Edilkamin Ecostar: χαμηλή απόδοση

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119090 από geohud
Απαντήθηκε από geohud στο θέμα Edilkamin Ecostar: χαμηλή απόδοση
μεχρι να αναψει η φωτια ανοιχτο μολις παρει το κλεινω τερμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119109 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Edilkamin Ecostar: χαμηλή απόδοση
Ερωτήσεις...
1) πόσα ξύλα (και τι υγρασίας περίπου) τρώει και σε πόση ώρα?
2) Αν κλείσεις εντελώς τα βεντιλατέρ αυξάνεται ΚΑΙ η ροή (και μάλιστα αισθητά) ΚΑΙ η θερμοκρασία στην φυσική ροή?
3) Πόσα κυβικά βγάζουν τα βεντιλατέρ στην πρώτη και πόσα στη δεύτερη σκάλα?
4) Τι θερμοκρασία έχει εξωτερικά η καμινάδα μέσα στον θερμοθάλαμό σου (πχ 10 πόντους) πριν μπεί στον τοίχο?
5) Αέρα καύσης από πού δίνεις και πώς μπαίνει στην εστία?
6) πόσες ώρες την μέρα την δουλεύεις την εστία?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119177 από Gianniskreta
Απαντήθηκε από Gianniskreta στο θέμα Edilkamin Ecostar: χαμηλή απόδοση
Εγω εχω την ίδια και δεν εχω κανένα προβλημα την εχω βάλει σε παλιό τζάκι με πυρότουβλων το σπίτι ειναι 100 τετραγωνικά και με εξωτερική 5 αν το φόρτωσω εχω 22-23 στον ενιαίο και 19-20 στα υπνοδωμάτια! Αλλα!!!! Το σπίτι ειναι πετρόχτιστο 60 πόντους τοίχος!!! Και τα κουφώματα αλουμινίου πολυ καλα! Το κλαπε σου και την πόρτα την ρυθμίσεις; Έχει πολυ μεγάλη σημασία! Και να φανταστείς οτι εγω δεν εχω φυσική ροή ! Δεν εχω αφήσει κάτω περσίδες παρόλο που το ΧΑ πει στον μάστορα! Αν θες περισσότερες πληροφορίες ρωτά με

Δεν το παιζω ειδικος αλλα μπορω να σκευτομαι... ακομα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119200 από geohud
Απαντήθηκε από geohud στο θέμα Edilkamin Ecostar: χαμηλή απόδοση

Gdevil έγραψε: Ερωτήσεις...
1) πόσα ξύλα (και τι υγρασίας περίπου) τρώει και σε πόση ώρα?
2) Αν κλείσεις εντελώς τα βεντιλατέρ αυξάνεται ΚΑΙ η ροή (και μάλιστα αισθητά) ΚΑΙ η θερμοκρασία στην φυσική ροή?
3) Πόσα κυβικά βγάζουν τα βεντιλατέρ στην πρώτη και πόσα στη δεύτερη σκάλα?
4) Τι θερμοκρασία έχει εξωτερικά η καμινάδα μέσα στον θερμοθάλαμό σου (πχ 10 πόντους) πριν μπεί στον τοίχο?
5) Αέρα καύσης από πού δίνεις και πώς μπαίνει στην εστία?
6) πόσες ώρες την μέρα την δουλεύεις την εστία?


1) 4 το πολυ 5 kg την ωρα. Για υγρασια δεν ξερω και πολλα αλλα οσοι τα ειδαν μου ειπαν οτι ειναι καλα τα ξυλα. Μια φορα το γεμισα ξυλα οσο παει να δω αν γινει τιποτα αλλα παλι στο σαλονι δεν φτασαμε τους 20 βαθμους
2) Τα βεντιλατερ δεν κλεινουν εντελως. Εχει μια σκαλα αυτοματο, η οποια ανοιγει τα βεντιλατερ μολις φτασει τους 50 βαθμους η εστια, 1η και 2η σκαλα
3) Συμφωνα με τον κατασκευαστη τα βεντιλατερ ειναι 2χ75 κυβικα (υποθετω εννοει στην 2η σκαλα) αλλα αυτος ο αερας μοιραζεται στις γρυλλιες που εχει επανω η εστια, στον αεραγωγο πανω στην γυψοσανιδα και σε ενα αεραγωγο που παει πισω απο το τζακι στο μπανιο με αποτελεσμα η ροη να μοιραζεται και να ειναι μικρη. Τα εχω στην πρωτη σκαλα γιατι η 2 ειναι παρα πολυ θορυβωδης
4) Δεν το εχω δει θα το δω το απογευμα και θα σου πω
5)Αερα καυσης η κασετα παιρνει μεσα απο το σπιτι, απο το πορτακι της σταχτης εμπρος οπου εχει ενα λεβιεδακι που ρυθμιζει το ανοιγμα το οποιο το κλεινω η το αφηνω ελαχιστα ανοιχτο. Αν το κλεισω εντελως σβηνει η φωτια μετα απο 15-20 λεπτα και σιγοκαιει με αποτελεσμα να πεφτει η θερμοκρασια
6) Το αναβω στισ 6 το απογευμα και ριχνω ενα τελευταιο κουτσουρο στις 11 το βραδυ να κρατησει η φωτια μεχρι 11:30 με 12 που παω για υπνο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119202 από geohud
Απαντήθηκε από geohud στο θέμα Edilkamin Ecostar: χαμηλή απόδοση

Gianniskreta έγραψε: Εγω εχω την ίδια και δεν εχω κανένα προβλημα την εχω βάλει σε παλιό τζάκι με πυρότουβλων το σπίτι ειναι 100 τετραγωνικά και με εξωτερική 5 αν το φόρτωσω εχω 22-23 στον ενιαίο και 19-20 στα υπνοδωμάτια! Αλλα!!!! Το σπίτι ειναι πετρόχτιστο 60 πόντους τοίχος!!! Και τα κουφώματα αλουμινίου πολυ καλα! Το κλαπε σου και την πόρτα την ρυθμίσεις; Έχει πολυ μεγάλη σημασία! Και να φανταστείς οτι εγω δεν εχω φυσική ροή ! Δεν εχω αφήσει κάτω περσίδες παρόλο που το ΧΑ πει στον μάστορα! Αν θες περισσότερες πληροφορίες ρωτά με


Οταν λες το κλαπετο και την πορτα αν τα εχω ρυθμισει εννοεις το κλαπετο στο πανω μερος της εστιας? Αυτο το εχω τερμα βιδωμενο δλδ ανοιχτο κλαπετο μεχρι να αναψουν τα ξυλα και μολις αναψουν το ξεβιδωνω για να κλεισει το κλαπετο και να ερθει ευθεια με το πανω μερος.

Αερα για την καυση απο που παιρνεις? δεν ειδα να εχει καποια εισοδο απο κατω, μονο στο συρταρακι εμπρος σωστα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119207 από geohud
Απαντήθηκε από geohud στο θέμα Edilkamin Ecostar: χαμηλή απόδοση
και 2 βιντεο με το πως δουλευει

βιντεο 1

βιντεο 2
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by geohud. Αιτία: διορθωση λινκ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ