Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79561 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας
Έχει αφήσει κενό στο μέτωπο ώστε να τραβάει αέρα και από εκεί?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79567 από doukas
Απαντήθηκε από doukas στο θέμα Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας
και εγω εχω το ιδιο θεμα τον nextforbest.exw μια μυροδια η οποια δεν ειναι στον ιδιο χωρο που βρισκετε το τζακι(σαλονη),αλλα στην κουζινα .Η Κασσετα ειναι της edilcamin9εecostar) me βεντιλατερ.Μεσα στην φουσκα εχει μπει πετρομβαβακας (φιβραν 0.50μμ χαλι) κσι στην φουσκα επανω ψηλα εχω μια περσιδα εκτονωσης 10*35.εχω μια περσιδα 10*25 που θελω να την βαλω για να περνει απο το χωρο αερα η φουσκα και να γινετε η φυσικη ροη σωστα αλλα εχω θεμα γιατι η βαση ειναι με προεκταση και ειναι μπαζομενη(το τζακι ηταν παλιο )Αν την ανοιγα χαμηλα στην γυψοσανιδα της φουσκας αραγε γινετε δουλεια?Παντος η μυρωδια ειναι σαν κατι καμενο μπορει και ο αερας ισως εινια θεμα εκτονωσης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79573 από nextforbest
Απαντήθηκε από nextforbest στο θέμα Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας
GT Οι περσιδες ειναι 20Χ17 οι παλιες λευκες και θα αντικατασταθουν ολες με 24*15.
Ο κατασκευαστης λεει 2περσιδες 36Χ9 και για εκτονωση μια περσιδα 18Χ9.Δεν αναφερει τιποτα ομως για περσιδα εισοδου αερα για την ανακύκλωση.
ftp://ftp.edilkamin.com/download-pdf/sch...1-2-3_cod_240490.pdf

Stavrax Δες τις φωτογραφιες εισοδο αερα μολις μου εκανε απο κατω(λευκη περσιδα)πουθενα αλλου.
Μετρησα θερμοκρασιες στην γυψοσανιδα οταν το φουντωσα και ειχε 40-50οC στα πιο ζεστα μερη της γυψοσανιδας εκτος απο την γωνια που κανει εαν δειτε την φωτογραφια ειναι εκει που ακουμπαω το θερμομετρο οπου σε αυτες τις γωνιες ειδα θερμοκρασιες μεχρι και 56-57οC!Εκει μου εχει κανει και τριχοειδης ρογμες η γυψοσανιδα.

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79577 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας
Την έχω δει την φώτο. Δεν έγραψα γι αυτήν την είσοδο αλλά για το κενό που περιγράφει στο μανιουαλ της εστίας σου.



Αν είναι γλυκιά η μυρωδιά και όχι κάπνα τότε είναι πιθανό να προέρχεται από εκεί. Καθώς ακουμπάει η εστία μεταφέρει θερμότητα στον π/β και μυρίζει.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79585 από nextforbest
Απαντήθηκε από nextforbest στο θέμα Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας
Ναι εχει κενο περιπου ενα ποντο ,δεν ξερω ποσο πρεπει να ειναι.Η αληθεια ειναι οτι οταν σηκωνω την πορτα δεν ανεβαινει πανω ανετα σαν να ψιλοζωριζεται λες να ακουμπαει στον πετροβαμβακα?Αλλα και ετσι να ειναι οταν ειναι κατω δεν ακουμπαει.Σωστα?Απο την δεξια μερια η πορτα εχει κανει σαν γραμμες


FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79711 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας

Gdevil έγραψε:

Στελιος1 έγραψε: Καλημερα. .....
Οταν δινεις αερα με βεντυλατερ απο εξω πχ σε μια δεδομενη στιγμη 300 κυβικα, τοτε αυτη ακριβως η ποσοτητα εξερχεται απο το σπιτι σου, ηδη ζεστος, ενεργειακο τζακι εχεις αλλα ενεργειακο σπιτι.. δεν εχεις.
.....

Σκέψεις μου... ίσως και λάθος..

Αυτό ισχύει όταν το σπίτι δεν μπάζει καθόλου αέρα από κουφώματα - χαραμάδες.
ΑΛΛΑ
Εάν στο σπίτι παρατηρούμε ότι πχ από την χαραμάδα της πόρτας μπαίνει αέρας μέσα στο σπίτι και μάλιστα πολύς ώστε αναγκαζόμαστε να βάλουμε αεροστόπ τότε μπορεί να συμβαίνει το εξής.
Το σπίτι μας είναι σε υποπίεση σε σχέση με το εξωτερικό περιβάλλον.
Οπότε κάνει καλό το να βάλουμε αέρα μέσα και όχι το να ανακυκλώσουμε τον υπάρχοντα.

Γιαυτό η καλύτερη λύση είναι διπλή πηγή εισόδου αέρα προς το βεντιλατέρ.
πχ τις μέρες που φυσάει έξω τότε θεωρητικά θέλουμε να δημιουργήσουμε υπερπίεση μέσα στο χώρο μας ώστε να μη μπάζουν τα κουφώματά - χαραμάδες μας.Οπότε δουλεύουμε με εξωτερική πηγή αέρα στο βεντιλατέρ.
Επίσης το ίδιο συμβαίνει και όταν η γυναίκα έχει βάλει τον απορροφητήρα. Τότε πετάει αέρα έξω. Καλό είναι αυτήν την ώρα να στέλνουμε εμείς αέρα μέσα.
όταν έξω είναι πιο ήπιος ο καιρός τότε καλύτερα να δουλεύουμε με την ανακύκλωση

]]


Μα τι ειναι αυτες οι παρατηρησεις? Δηλαδη, εαν βαζεις βεβιασμενα στο σπιτι σου 300 κυβικα αυτα παραμενουν μεσα? Και μαζευονται, στριμωχνονται ολα μαζι με σενα αλλα κατα τα αλλα υπαρχει υποπιεση?? Που κολλαει η υποπιεση εδω στο παραδειγμα μας?
Μου αρεσει που εφτασες και σε συμπερασμα.. μας! Δικο σου αυθαιρετο ειναι το συμπερασμα αυτο, δεν ειναι ετσι, η κοινη λογικη στο λεει.
Αποσπασματικα βγαζεις μια φραση απο ολα οσα εχω γραψει- πει εγω και μετα ρητορευεις.. κατα. Τι να πω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ