Edilkamin Ecostar: χαμηλή απόδοση

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129555 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Edilkamin Ecostar: χαμηλή απόδοση
geohud, δεν θα στρώσει ποτέ. Ένα είναι το πρόβλημα και θα το δεις σε όλων των ειδών τις εστίες, κασέτες ή μονομπλόκ - ελληνικές - ιταλικές ή οτιδήποτε άλλο.
Έχεις πολύ υψηλό ελκυσμό και σου ρουφάει κυριολεκτικά την ζέστη η καμινάδα. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις μειώνοντας τον αέρα εισόδου, θα παρατηρείς ότι δεν πέφτουν οι φλόγες, δεν κόβει δηλαδή. Αυτό γίνεται γιατί έχεις πολύ ψηλή καμινάδα και αν διαβάσεις οι περισσότεροι που έχουν αυτό το πρόβλημα έχουν ψηλή καμινάδα.
Το μόνο που θα μπορούσα να σου προτείνω να κάνεις, είναι να προσθέσεις ένα έξτρα κλαπέπο (τύπου kratki ή αν βρεις αντίστοιχο κάποιας άλλης μάρκας) το οποίο το συνδέεις ακριβώς πάνω από την εστία έτσι ώστε να την δουλεύεις με δύο κλαπέτα οπότε να 'πνίξεις' τον ελκυσμό.
Και σίγουρα δε φταίει αυτό που γράφεις : Δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο μπορει να φταιει εκτος απο το οτι το τοποθετησα ψηλα και ο χωρος που βρισκεται χαμηλοτερα απο το τζακι δεν προκειτε να πιασει θερμοκρασια ποτε. Τότε τα μονομπλόκο που βγάζουν τον αέρα ψηλά και τα φόγιερ δεν θα ζέστεναν ποτέ

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by degeor.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129556 από parth
Απαντήθηκε από parth στο θέμα Edilkamin Ecostar: χαμηλή απόδοση
στο ιδιο τζακι που εχω ειδα διαφορα φετος με αλλαγή του καπέλου καμινάδας απο περιστροφικό σε τύπου παγόδας.
Ποιο ανεμιστήρα φυγοκεντρικό βρήκες που να ταιριάζει? Εγώ δεν βρήκα οσο και να εψαξα και εχω βαλει στην εξοδο των αεραγωγών περσίδες με μοτερ αξονικο ενσωματωμένο, που ενώ μου ζεσταίνουν το χώρο πιο γρήγορα, κάνουν πολύ θόρυβο, ειδικά βράδυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129557 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Edilkamin Ecostar: χαμηλή απόδοση
Το περιστροφικό καπέλο αυξάνει και άλλο τον ελκυσμό και επιδεινώνει περισσότερο το πρόβλημα

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129559 από geohud
Απαντήθηκε από geohud στο θέμα Edilkamin Ecostar: χαμηλή απόδοση
καπελο εχω αυτο οποτε ειμαι οκ

www.e-sompes.gr/images/uploads/kapela16.jpg

το μοτερ το εβαλα προχειρα με 2 μικρους ευκαμπτους σωληνες που τους περασα διπλα απο τα μοτερακια του τζακιου προχειρα για δοκιμη δεν εχω βρει κατι που να ταιριαζει

Για το θεμα του εκλυσμου οταν μειωνω τον αερα καυσης αργει λιγακι αλλα μετα απο λιγο πεφτουν και οι φλογες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129560 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Edilkamin Ecostar: χαμηλή απόδοση
1 και 1 κάνει 2, και τίποτα άλλο. Ξύλα καις, και μπόλικα από ότι διάβασα, που πάει λοιπόν αυτή η ζέστη από τη καύση των ξύλων; Το μόνο μέρος που μπορεί να χαθεί είναι η καμινάδα, δεν υπάρχει κάτι άλλο. Μείωσε τον ελκυσμό για να μη σου ρουφάει τη ζέστη. Και για να πειστείς πριν κάνεις οτιδήποτε δες σε φίλο ή γνωστό που έχει αυτή την κασέτα τη λειτουργία της, σε κάποιον όμως με λίγα μέτρα καμινάδας (σαφώς να έχει υποτυπώδη σωστή εγκατάσταση όμως). Και αν δεν βρίσκεις κάποιον φίλο-γνωστό πες στον εγκαταστάτη σου ή προμηθευτή σου που την αγόρασες να σου πει αυτός κάποιον που την έχει.

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by degeor.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129676 από geohud
Απαντήθηκε από geohud στο θέμα Edilkamin Ecostar: χαμηλή απόδοση
Μα οταν κλεινω τον αερα εισαγωγης μετα απο λιγο χαμηλωνει η φλογα, Ενα οροφο εχει απο πανω και μετα ειναι η σκεπη. Δλδ αν καποιος μενει στον 1ο οροφο 4οροφης πολυκατοικιας τι πρπει να κανει?

Τα μονομπλοκ που ανεφερες παραπανω εχουν μεν τις περσιδες ψηλα αλλα πετανε πολλα κυβικα αερα προς τα κατω και οχι ψεματα σαν την κασετα, συν την θερμοτητα απο την ακτινοβολια επειδη η εστια ειναι χαμηλα....

Σε εμενα οτι φυσαει η ζεσταινει η φλογα παει αμεσως πανω δεν ξεκιναει χαμηλα απο το πατωμα. Το σαλονι ειναι ζεστο απο το υψος που ειναι το τζακι και πανω. Αν μετρησω την θερμοκρασια σε υψος λιγο πανω απο το πανω μερος του τζακιου και 5 μετρα μακρυα απο την εστια εχει 21 βαθμους δλδ πολυ καλη θερμοκρασια για ενα σπιτι παλιο με χαλια μονωση και ξυλινα κουφωματα. Ενω αν βαλω το θερμομετρο χαμηλα στο υψος που ξεκιναει το τζακι εχει 16,7 για να μη μετρησω ποσο εχει κατω στο μαρμαρο...

Οπως ειναι το τζακι τωρα ειναι σαν να εχω ενα αεροθερμο πανω στο γραφειο και εγω να κατσω κατω απο το γραφειο και να περιμενω ζεσταθω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ