Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79726 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας

Στελιος1 έγραψε:

Gdevil έγραψε:

Στελιος1 έγραψε: Καλημερα. .....
Οταν δινεις αερα με βεντυλατερ απο εξω πχ σε μια δεδομενη στιγμη 300 κυβικα, τοτε αυτη ακριβως η ποσοτητα εξερχεται απο το σπιτι σου, ηδη ζεστος, ενεργειακο τζακι εχεις αλλα ενεργειακο σπιτι.. δεν εχεις.
.....

Σκέψεις μου... ίσως και λάθος..

Αυτό ισχύει όταν το σπίτι δεν μπάζει καθόλου αέρα από κουφώματα - χαραμάδες.
ΑΛΛΑ
Εάν στο σπίτι παρατηρούμε ότι πχ από την χαραμάδα της πόρτας μπαίνει αέρας μέσα στο σπίτι και μάλιστα πολύς ώστε αναγκαζόμαστε να βάλουμε αεροστόπ τότε μπορεί να συμβαίνει το εξής.
Το σπίτι μας είναι σε υποπίεση σε σχέση με το εξωτερικό περιβάλλον.
Οπότε κάνει καλό το να βάλουμε αέρα μέσα και όχι το να ανακυκλώσουμε τον υπάρχοντα.

Γιαυτό η καλύτερη λύση είναι διπλή πηγή εισόδου αέρα προς το βεντιλατέρ.
πχ τις μέρες που φυσάει έξω τότε θεωρητικά θέλουμε να δημιουργήσουμε υπερπίεση μέσα στο χώρο μας ώστε να μη μπάζουν τα κουφώματά - χαραμάδες μας.Οπότε δουλεύουμε με εξωτερική πηγή αέρα στο βεντιλατέρ.
Επίσης το ίδιο συμβαίνει και όταν η γυναίκα έχει βάλει τον απορροφητήρα. Τότε πετάει αέρα έξω. Καλό είναι αυτήν την ώρα να στέλνουμε εμείς αέρα μέσα.
όταν έξω είναι πιο ήπιος ο καιρός τότε καλύτερα να δουλεύουμε με την ανακύκλωση

]]


Μα τι ειναι αυτες οι παρατηρησεις? Δηλαδη, εαν βαζεις βεβιασμενα στο σπιτι σου 300 κυβικα αυτα παραμενουν μεσα? Και μαζευονται, στριμωχνονται ολα μαζι με σενα αλλα κατα τα αλλα υπαρχει υποπιεση?? Που κολλαει η υποπιεση εδω στο παραδειγμα μας?
Μου αρεσει που εφτασες και σε συμπερασμα.. μας! Δικο σου αυθαιρετο ειναι το συμπερασμα αυτο, δεν ειναι ετσι, η κοινη λογικη στο λεει.
Αποσπασματικα βγαζεις μια φραση απο ολα οσα εχω γραψει- πει εγω και μετα ρητορευεις.. κατα. Τι να πω..

Θα συμφωνήσω με το Στέλιο εδώ . Είναι δυνατόν να φυσάς συνέχεια σε ένα κλειστό χώρο; όσος αέρας μπαίνει τόσος βγαίνει για να υπάρχει μια ισορροπία. Την υποπίεση την καταλαβαίνουμε όλοι άμεσα καπνίζει ο τόπος, την υπερπίεση όμως;;; Ψάχνουμε να δούμε τι συμβαίνει και όταν το μοτέρ φυσάει πολύ (και έχουμε περισσότερη παροχή εξωτερικού αέρα) τι φταίει και δεν έχουμε ομαλή ροή για παράδειγμα. Έχει απόλυτο δίκιο έχουμε ενεργειακό τζάκι αλλά όχι ενεργειακή κατοικία, αν βγούμε στο μπαλκόνι και παρατηρήσουμε την έξοδο του απορροφητήρα θα καταλάβουμε αμέσως ότι βγάζει ζεστό αέρα (εννοείται σβηστός). Για μένα με τα λίγα που ξέρω αλλά αν δεν τα τεκμηριώνω προσπαθώ να αποφεύγω να τα λέω, ένα τζάκι με αέρα θα πρέπει να δουλεύει κυρίως με εσωτερικό αέρα και λιγότερο εξωτερικό και καλύτερα χωρίς μοτέρ με φυσική ροή αν μιλάμε για ένα χώρο και όχι για διανομή σε άλλους, κατ΄ αυτό το τρόπο υπάρχει μια ισορροπία στο χώρο μας και δεν σπαταλάμε ενέργεια με το να την πετάμε έξω από το σπίτι

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79746 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας
Το μοτερ βοηθάει στην μείωση της διαφοράς θερμοκρασίας πάτωμα-ταβάνι και κυρίως ανακυκλώνει τον εσωτερικό. Εξωτερικό αέρα έχει την δυνατότητα να βάλει αντίστοιχο όγκο με αυτόν που φεύγει από την καμινάδα και τις χαραμάδες. Υπερπίεση στον εσωτερικό χώρο δεν μπορεί να δημιουργήσει παρά ελάχιστη. Γιαυτό και όταν βάζουν μονής αναρρόφησης στον φρέσκο αέρα υπερθερμαινονται και σταματάνε.

@nextforbest
Αν η γυψοσανίδα στο μέτωπο δεν παραζεστένεται, τότε το κενό που έχουν αφήσει στην αρχική εγκατάσταση αρκεί. Δοκίμασε βγάζοντας τελείως την νέα περσίδα, αν πέφτει η θερμοκρασία, τότε χρειάζεσαι μεγαλύτερη περσίδα εκτόνωσης


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79784 από doukas
Απαντήθηκε από doukas στο θέμα Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας
nextforbest διαβασα οτι σου μυριζει καποιο αλλο δωματιο οχι εκει που ειναι το τζακι,το ιδιο εχω και εγω και το ψαχνω ,λαγονικο εχω γινειι :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79787 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας
Μυρίζει εκεί που μπλοκάρεται η κίνηση του αέρα και μυρίζει από ψηλά. Αν ανέβεις σε καρέκλα θα το καταλάβεις :S


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79794 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας
Το ίδιο ''θέμα'' έχω κι εγώ με το τζάκι του πεθερού μου. Η πεθερά διαμαρτύρονταν συνεχώς ότι της μύριζε στην κρεβατοκάμαρα που είναι και το πιο απομακρυσμένο δωμάτιο. Δεν την πίστευα μέχρι που τελικά κατάλαβα ότι είχε δίκιο. Κατά έναν παράξενο τρόπο, ότι μυρωδιά βγάζει το τζάκι πηγαίνει εκεί. Μάλλον η αιτία είναι αυτή που αναφέρει ο φίλος Σταύρος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79797 από doukas
Απαντήθηκε από doukas στο θέμα Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας
μυριζω τις εξοδου αερα απο την κασετα αλλα τπτ ,μυριζω την περσιδα εκτονςσης παλι τπτ αλλα στην κουζινα υπαρχει μια μυροδια ,τι πρεπει να κανουμε δηλ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ