Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81468 από DOOM_NX

sefis έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

sefis έγραψε: πελλετ απο τριφυλλι δοκιμασε κανεις αν καιγετε;

Εγώ πατρίδα όχι. Μετά βίας καίω αυτά που είναι από οξιά στο δικό μου μηχάνημα :P

doom γιατι εχω την υποψια οτι ο δικος μας εδω (σακκας) φτιαχνει απο τριφυλλι ; και αν δεν φτιαχνει τοτε που πανε 3000 σρεμματα που κανει συμβασεις για τριφυλλι; αν και δεν ξερω αν αγοραζει ξυλεια για πελλετ. θα κανω μια μερα αυτοψια στο εργοστασιο του να δω.

Μακάρι φίλε να έφτιαχνε πέλλετ από καθαρή βιομάζα κι ας ήταν και τριφύλλι! Από αυτά που μου λένε οι δικοί μου γνωστοί, καλύτερα να μη δεις τι μπαίνει στην πρέσσα...

Πάντως υποθέτω ότι καίγεται μια χαρά απλά με αυξημένα επίπεδα στάχτης, ως agropellet που είναι. Και ακόμη, η στάχτη του θα λιώνει σε χαμηλή θερμοκρασία και ενδεχομένως να μπουκώνουν οι τρύπες στον καυστήρα, εκτός αν μιλάμε για καυστήρα βιομάζας.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81475 από karibu

DOOM_NX έγραψε:

sefis έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

sefis έγραψε: πελλετ απο τριφυλλι δοκιμασε κανεις αν καιγετε;

Εγώ πατρίδα όχι. Μετά βίας καίω αυτά που είναι από οξιά στο δικό μου μηχάνημα :P

doom γιατι εχω την υποψια οτι ο δικος μας εδω (σακκας) φτιαχνει απο τριφυλλι ; και αν δεν φτιαχνει τοτε που πανε 3000 σρεμματα που κανει συμβασεις για τριφυλλι; αν και δεν ξερω αν αγοραζει ξυλεια για πελλετ. θα κανω μια μερα αυτοψια στο εργοστασιο του να δω.

Μακάρι φίλε να έφτιαχνε πέλλετ από καθαρή βιομάζα κι ας ήταν και τριφύλλι! Από αυτά που μου λένε οι δικοί μου γνωστοί, καλύτερα να μη δεις τι μπαίνει στην πρέσσα...

Πάντως υποθέτω ότι καίγεται μια χαρά απλά με αυξημένα επίπεδα στάχτης, ως agropellet που είναι. Και ακόμη, η στάχτη του θα λιώνει σε χαμηλή θερμοκρασία και ενδεχομένως να μπουκώνουν οι τρύπες στον καυστήρα, εκτός αν μιλάμε για καυστήρα βιομάζας.


Αγαπητοι συντοπιτες,μην παιζετε με πελλετ του ακατονομαστου,η να το πω με παροιμια μην "αγοραζετε γουρουνι στο σακκ(*)ι"
Παραλιγο η ...μηδικη(τριφυλλι) να μου διαλυσει την σομπα,και απλα για να την γλυτωσω την εκανα φυλλο και φτερο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81476 από antisakis

xrysafis72 έγραψε:

antisakis έγραψε:

xrysafis72 έγραψε:

antisakis έγραψε: Την συνταγη την γνωριζω την εμαθα, θελεις δεν θελεις θα την μαθεις, και ειναι το μονο που σε κανει χαρουμενο σε αυτη την ιστορια .
Πρεπει να την παθεις για να μαθεις λενε στο χωριο μου,γι αυτο και γω αγορασα την κινεζα με το σκεπτικο να μην χασω πολλα .

Τωρα γνωριζω τι ειναι η πελλετιερα και πως δουλευει,δεν θα αγοραζα ποτε μια πελλετιερα . Αγοραζεις μια μητρα και στο μηχανοργειο του χωριου
να κανεις μια πρεσσα οσο μεγαλη θελεις, με οτι κινηση επιθυμεις, με καλα μεταλλα και καλα λοιπα εξαρτηματα .
Δεν εχει καθολου σημασια αν γυρνανε τα ρολλερ η αν θα γυρναει η μητρα.
Η πρεσσα ειναι το ευκολο μερος τις υποθεσης
Το κεφαλαιο πρεσσα στο θεμα αυτο για μενα εκλεισε.

σακη πες και εμας του καινουργιους που ειναι το δυσκολο.για μενα ηταν γολγοθας η αγορα απο κινα.σε αλλες αγορες απο ευρωπη του εβαζα τα χρηματα και τα δεσμευα και οταν ερχοταν το μηχανημα τα αποδεσμευα.αυτη τα ηθελα στα χερια και μετα ξεκινουσε η παραγγελια :S


Μια μικρη πρεσσα σαν την δικη μου για 7 τονους πελλετ που χρειαζομαι θα δουλεψει 15 μερες, αυτη ειναι η δουλεια της 15 μερες την χρονια.
Δεν χρειαζομαστε πολυ μεγαλη πρεσσα, μικρη και καλη,για να ειναι καλη δεν πρεπει να ειναι κινεζα.
Το δυσκολο τις υποθεσης ειναι η συλλογη κλαδιων οταν αυτα ειναι η πρωτη μας υλη και δεν εχουμε αλλο τροπο να ριξουμε την υγρασια εκτος απο τον ηλιο.
Η σωστη διαδικασια ειναι:

α)συλλογη των κλαδιων (πρεπει να γινεται γρηγορα και οχι θρυμματισμενα οταν ειναι πρασινα αναβουν)

β)αποθηκευση (με στεγη για τα θρυμματισμενα κλαδια για τα αθρυμματιστα και χωρις στεγη γινεται δουλεια)

γ)σφυρομυλος ( δυνατος να μπορει 8-10 εκατοστα κλαδιου)

ευχαριστω για της πληροφοριες!!!!
το στρωσιμο της μηχανης πελλετ με ποιο τροπο την εκανες?
εγω θα κανω πελλετ απο ερυθρελατη και βαμβακιες.αλλα θελω και αυτο το εργαλιο!!!!τι λες παμε για ομαδικη παραγγελια απο την κατασκευαστρια εταιρια?


Το στρωσιμο της μηχανης εγινε με βαση το βιβλιο που την συνοδευε, βημα-βημα.

Αν θελεις την αποψη μου για τον θρυμματιστη θα πρεπει να γνωριζω τον κυκλο εργασιων ,
διαφορετικα ειναι ενας πολυ καλος θρυμματιστης εχει ομως και καλυτερους .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81478 από xrysafis72

karibu έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

sefis έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

sefis έγραψε: πελλετ απο τριφυλλι δοκιμασε κανεις αν καιγετε;

Εγώ πατρίδα όχι. Μετά βίας καίω αυτά που είναι από οξιά στο δικό μου μηχάνημα :P

doom γιατι εχω την υποψια οτι ο δικος μας εδω (σακκας) φτιαχνει απο τριφυλλι ; και αν δεν φτιαχνει τοτε που πανε 3000 σρεμματα που κανει συμβασεις για τριφυλλι; αν και δεν ξερω αν αγοραζει ξυλεια για πελλετ. θα κανω μια μερα αυτοψια στο εργοστασιο του να δω.

Μακάρι φίλε να έφτιαχνε πέλλετ από καθαρή βιομάζα κι ας ήταν και τριφύλλι! Από αυτά που μου λένε οι δικοί μου γνωστοί, καλύτερα να μη δεις τι μπαίνει στην πρέσσα...

Πάντως υποθέτω ότι καίγεται μια χαρά απλά με αυξημένα επίπεδα στάχτης, ως agropellet που είναι. Και ακόμη, η στάχτη του θα λιώνει σε χαμηλή θερμοκρασία και ενδεχομένως να μπουκώνουν οι τρύπες στον καυστήρα, εκτός αν μιλάμε για καυστήρα βιομάζας.


Αγαπητοι συντοπιτες,μην παιζετε με πελλετ του ακατονομαστου,η να το πω με παροιμια μην "αγοραζετε γουρουνι στο σακκ(*)ι"
Παραλιγο η ...μηδικη(τριφυλλι) να μου διαλυσει την σομπα,και απλα για να την γλυτωσω την εκανα φυλλο και φτερο...

εγω εχω τριφιλια και η τιμη παει 25 λεπτα το κιλο (δεμα 35 κιλων)και αποτι γνωριζω το πελλετ απο τριφυλι για ζωοτροφη παει 15 ευρο το σακι(40κιλα)μαλλον κατι αλλο βαζει μεσα

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81479 από xrysafis72
[quote="antisakis"
Αν θελεις την αποψη μου για τον θρυμματιστη θα πρεπει να γνωριζω τον κυκλο εργασιων ,
.[/color][/quote]
δεν εχω καταλαβει αυτο?

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81480 από karibu

xrysafis72 έγραψε:

karibu έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

sefis έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

sefis έγραψε: πελλετ απο τριφυλλι δοκιμασε κανεις αν καιγετε;

Εγώ πατρίδα όχι. Μετά βίας καίω αυτά που είναι από οξιά στο δικό μου μηχάνημα :P

doom γιατι εχω την υποψια οτι ο δικος μας εδω (σακκας) φτιαχνει απο τριφυλλι ; και αν δεν φτιαχνει τοτε που πανε 3000 σρεμματα που κανει συμβασεις για τριφυλλι; αν και δεν ξερω αν αγοραζει ξυλεια για πελλετ. θα κανω μια μερα αυτοψια στο εργοστασιο του να δω.

Μακάρι φίλε να έφτιαχνε πέλλετ από καθαρή βιομάζα κι ας ήταν και τριφύλλι! Από αυτά που μου λένε οι δικοί μου γνωστοί, καλύτερα να μη δεις τι μπαίνει στην πρέσσα...

Πάντως υποθέτω ότι καίγεται μια χαρά απλά με αυξημένα επίπεδα στάχτης, ως agropellet που είναι. Και ακόμη, η στάχτη του θα λιώνει σε χαμηλή θερμοκρασία και ενδεχομένως να μπουκώνουν οι τρύπες στον καυστήρα, εκτός αν μιλάμε για καυστήρα βιομάζας.

Εμενα σε χωμα μου εφερνε γιατι το κλινκερ ηταν περισσοτερο απο την σταχτη και μαλιστα σαν ηφαιστειακη λαβα...

Αγαπητοι συντοπιτες,μην παιζετε με πελλετ του ακατονομαστου,η να το πω με παροιμια μην "αγοραζετε γουρουνι στο σακκ(*)ι"
Παραλιγο η ...μηδικη(τριφυλλι) να μου διαλυσει την σομπα,και απλα για να την γλυτωσω την εκανα φυλλο και φτερο...

εγω εχω τριφιλια και η τιμη παει 25 λεπτα το κιλο (δεμα 35 κιλων)και αποτι γνωριζω το πελλετ απο τριφυλι για ζωοτροφη παει 15 ευρο το σακι(40κιλα)μαλλον κατι αλλο βαζει μεσα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.284 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ