Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76148 από mastoras
Και εγένετο φως :woohoo:

Μετά τις συμβουλές των φίλων Σάκη και Σάκη :) ....γέμισα με δικό μου πέλλετ ένα τσουβαλάκι.

Το καλαμπόκι απαραίτητο, το να ζεσταθεί η πρέσα ακόμα πιο απαραίτητο.....και απο εκεί και πέρα, έχεις πέλλετ ζεστό, μακρύ, και μυρωδάτο.





Οπότε τώρα αρχίζει το πανυγήρι με τις δοκιμές διαφόρων υλικών.

Προς το παρών για σήμερα πάω να κάψω την σόμπα μου. Για να δούμε τελικά καίνε οι αερόθερμες σόμπες πέλλετ φτιαγμένο απο τα χεράκια μας......η θέλουν μόνο τα πιστοποιημένα. :lol:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76151 από OANNHSEA

ζεστό, μακρύ, και μυρωδάτο.

Δεν μας τα λες καλά παλικάρι... :lol:
Και χρωστάς και κάτι λαμαρίνες μπουγάτσες... :evil:

ΥΓ
Είδες τι ωραίο που είναι και τι εύκολα που γίνεται το πέλετ, όταν στην πρέσα γυρίζουν τα ρόλερ και όχι η μήτρα;;;

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76159 από mastoras

Npapapetroy έγραψε: Mastora, επειδη ειμαι και εγω της περιοχης (Σινδο δουλευω), μηπως να μου ελεγες για το που περιπου βρισκεσαι να ερχομουν να επαιρνα μια γευση στην παραγωγή pellet????


Npapapetroy καλώς ήρθες στην παρέα μας, αλλά και στο φόρουμ του energ.gr.

Εδω θα βρεις ότι ποθήσει η ψυχή σου..... από πληροφορίες εννοώ :lol: Απο πέλλετ φτιάχτο μόνος σου, μέχρι χειροποίητες πελλετομήχανες.....ακόμα και εργοστάσια παραγωγής :P

Ελα όμως να πάρεις μια γεύση τι "παίζει" με το χειροποίητο πέλλετ, να κεραστείς.....γιατί χωρίς λουκουμάκι και ένα σφηνακι τσίπουρο, κουβέντα με παλιό η νέο πελλετοφτιάχτη δεν γίνεται.

Προς το παρών φιλοξενούμε [λόγω τριφασικού :) ] στις εγκαταστάσεις της ΠΡΟΜΕΞ ΚΕΧΊΔΗΣ στο Καλοχώρι.
Για να βρεις της αποθήκες της εταιρίας, εύκολα, θα βρεις πρώτα το μεγάλο κτίριο της ΣΔΟΕ και ακριβώς απέναντι είναι ένα στενό δρομάκι ΚΟΡΥΤΣΑΣ. Σε 150μ θα βρείς την ΠΡΟΜΕΞ, μπαίνεις από την πύλη και διασχίζεις όλες τις αποθήκες μέχρι το τέρμα αριστερά.

Κάπου εκεί θα βρεις τον mastora να καταπίνει σκόνη ανελέητα από τον σφυρόμυλο. :cheer:

Υπόψην μετά τις 11μμ καθώς δεν είμαι πρωινός τύπος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76160 από xrysafis72

mastoras έγραψε: Και εγένετο φως :woohoo:

Μετά τις συμβουλές των φίλων Σάκη και Σάκη :) ....γέμισα με δικό μου πέλλετ ένα τσουβαλάκι.

Το καλαμπόκι απαραίτητο, το να ζεσταθεί η πρέσα ακόμα πιο απαραίτητο.....και απο εκεί και πέρα, έχεις πέλλετ ζεστό, μακρύ, και μυρωδάτο.





Οπότε τώρα αρχίζει το πανυγήρι με τις δοκιμές διαφόρων υλικών.

Προς το παρών για σήμερα πάω να κάψω την σόμπα μου. Για να δούμε τελικά καίνε οι αερόθερμες σόμπες πέλλετ φτιαγμένο απο τα χεράκια μας......η θέλουν μόνο τα πιστοποιημένα. :lol:

θα μαε πεις πως τα καταφερες αναλυτηκα και εβγαλες πελλετ?πως την ζεστανες την πρεσσα?

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76165 από mastoras

OANNHSEA έγραψε:

ζεστό, μακρύ, και μυρωδάτο.

Δεν μας τα λες καλά παλικάρι... :lol:
Και χρωστάς και κάτι λαμαρίνες μπουγάτσες... :evil:

ΥΓ
Είδες τι ωραίο που είναι και τι εύκολα που γίνεται το πέλετ, όταν στην πρέσα γυρίζουν τα ρόλερ και όχι η μήτρα;;;


Κάνε εσύ ταξίδι, και θα στήσω σούβλα για πάρτη σου ;)

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω για μήτρες παρά για ρόλλερ, ενώ αυτοί που ξέρουν από μήτρες δεν ξέρουν από ρόλλερ.......για αυτό και θα γίνει γιορτή σύντομα να ανταλλάξουμε απόψεις.

Αν και λέμε να το γιορτάζουμε κάθε Σάββατο :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76169 από mastoras

xrysafis72 έγραψε: θα μαε πεις πως τα καταφερες αναλυτηκα και εβγαλες πελλετ?πως την ζεστανες την πρεσσα?


Η πρέσα ζεσταίνεται όταν αρχίζει να καπνίζει σαν φουγάρο, έχοντας ρίξει μέσα το υλικό.

Την πρώτη φορά, μην ξέροντας, όταν άρχισε να καπνίζει την έσβησα και έψαχνα πυροσβεστήρα γιατί νόμιζα πήρε φωτιά το θρύμμα μέσα στην μηχανή :silly:





Υ.Γ ...το βάπτισμα του πυρός όμως για κάθε νέο είναι το σφυράκι και το κατσαβίδι χα χα χα χα :) Όλοι θα περάσουν από αυτήν την διαδικασία.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.205 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ