτερου κόστους, οπότε θα παιδευτώ ίσως με την δική μου σκέψη αφού τα υλικά τα έχω ήδη...

@alex,
Προσωπικά συμφωνώ μαζί σου.
Νομίζω πως η ιδέα για εξωτερική διαδρομή του δευτερογοενούς αέρα του @kosmidis δε θα δουλέψει γιατί δε θα υπάρχει υποπίεση να το τραβήξει μέσα λόγω της περιπλοκότητας της κατασκευής.
Και πραγματικά δε βλέπω κανένα λόγο να μη δουλέψει η δική σου ιδέα.
Υαλοκορδόνι είναι. Θα πατηθεί και θα γίνει αεροδιάδρομος.
Μάλιστα θα σου πρότεινα να το γράψεις σαν λύση του θέματος του δευτερογενούς και στην εταιρία.
Αυτοί ίσως (για να δέσει πιο καλά και να πατάει πιο καλά το μαντέμι στην πλάτη) κολλήσουν και 4 παξιμάδια στην πλάτη της εστίας και ανοίξουν 4 τρύπες στο μαντέμι για να βιδώσουν 4 βίδες
(2 από αυτές τις τρύπες μπορεί να είναι 2 από τις υπάρχουσες τρύπες της δευτερογενούς)

ΥΓ δεν ξέρω περισσότερα απο εσένα... Μέσα από το φόρουμ αυτό μοιραζόμαστε εμπειρίες, απόψεις και αποκτούμε γνώση όλοι μας.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #94326 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα K-EVO Starfire 120

Stavrax έγραψε: Νομίζω ότι αν η καμινάδα σας βγάζει μετρημένα 300°C, τότε μπορείτε βάζοντας έναν εναλλάκτη τέτοιου τύπου και περσίδες πάνω - κάτω να εκμεταλευτείτε με φυσική ροή, ένα σοβαρό ποσοστό χαμένης ενέργειας.

Αν σε μία εστία δεν ελεγχθεί ο αέρας καύσης τότε τα καυσαέρια δε χρειάζονται μέτρηση. Θα έχουν πολλή ενέργεια. Και ζεστά θα είναι και πολλά κυβικά.
Αρα νομίζω πως ένας εναλλάκτης θα πρέπει να είναι η τελευταία λύση (και θα δώσει αποτέλεσμα) εάν δεν ελεγθεί ο αέρας καύσης σε βαθμό που να "γονατίζει" πραγματικά η φλόγα.

@ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Βλέποντας το βίντεό σου διαπιστώνω όπως και εσυ ότι η φλόγα δεν πέφτει με το κλείσιμο του μοχλού.
ΑΛΛΑ
έχεις βάλει πολύ λεπτά ξύλα.
Αυτά αρπάζουν πολλή εύκολα.
Ουσιαστικά δλδ έβαλες στην εστία το πιο δύσκολο τεστ.
Να καταφέρει να γονατίσει φλόγα από ξύλα που είναι σχεδόν προσαννάματα.
Εάν θέλεις δοκίμασε με κανονικά ξύλα. (μεγάλα κάτω και όσο ανεβαίνεις πιο μικρά)
ΚΑι πολύ "σφιχτά" μεταξύ τους. Και αν έχεις, βάλε μόνο μεσέ.
Διατηρώ κάποιες ελπίδες ότι θα εκπλαγείς με το αποτέλεσμα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.165 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ