Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22207 από Βιομαζιστής

Nasikas έγραψε:
εντυπωσιακή ποσότητα παραγωγής για μικρό μηχάνημα. ΜΠΡΑΒΟ.

Έχω την εντύπωση όμως ότι έχεις λίγο παραπάνω υγρασία. Μπορεί βέβαια να ξεγελάει και η εικόνα του βίντεο. (αν θέλεις έλα να σου κάνω μετρήσεις στο πελλετ)
Βάλε και κανένα σπυρί σπασμένο καλαμπόκι καπου καπου, ιδίως στο τέλος της ημερησιας παραγωγής. Βοηθάει στον καθαρισμό της μητρας.



Πραγματικά εντυπωσιακή ποσότητα παραγωγής χωρίς να ζορίζεται καθόλου το μηχάνημα!
Οπωσδήποτε -αν δεν υπάρχει μέσα κάποιο άλλο binder- είναι το χαρτί που το βοηθάει τόσο γιατί το ξύλο ελιάς είναι πολύ σκληρό υλικό.
Osakis, μπορούμε να υπολογίσουμε στο περίπου την ποσοστιαία ποσότητα του χαρτιού μέσα στο chip του ξύλου ελιάς;

Nasikas και osakis και μένα αρκετά υγρό μου φαίνεται αλλά δείχνει να βγάζει καλής μορφής πέλλετ.
Μήπως έχει και κάποιου είδους λαδιού μέσα εκτός από τα δύο υλικά που προαναφέρθηκαν;
Μου θύμισε το πίτουρο με το καλαμποκέλαιο που χρησιμοποίησα αρχικά για να στρώσω το δικό μου μηχάνημα.
Έτσι αρχικά έβγαλε και αυτό ικανοποιητική ποσότητα και άκοπα. Μετά μου τα χάλασε όταν δοκίμασα σκέτο ξύλο. :(

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22208 από mastoras

OANNHSEA έγραψε:

Ραντεβού τον Οκτώβρη.......πρώτα ο θεός, στην 1η [που θα οργανώσουμε] συνάντηση "παραγωγών πέλλετ για ιδιόχρηση"

Τι, πως, που; :silly:
Και μετά με κρατάτε απ' όξω;
Θα έρθω πάνω, γιατί εκτός των άλλων, μεσιέ mastoras, χρωστάς και κάτι λαμαρίνες με μπουγάτσες... :evil:


Βασικά πρέπει κάποια στιγμή όλοι να βρεθούμε για να μιλήσουμε από κοντά για τα θέματα που μας ενδιαφέρουν.

Αυτό όμως θα γίνει σε κατάλληλο προετοιμασμένο χώρο όπου εκεί θα υπάρχουν πολλών ειδών μηχανές πέλλετ, και σφυρόμυλοι, για να περάσουμε μια ολόκληρη ημέρα φτιάχνοντας πέλλετ, με όσα περισσότερα και διαφορετικά υλικά μπορούμε να συγκεντρώσουμε.

Οι μπουγάτσες τρώγονται το πρωί, το μεσημέρι θα ανάψουμε την φουφού.....και μέχρι να έρθει το βράδυ βλέπουμε.

Τον Οκτώβρη λοιπόν. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22213 από osakis
Παλικάρια το υλικό που χρησιμοποιώ είναι κλαδιά ελιάς και χαρτί μόνο τώρα για την υγρασία είναι πράγματι λίγο ανεβασμένη περίπου 25% αλλά έτσι το μηχάνημα δουλεύει πολύ άνετα απλός μετά το απλώνω σε μουσαμάδες στον ήλιο για ένα εικοσιτετράωρο και μετά η υγρασία είναι από 0% έως και 10%
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βιομαζιστής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22230 από Nasikas

απλός μετά το απλώνω σε μουσαμάδες στον ήλιο για ένα εικοσιτετράωρο και μετά η υγρασία είναι από 0% έως και 10%




μηδεν ...δεν υπαρχει..λέμε.Μέχρι 3.5, μπορεί.
Αν θέλεις να σου φύγει η περιέργεια, άφησε κάπου 20 σπυριά να σου τα μετρήσω σε 2 μηχανήματα.
(όχι μόνον να σου φύγει η περιέργεια, αλλά και για βελτίωση. Ξέρεις, φοβάμαι ότι έχεις πολύ πανω απο 10% )
Σε ποια περιοχή είσαι ;


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22286 από osakis
ειμαι απο Αλεξανδρουπολη
Οι μετρήσεις που κάνω είναι με ένα υγρασιομετρο σίγουρα όχι ότι καλύτερο κυκλοφορεί

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22299 από erimitis
Ολοι εσεις που εχετε ασχοληθει με την κατασκευη πελλετ για ιδιοχρηση θα μπορουσατε να κανετε ενα θεμα για αγορα πελλετοπρεσας μηπως και ξεστραβωθουμε και μεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.291 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ