Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30416 από antisakis

mastoras έγραψε: Να σκορπίσει γρανάζωμα κορώνα πηνίου........το κέρατο μου μέσα. :angry:

Βασικά σοβαρός λόγος είναι αυτό που λέει ο OANNHSEA "σωστή ευθυγράμμιση της κορώνας ή και του άξονα κίνησης που περιέχει τη κορώνα"

Φεύγει η ευθυγράμμιση από φθορά στα ρουλεμάν, η καταστροφή αυτών, η από αρχική κατασκευαστική εφαρμογή, πράγμα πολύ δύσκολο.

Ενας άλλος λόγος είναι η ποιότητα του μετάλλου.....αλλά τι διάολο αυτά τα μέταλλα στα τρακτέρια δουλεύουν απροβλημάτιστα χρόνια ολάκερα......ίσως στα κινέζικα κάτι να αλλάζει.

Και ο σοβαρότερος λόγος είναι η λίπανση.

Σάκη είπες για λάδι........ :huh: βαλβολίνη θα εννοούσες. Αν και για εμένα αυτου του είδους το γραναζωμα δουλεύει άψογα με γράσο.....ανάλογα την κατασκευή βέβαια. :)

Οσο για τις άλλες μετατροπές.....μην βιάζεσαι ακόμα, δώσε ένα μήνα περιθώριο και τα λέμε. ;)


Βαλβολινη συν το γρασσο που παει μεσα αν ζεσταθει γιαυτο λεω οτι ειχε και παραπανω απο τα κανονικα
για την μετατροπη εχουμε χρονο πρεπει να βγαλω 1,5 με 2 τονους ακομα και μετα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30419 από messinios
Γεια σας παιδιά και από ‘μένα έμαθα πάρα πολλά από το forum αυτές τις μέρες γνωρίζει κανείς ή το έχει δοκιμάσει να πάρει μέτρηση? Τι υγρασία μπορεί να έχουν chips από κλαδιά ελιάς που κλαδεύτηκαν πριν από 15 μέρες και έγιναν chips σήμερα «θεωρητικά σήμερα» για να ξέρω αν θα μπορώ να τα ρίχνω στον λέβητα βιομάζας που βάζουμε την άλλη εβδομάδα?
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30483 από antisakis
Μια ερωτηση η βαλβολινη σε ποιο υψος του πινιον πρεπει να φτανει;
Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω;
Σημερα εκτελω χρεει μηχανοτεχνιτη εχω αποσυναρμολογηση συναρμολογηση της πρεσσας.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30486 από antisakis

messinios έγραψε: Γεια σας παιδιά και από ‘μένα έμαθα πάρα πολλά από το forum αυτές τις μέρες γνωρίζει κανείς ή το έχει δοκιμάσει να πάρει μέτρηση? Τι υγρασία μπορεί να έχουν chips από κλαδιά ελιάς που κλαδεύτηκαν πριν από 15 μέρες και έγιναν chips σήμερα «θεωρητικά σήμερα» για να ξέρω αν θα μπορώ να τα ρίχνω στον λέβητα βιομάζας που βάζουμε την άλλη εβδομάδα?
Ευχαριστώ


Δεν ειμαι σιγουρος νομιζω γυρω στο 12 θα πρεπει να ειναι η υγρασια στα chips οταν μπαινουν στον λεβητα
υπαρχουν ομως αρκετοι που θα σε πουν σιγουρα.
φιλε χρειαζεσαι υγρασιομετρο.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30493 από mastoras
Δύσκολη ερώτηση......ασαφή απάντηση. :unsure:

Εγώ εμπειρικά θα ανέβαζα την στάθμη μέχρι την μέση του πινιον, εάν είναι ευρύχωρο το κάρτερ. Εαν είναι μικρό, μέχρι την κορώνα πιστεύω να είναι καλά.

Επίσης το βάθος του πατήματος στην κορώνα να είναι αρκετό, και αυτό το λέω γιατί μάλλον στις φώτο με τα φθαρμένα δόντια μου φάνηκε ότι πατούσε ψηλά το πινιον.

Προσπάθησε να δεις μήπως έχει μετατοπιστεί το ρουλεμάν [πάνω κάτω] και έχει αλλάξει το βάθος του πατήματος, με αποτέλεσμα να υπάρξει αυτή φθορά.

Τι σκ@τ@ έπαθε ....το κέρατο μου :angry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30526 από messinios
Είπα να ρωτήσω γιατί κάποιοι διάβασα ότι έχουν αρχίσει και δουλεύουν το κλαδί της ελιάς και θα γνωρίζουν λογικά πόσες μέρες κάνει να πέσει η υγρασία κάτω από 20% που είναι και το όριο για να μπορέσει να καεί η βιομάζα σε λέβητα σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει και ακούσει κατά καιρούς. Καλά ζητώ πολλά το ξέρω, θέλω να μάθω πράγματα που άλλοι έχουν παιδευτεί πολύ για να τα μάθουν εδώ πέρα. Θα πάρω σύντομα υγρασιόμετρο έχει κανείς καμία πρόταση για κανένα καλό και φθηνό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.232 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ