Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77863 από stergiosbik
Ετσι παει.
Τωρα που "μεγαλοπιαστηκες" με τις ξενες αγορες εμας μας γραφεις! :P :P
Ουτε η Goldman sachs δεν κανει ετσι! :lol: :lol:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77867 από Βιομαζιστής
:lol: :lol: :lol: Δεν είναι αληθές αυτό βρε Στέργιο. Έλλειψη χρόνου. Αφού παράτησα και το φτιάξιμο του σπιτιού. Μόνο Σαββατοκύριακα ασχολούμαι και με δαύτο. :lol: :lol: :lol:

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77874 από martini11
Γιατι φιλε βιομαζιστη το λες αυτο.Εγω πηστευω οτι με 2 σεζον εχεις κανει αποσβεση των μηχανηματων ακομα και να τα παρεις μονος σου τα μηχανηματα και να σοθ το εξηγησω.Εγω χρειαζομε 3 τονους πελλετ για μια σεζον δηλαδη μιλαμε για 800 με 900 κατοσταρικα και με την επομενη σεζον 1600 με 1800.Με αυτα τα λεφτα περνεις τα μηχανηματα.Οσο για τα εξοδα που λες οι ελαιοπαραγωγοι τουλαχιστον στην περιοχη προσφερουν 20 ευρω μεροκαματο για την συλογη και το καψιμο των κλαδεματων.Απο εκει λοιπον βγενουν τα εξοδα για τα καυσιμα που λες.Απο χρονο εχουμε αρκετο ετσι οπως πηγαινουν τα μεροκαματα,οσο για τον κοπο αν θες να εισαι σχεδον τσαμπα για την θερμανση του σπιτιου σου πηστευω οτι υποφερετε!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77881 από Βιομαζιστής

martini11 έγραψε: Γιατι φιλε βιομαζιστη το λες αυτο.Εγω πηστευω οτι με 2 σεζον εχεις κανει αποσβεση των μηχανηματων ακομα και να τα παρεις μονος σου τα μηχανηματα και να σοθ το εξηγησω.Εγω χρειαζομε 3 τονους πελλετ για μια σεζον δηλαδη μιλαμε για 800 με 900 κατοσταρικα και με την επομενη σεζον 1600 με 1800.Με αυτα τα λεφτα περνεις τα μηχανηματα.Οσο για τα εξοδα που λες οι ελαιοπαραγωγοι τουλαχιστον στην περιοχη προσφερουν 20 ευρω μεροκαματο για την συλογη και το καψιμο των κλαδεματων.Απο εκει λοιπον βγενουν τα εξοδα για τα καυσιμα που λες.Απο χρονο εχουμε αρκετο ετσι οπως πηγαινουν τα μεροκαματα,οσο για τον κοπο αν θες να εισαι σχεδον τσαμπα για την θερμανση του σπιτιου σου πηστευω οτι υποφερετε!!!



Εγώ που πήρα όλα τα μηχανήματα και τον εξοπλισμό, είδα πως δεν συμφέρει.
Με μεγαλύτερα μηχανήματα και με πρόσβαση σε άλλη πρώτη ύλη, ίσως να συμφέρει καλύτερα.
Αφού υπάρχει ο λέβητας βιομάζας που καίει το φθηνό πυρηνόξυλο ή το απλό τσιπ, γιατί να μετατρέψω το θρύμμα σε πέλλετς και να αυξήσω κατά πολύ τα έξοδα μου και τις ώρες ενασχόλησής μου;
Στην περιοχή μου οι έχοντες ελαιώνες, δεν προσφέρουν μία για να τους αδειάσεις το χωράφι από τα κλαδέματα. Τα μαζεύουν ένα Σάββατο ή μια Κυριακή μόνοι τους, τους ρίχνουν ένα μπετονάκι πετρέλαιο και τα κάνουν στάχτη αν δεν προλάβεις να τα μαζέψεις.
Εγώ επειδή έκανα όλη τη διαδικασία από το Α ως το Ω έχω άλλη άποψη από την αρχική που είχα στο μυαλό μου πριν μπω στο χορό.
Εσύ πάλι μπορεί να έχεις διαφορετική. Δεν θα σε αποτρέψω με το ζόρι.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77890 από Βιομαζιστής
Επιπλέον μιλάς σαν η μετατροπή να είναι δωρεάν.
Αν βάλεις κάτω χαρτί και μολύβι και ζυγαριά ακριβείας να δεις πόσα είναι τα έξοδα της μετατροπής, θα μελανιάσεις.
Εγώ έχω υπολογίσει τα πάντα.Και το πετρέλαιο. Και την βενζίνη. Και το ρεύμα. Και τις φθορές. Και την συντήρηση των μηχανημάτων. Και την φθορά των σάκων. Ακόμα και το κόστος των γαντιών που χρειάζονται και δεν κρατάνε παραπάνω από 100 - 150 κιλά έτοιμου ξηρού θρύμματος. (σχίζονται από τα κλαδιά)
1 τόνος πυρηνόξυλου πολύ καλής ποιότητας στη περιοχή μου μέσα σε 20κιλα τσουβάλια και όχι χύμα κοστίζει 135€. Το καλαμπόκι 200€ ο τόνος αν το πάρεις από παραγωγό. Τι να ασχοληθεί κάποιος τώρα με την κατασκευή του πέλλετ σαν ιδιώτης; Περίπου το ίδιο του βγαίνει. Και οι εργατοώρες, δώρο.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77895 από martini11
Εγω σου μιλω για ελαιοκλαδεματα μονο τα οποια τα παιρνεις τα κανεις θρυμα και μετα πελλετ!!!Τα οποια τα σε πληρωνουν για να τα παρεις!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.204 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ