Kατασκευή πόρτας με αερόθερμο τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75298 από dimlyk
μεχρι τωρα υπεθετα οτι σφυραει ο αερας που περναει απο τους στενους σωληνες ,,τωρα τα λες καπως αλλιως ...δεν μπορεις να εντοπισεις απο που ερχεται ?.... πχ,,,μηπως υπαρχει καποιο μικρο κενο η καποια μικρη ατελεια στην συναρμογη που λογω διαστολης πχ κανει την σφυριχτρα (το θεωρω απιθανο και μονο σαν ιδεα για ψαξιμο το αναφερω) ...αλλη μια ιδεα μηπως ο θορυβος προερχεται απ τον ανεμιστηρα ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75304 από Stavrax
Ή μήπως έχει τραβήξει κάνα ξυλαρακι το μοτερ και κάπου σφηνωνει και σφυρίζει?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75348 από Gdevil
Σφύριγμα = αέρας που διέρχεται από πολύ στενο άνοιγμα.
Θόρυβος = μετάδοση και ενίσχυση μέσω αγωγών του αρχικού θορύβου του μοτέρ.
Βουητό = αέρας που διέρχεται απο στενά ανοίγματα

Εσύ έχεις σφύριγμα.
Αρα κάπου διέρχεται αέρας από πολύ στενό άνοιγμα.
Πιθανά σημεία.
α) Εξωτερικό μοτέρ. Τυλίγεις με αλουμινοταινία ότι μπορείς. πχ στη φώτο που δείχνεις το μοτέρ το εξωτερικό με την ταμπέλα εγώ βλέπω κάτι κενά στην ένωση με την πλάκα του τοίχου.
β) ένωση μοτέρ με κολάρο. Δεν βλέπω από καμία φώτο την ένωση. πρόσεξέ την εσύ.
γ) Ενωση κολάρου με μεταλική σωλήνα. Αν και νομίζω η σωλήνα έπρεπε να είναι έξω από το κολάρ0. Σφίξε καλά την ένωση. Βάλε και εκεί ταινία έστω και δοκιμαστικά.
δ) μέσα στην εστία σου δε βλέπω αν έχεις κάποια ένωση. οπότε παρόμοια με το β

Επίσης.
Υπάρχει περίπτωση να ακούγεται σφύριγμα λόγω συντονισμού των σωλήνων. αυτό ίσως εξαλειφθεί αν "δέσεις" τις σωλήνες μεταξύ τους. Δοκιμαστικά η μία με την άλλη με σύρμα. Μόνιμα κόλλημα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75356 από Gdevil

caftis έγραψε:

dimlyk έγραψε:

caftis έγραψε: Καλησπερα εχω φτιαξει ενα αεροθερμο για το τζακι μου με ενα μοτερ που τραβαει αερα απο εξω,μεσω ενος σωληνα διοχετευω τον αερα στους σωληνες που ειναι μεσα στο τζακι 5 στον αριθμο.Το μοτερ ειναι 140w και 460m3/h.To προβλημα ειναι οτι εχω ενα σφυριγμα απο τους σωληνες ,πως μπορω να το μιωσω?


μειωνοντας την παροχη του μοτερ η προσθετοντας σωληνες

Εχω βαλει ροοστατη για την παροχη του μοτερ αν ενοεις αυτο τωρα για να προσθεσω σωληνες να βαλω κι αλλους?

Το μοτέρ σου για να σου δώσει τα 450 κυβικά έχει άνοιγμα για να τραβάει αέρα φ120. δλδ επιφάνεια 6*6*3,14 = 113 τετραγ. εκατοστά.
Τόση ήταν και η έξοδός του.
Εσύ το στένεψες καθώς σύνδεσες μία σωλήνα φ90 (όπως το βλέπω). δλδ επιφάνεια 4,5*4μ5*3,14=64 τετρ εκατοστά
Μετά έβαλες τουλάχιστον 2 γωνίες και μετά 5 σωλήνες 1+1/4 ίντσας (πάλι όπως το βλέπω).
δλδ επιφάνεια 5*1,65*1,65*3,14 = 42 τετρ εκατοστά.

Ουσιαστικά δλδ ενώ το μοτέρ σου θέλει φ120 εσύ του δίνεις μία σωλήνα φ120 στην οποία έχεις βουλώσει τα 2/3 της.
Αυτό σου ζορίζει αφενός το μοτέρ (όταν του δουλεύεις στο τέρμα του), αφετέρου σου βγάζει θόρυβο, και αφετρίτου δε σου δίνει 450 κυβικά.

ΥΓ και σε αυτό και στο παραπάνω πόστ μου ότι σου γράφω είναι από προσωπική εμπειρία. Ίσως να είναι και λάθος.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75361 από dmtr

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75363 από Gdevil
dmtr,
αν το έβλεπα αυτό στο youtube θα έλεγα φάρσα μας κάνει. Κάποιος παίζει φλογέρα.
τεσπα.
όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ αυτό είναι σφύριγμα από είσοδο αέρα στον χώρο καύσης.
από την πόρτα? από κάτω από το τασάκι? από κάποιο "πιτσικαρισμα" κάπου του μαντεμιού?
Πάντως εάν θέλεις τράβα μερικές κοντινές φώτο. παρεπιπτόντως diy ή εργοστασιακό?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ