Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54093 από mastoras

OANNHSEA έγραψε: mastoras
Δεν το περνάς πρώτα από τον καταστροφέα;


Εαν ξεκινήσω λωρίδα λωρίδα τους καπλαμάδες να τους περάσω από την τρύπα του κλαδοτεμαχιστή, θα χρειαστώ πέντε χρόνια για να τεμαχίσω 1 κυβικό. :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54107 από alextech

OANNHSEA έγραψε: alextech
Η μηχανή έχει αρκετά Kw - άρα φταίει το υλικό σου.
Είναι πάρα πολύ χοντρό.
Δοκίμασε πρώτα να το κάνεις πριονίδι - εάν δεν πιάσει, τότε ανάμιξη με πυρηνόξυλο σε ποσοστό 10% ή άλλα παρόμοια υλικά.
Επίσης, τι υγρασία έχεις πριν το ρίξεις στην πρέσα;

mastoras
Δεν το περνάς πρώτα από τον καταστροφέα;


Έχω δοκιμάσει με όλους τους βαθμούς υγρασίας 10-12-14-15-17 τιποτα
Αυτό που μου κάνει εντύπωση,πολλεσ φορές ενω ειναι κρυα η πρεσα βγάζει το πρώτα 1-2 λεπτα καλό πελλετ και μετα το βγάζει ή τρίματα ή διογκομένο.εχω δοκιμάση και αναμιξη με αλευρι και πυρινοξυλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54145 από antisakis

alextech έγραψε:
Έχω δοκιμάσει με όλους τους βαθμούς υγρασίας 10-12-14-15-17 τιποτα
Αυτό που μου κάνει εντύπωση,πολλεσ φορές ενω ειναι κρυα η πρεσα βγάζει το πρώτα 1-2 λεπτα καλό πελλετ και μετα το βγάζει ή τρίματα ή διογκομένο.εχω δοκιμάση και αναμιξη με αλευρι και πυρινοξυλο.


Το διογκωμενο πελλετ δειχνει υγρασια ,στην αρχη βγαινει καλο πελλετ ειναι αυτο που ειχε μεινει στην μητρα απο την προηγουμενη δοκιμη σου,τα τριμματα δειχνουν χαμηλη υγρασια.

Δοκιμασε λιγο καλαμποκι για να δουμε αν η πρεσσα μπορει να κανει πελλετ και τα ξαναλεμε.

κλαδεματα ελιας εχεις;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by antisakis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": NIKOLASPSARAS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54420 από NIKOLASPSARAS
Πολλούς χαιρετισμούς antisakis από Πολύγυρο πως θα γίνει να βρεθούμε το μαιλ μου ειναι
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55419 από antisakis

NIKOLASPSARAS έγραψε: Πολλούς χαιρετισμούς antisakis από Πολύγυρο πως θα γίνει να βρεθούμε το μαιλ μου ειναι
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


Γεια σου Νικο,ψαρας και γω ,λυθρινια με τραβουσε σημερα αλλα ο καιρος ειναι χαλια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56174 από baro
Απαντήθηκε από baro στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση
baro έγραψε:
Ναι από 2,5 cm chip να παίρνω πριονίδι έτοιμο για πρεσσάρισμα

Αυτή σκέφτομαι να αγοράσω ή αυτή που έχεις εσύ


Ειπαμε γινετε, διαβασε το θεμα για περισσοτερες πληροφοριες.

Αφού διάβασα με προσοχή όλο το θέμα κατατοπίστηκα αλλά και προβληματίστηκα :S :S :S

θέλω να ρωτήσω τον antisaki τρία πράγματα
1) Που έφτιαξες το ψιλό κόσκινο του κλαδοτεμαχιστή και τι πάχος λαμαρίνα χρησιμοποίησες;
2) Όταν δεν πετυχαίνεις να βγάλεις καλό πέλλετ, το υλικό το ρίχνεις στο σιλό του λέβητα και το καις σαν βιομάζα;
3) Τα τσιπς που βγάζεις από τον καταστροφέα μπορείς (με την ανάλογη υγρασία) να τα ρίξεις στο σιλό και να τα κάψεις σαν βιομάζα;

Οι απαντήσεις σου θα με βοηθήσουν πολύ στο να κάνω τις πρώτες μου αγορές καθώς τα οικονομικά μου είναι περιορισμένα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.192 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ