Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120907 από panosv
@Gdevil
Συμφωνώ μαζί σου. Προφανώς φωτιά χωρίς αέρα δεν γίνεται να έχει κανείς. Απλά αυτό που λέω είναι οτι ο πολύ δυνατός ελκυσμός λόγω υποπίεσης υποθέτω θα δημιουργεί πολύ έντονο το φαινόμενο "ρουφάω σα τρελό αέρα από όπου βρω". Τώρα αν είναι καλό που βρίσκει αέρα να περνάει από κάπου ή όχι σίγουρα είναι ένα θέμα. Για αυτό αναρωτιέμαι και εγώ μήπως είναι λογικό να τον βρίσκει αφού ανοίγματα υπάρχουν γενικά και το κάτω μέρος του τζακιού δεν είναι καμια αεροστεγής κατασκευή?
Επίσης το τάμπερ δεν θα πρέπει εγω εμπειρικά να το ανοιγοκλείνω ανάλογα με τον καιρό και τη φωτιά? Πόσο πρακτικό είναι? Ή απλά το αφήνεις σε μια θέση και μένει εκεί μόνιμα? Το draught regulator δε θα το έβαζες από άποψη εμπιστοσύνης εννοείς μήπως κάνει κανα τρελό και φέρει καυσαέρια μέσα?

@soureal
Μοτεράκι δεν έχω. Είναι με φυσική ροή το τζάκι. Από αυτό που λες όμως νομίζω οτι ενισχύεται η άποψή μου οτι όταν τραβάς όλο και από κάπου θα βρει να ρουφήξει αέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120910 από soureal
Να ξέρεις ότι από εκεί που ανοιγοκλείνεις τον πρωτογενή αέρα πρέπει να το "βιδώσεις" αλλιώς παίρνει αέρα από το δωμάτιο και ας νομίζεις ότι το έχεις τελείως κλειστό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120916 από panosv

soureal έγραψε: Να ξέρεις ότι από εκεί που ανοιγοκλείνεις τον πρωτογενή αέρα πρέπει να το "βιδώσεις" αλλιώς παίρνει αέρα από το δωμάτιο και ας νομίζεις ότι το έχεις τελείως κλειστό.


Ποιό εννοείς να βιδώσω? Πρωτογενή παίρνει από έξω με ένα σπιράλ σωλήνα ο οποίος κάτω από το τζάκι έχει κουμπώσει στην ειδική είσοδο που έχει και έχει μπει και ταινία γύρω γύρω. Εννοείς από κάπου αλλού?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120920 από soureal
Το μοχλό κάτω του πρωτογενή εννοώ.


Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by soureal.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120923 από panosv
Sureal δεν έχουμε τον ίδιο μοχλό. Εννοείς οτι έσφιξες κάτι για να μη μπαίνει αέρας από αυτό το μικρό κενό που είναι ο μοχός? Φαντάζομαι δεν είναι κάτι σημαντικό αυτό. Εννοώ να παίνρνει αέρα από εκεί και αν παίρνει θα είναι ελάχιστος.

Παιδιά κανείς άλλος γνώμη για καμινάδα ή τάμπερ? Λογικά σήμερα θα πρέπει να μιλήσω μαζί τους να κανονίσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120924 από soureal
Έχεις δίκιο, ο δικός μου μοχλός βιδώνει και έτσι μπορώ ακόμα και να σβήσω τη φωτιά αν θέλω.

Ψάξε μήπως έχει κάτι ανάλογο και η δικιά σου μιας και είναι η ίδια εταιρία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ