Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85731 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

ftspetro έγραψε: φιλε μου καλησπερα. επειδη και εγω αυτο το διαστημα ψαχνω για το αν με συμφερει να αγορασω εναν κλαδοτεμαχιστη και εχω βρει εναν σαν του Στρατη στον Πειραια και ειναι ο GTS 1300 με περιπου 2.400 ευρω τελικη τιμη με ΦΠΑ. ειχα παει και εγω στην αγρομεξ στην Αυλωνα και μου εδιναν τον ιδιο κλαδοτεμαχιστη με 3.300 ευρω χωρις το ΦΠΑ. μεγαλη η διαφορα δεν νομιζεις? αν σ ενδιαφερει ρωταμε για δυο μηπως παρουμε καλυτερη τιμη, αν και εγω λογω κοστους ισως ενδιαφερθω για εναν φθηνοτερο τον GTS 900. θα δειξει. μαλλον αυριο αν επιτρεπει ο καιρος ισως παω και θα εχω νεοτερα.


......σήμερα μίλησα με το κατάστημα στον Πειραιά!!!!.....(Δρι..ας) Στην ιστοσελίδα του είχε μόνο των 9 ίππων, έτσι του τηλεφώνησα και με ενημέρωσε για την τιμή των 13 ίππων κατόπιν παραγγελίας. Ρώτησα για καλύτερη τιμή για αγορά δύο μηχανημάτων και μου απάντησε φυσικά θετικά. Ευχαριστημένος θα είμαι και με ένα ζευγάρι ανταλλακτικές λεπίδες δώρο. Αν μιλάμε για το ίδιο μαγαζί και το ίδιο ή και το μικρότερο μηχάνημα τα παραγγέλλουμε μαζί και Ισως να βγούμε κάπου κερδισμένοι.
Για μένα είναι μονόδρομος το μεγάλο γιατί θα σπάω 18 με 20 τόνους το χρόνο πρώτη ύλη μιας και είμαστε τρεις στην προσπάθεια αυτή και ο καθένας μας θέλει 5 τόνους πέλλετ.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by fillmore.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85733 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

stratis 1 έγραψε: Το μηχανημα αυτο ειναι για ημιεπαγγελματικη χρηση.
Η κατασκευη του ειναι ανθεκτικη το μηχανακι του οικονομικο ,σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος.
Μπορει να μεταφερθει ευκολα στη καροτσα ενος αγροτικου.
Το ανεβαζω (οταν εχω φαει καλα)ακομα και μονος μου πανω στο αμαξι.
Ετσι δεν χρειαζεται εξτρα τρειλερ και παω μια φορα στο χωραφι για μαζεμα.
Εχω υπολογησει οτι στο δεκαωρο μαζι με το μαζεμα σε σωρους και ξεφορτωμα,μπορω να μαζεψω μεχρι 13 κυβικα wood chips ελιας.
Αυτο οταν τα μαχαιρια ειναι απο καινουρια εως μετρια.
Ο χρονος που δουλευει συνεχομενα για αυτη τη ποσοτητα ειναι περιπου 5 με 6 ωρες.
Καιει περιπου 8 λιτρα βενζινης πανω κατω.
Τα 13 κμ ειναι 4 τονοι τελικου προιοντος με υγρασια κατω απο 5%


Στρατή σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου!!!....και για το άψογο βιντεάκι όπου βλέπεις ρεαλιστικά την απόδοση του μηχανήματος. Μάλλον θα προχωρήσω στην αγορά του. Εσένα αν επιτρέπετε πόσο σου κόστισε???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85735 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

stratis 1 έγραψε:
............................Η καροτσα μου εναι 7 κυβικα και γεμιζουν τα 6,5 σε τρεις ωρες μεσο ορο...........................................
.


Μπορείς να πεις τις διαστάσεις της καρότσας σου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85736 από stratis 1

fillmore έγραψε:

stratis 1 έγραψε: Το μηχανημα αυτο ειναι για ημιεπαγγελματικη χρηση.
Η κατασκευη του ειναι ανθεκτικη το μηχανακι του οικονομικο ,σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος.
Μπορει να μεταφερθει ευκολα στη καροτσα ενος αγροτικου.
Το ανεβαζω (οταν εχω φαει καλα)ακομα και μονος μου πανω στο αμαξι.
Ετσι δεν χρειαζεται εξτρα τρειλερ και παω μια φορα στο χωραφι για μαζεμα.
Εχω υπολογησει οτι στο δεκαωρο μαζι με το μαζεμα σε σωρους και ξεφορτωμα,μπορω να μαζεψω μεχρι 13 κυβικα wood chips ελιας.
Αυτο οταν τα μαχαιρια ειναι απο καινουρια εως μετρια.
Ο χρονος που δουλευει συνεχομενα για αυτη τη ποσοτητα ειναι περιπου 5 με 6 ωρες.
Καιει περιπου 8 λιτρα βενζινης πανω κατω.
Τα 13 κμ ειναι 4 τονοι τελικου προιοντος με υγρασια κατω απο 5%


Στρατή σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου!!!....και για το άψογο βιντεάκι όπου βλέπεις ρεαλιστικά την απόδοση του μηχανήματος. Μάλλον θα προχωρήσω στην αγορά του. Εσένα αν επιτρέπετε πόσο σου κόστισε???


3400ε τον ιανουαριο το 2011

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85737 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
φιλε μου fillmore αυτο ειναι το καταστημα που εννοουσα και εγω στον Πειραια. ομως εγω τελικα δεν μπορεσα να παω σημερα εκει γιατι ειχα άλλη δουλειά, αλλά και ο Πειραιάς ηταν απροσπέλαστος λογω της κινησης εξ αιτιας της απεργιας των αστικων λεοφορειων.εγω ηδη εχω μιλησει με αυτους πριν μιλησουμε εμεις και εψαχνα για το 900 αρι μηχανημα. ομως αν καταφερω θα παω αυριο το μεσημερι εκει και θα συνενοηθω. αν μιλας με το καταστημα ζητα καποιον Γιαννη. με αυτον εχω μιλησει ηδη και εγω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85738 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
και κατι άλλο. στην συνενόηση που ειχα ηδη μαζι τους μου δινουν και 6 ατοκες δοσεις με καρτα, ειτε για το 900αρι, ειτε για το 1300. εσενα για το 1300 ποσο σου ειπαν οτι στο δινουν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ