Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51726 από stamatakis
συμφωνω απολιτος και λιγα λες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51739 από mastoras

antisakis έγραψε:

stratis 1 έγραψε: antisakis εσυ με ποια τιμη σε συμφερει να προμηθευσης με wood chips εναν πελατη ?
Τιμη για ξερο και για χλωρο υλικο .


Με τον τροπο που μαζευω το κλαδι εγω αυτη την στιγμη:
250 το χλωρο
350 το ξερο και λιγα ειπα.


Ααααααα εάν είναι έτσι, και εγώ μέσα, και με το τσιμπιδάκι ακόμα θα μαζέψω τα πάντα........δεν θα αφήσω φύλλο και κλαρί στο χώμα ούτε για τα πουλιά. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51740 από antisakis

κωνσταντινος 17 έγραψε: Φίλε antisakis, εγώ προτείνω: 1)μια τιμή για αγορά στην έδρα που είναι κοντά σε ακτίνα σε μένα 2) και μια παραδομένη στην Κόρινθο,
στην πρώτη περίπτωση είναι 30 - 40 ευρώ τον τόνο και στην δεύτερη περίπτωση 40- 50 ευρώ τόνο.
Η διακύμανση των τιμών επηρεάζεται καθαρά από την περιεχόμενη υγρασία. Επίσης με ενδιαφέρει κάθε κλάδεμα από δέντρο καθώς και κάθε υπολειμματική ξυλεία προερχόμενη από υλοτόμηση. Με λίγα λόγια ότι αφήνουν οι υλοτόμοι πίσω τους και μπορεί να μπριγκετοποιηθη!! Επίσης μπορούμε να: οποιος δεν διαθέτει κλαδοτεμαχιστή να συγκεντρώσει υλικό και εγώ με τα μηχανήματα μου να τεμαχίσω και να πάρω το υλικό πληρώνοντας μια τιμή που θα συζητήσουμε. Στην διάθεση σας! Περιμένω νέα σας.


Δεν ξερω αν θα βρεις συνεργατες για την 1 και 2 περιπτωση
Σιγουρα ομως δεν θα βρεις για αυτο το τελευταιο,ειναι δυσκολο το μαζεμα των κλαδιων με τα χερια
και σιγουρα η τιμη θα ειναι χαμηλοτερη απο τις δυο παραπανω περιπτωσεις .
Μια ερωτηση ακομα:υπαρχει αλλος τροπος παραγωγης wood chips η βασιζεσαι αποκλειστικα και μονο στα κλαδεματα;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωνσταντινος 17

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51756 από κωνσταντινος 17
Συνεργάτες έχω βρει, όχι όμως όσους θα ήθελα για μα συγκεντρώσω την απαιτούμενη ποσότητα, (πάντα θεωρητικά γιατί στην πράξη θα φανούν όλα), για αυτό και επιθυμώ συνεργασίες απο γειτονικούς νομούς. Η περισυλλογή από το δάσος σαφώς και είναι δύσκολη αλλά μαζεύουμε ότι είναι εύκολο οχι ότι δεν μπορούμε. Έχω εξασφαλίσει μία ποσότητα γύρω στους 2500 τόνους ανα έτος απο άλλη πηγή αλλά δεν μου δίνει ικανοποιητικό όγκο παραγωγής για τις δυνατότητες τις μονάδας.
Καθημερινά όμως ασχολουμε με αυτό και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω.
Οχι ότι δεν ''τρώω'' και απογοητεύσεις και σκέφτομαι και αλλαγές πλάνων αλλά στο τέλος πιστεύω ότι πρέπει να το παλέψω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51757 από κωνσταντινος 17
Φίλε antisakis, με ποιο τρόπο μαζεύεις τα κλαδιά ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51782 από terisds
Εδώ στην περιοχή μου(Πέλλα),υπάρχει άφθονο υλικό για μπριγκετες,η για πελλετ,υπάρχουν χιλιάδες στρέμματα με βαμβακιες τα οποία μετά το τέλος της συλλογής οι αγρότες τα τεμαχιζουν με εναν καταστροφεα,δεν νομίζω να ειναι πρόβλημα για τον αγρότη να μπει κάποιος με μηχάνημα και να τα συλλέγει,ίσα-ίσα θα γλιτώσει ο αγρότης πετρέλαιο και κόπο.Πέρυσι μονάδα εδώ κοντά είχε συλλέξει τέτοιο υλικό,αλλά δεν ξέρω αν το έκανε μπριγκετες,για πελλετ δεν νομίζω να μπορεί να παραχθεί για εμπόριο,λόγο ότι συνήθως τα αλλά γίνονται από ξύλο,για ιδία χρήση καλά είναι,αλλά χρειάζεται ξήρανση ,γιατί ειναι ακόμη πράσινα.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.269 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ