Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #96643 από sitelem2
Βγαίνουν κάτι μικρά μην μου πείτε τώρα ότι αυτά είναι βλίτα ..... και το καινούριο μου φυτώριο
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97235 από foxsat



Ειναι η πρωτη κινηση απο το δεντρακι μου.Χτυπησε.Επιτελους.Απο κατω φαινονται το μπουκετακι απο τα φυλα του.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #97366 από sitelem2
Φυτρώνουν αργά αλλα σταθερά βγαίνουν συνεχεια :)
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": foxsat

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97523 από TBD
Καλημερα
Τα φύτεψα πέρυσι τηην ανοιξη.Ειχα καλη επιτυχια σπορας(απο τη δεύτερη βδομαδα αρχισαν να μου φυτρώνουν)και έβγαλα γυρω στις 200γλάστρες.Χρησιμοποιησα την ποικιλια paulownia elongata. Τη θεωρησα πιο ανθεκτικη στο κλιμα μας απο την paulonia tomentosa( θα δειξει στη πορεια) Τα μισα τα πουλησα στο καταστημα μου και μερικα μεσω Ricardo διασπαρτα σε ολη την ελλάδα και περιμένω αποτελεσματα. Στους αγοραστες μου εδωσα τη διευθυνση του συγκεκριμενου forum για να μας ενημερωνουν και να ανταλλασουμε εμπειριες.Ορισμανα τα μεταφυτεψα πειραματικα σε κηπους στα δυτικα προαστια και περιμενω να αναπτυχθουν και θα σας ενημερωσω.
Αυτη τη στιγμη οι γλαστρες που εχω βρισκονται σε αυτη την κατασταση. Υπηρξε και ανθοφορια.Στειλτε φωτογραφιες και απο τα δικα σας φυτα και διευκρινιστε την ποικιλια!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97526 από TBD
Οσον αφορα την φυτοπροστασια οι μονες επεμβασεις που εκανα ηταν με πυρεθρινες. Χρησιμοποιησα το Cypergan(cypermethrin) για ψεκασμα με δοση 0.5ml/lt και καταπολεμησα αψογα τις καμπιες που τρωγανε τα φύλλα και τα μυγακια που απομυζουσαν χυμους χωρις να παρουσιαστει φυτοτοξικοτητα στα φυτα. Για τις καμπιες καλη δουλεια πιστευω θα κανει και ο βακκιλος που ειναι και βιολογικος τροπος καταπολεμησης( σκονη επιπασης που μοιαζει με ταλκ). Το πιο αδυνατο σημειο του φυτου ειναι η χαμηλη ατμοσφαιρικη υγρασια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97527 από PRIMUS 45

TBD έγραψε: Καλημερα
Τα φύτεψα πέρυσι τηην ανοιξη.Ειχα καλη επιτυχια σπορας(απο τη δεύτερη βδομαδα αρχισαν να μου φυτρώνουν)και έβγαλα γυρω στις 200γλάστρες.Χρησιμοποιησα την ποικιλια paulownia elongata. Τη θεωρησα πιο ανθεκτικη στο κλιμα μας απο την paulonia tomentosa( θα δειξει στη πορεια) Τα μισα τα πουλησα στο καταστημα μου και μερικα μεσω Ricardo διασπαρτα σε ολη την ελλάδα και περιμένω αποτελεσματα. Στους αγοραστες μου εδωσα τη διευθυνση του συγκεκριμενου forum για να μας ενημερωνουν και να ανταλλασουμε εμπειριες.Ορισμανα τα μεταφυτεψα πειραματικα σε κηπους στα δυτικα προαστια και περιμενω να αναπτυχθουν και θα σας ενημερωσω.
Αυτη τη στιγμη οι γλαστρες που εχω βρισκονται σε αυτη την κατασταση. Υπηρξε και ανθοφορια.Στειλτε φωτογραφιες και απο τα δικα σας φυτα και διευκρινιστε την ποικιλια!

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ
Μπορω να κανω μια ερωτηση?
Εβαλα και εγω και απο τις δυο ποικιλιες αλλα μολις φτανουνε 1-2 εκατοστα
απο το χωμα,
μπαμ και κατω.
Πως τα ποτιζεις? ποσο θελουνε?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.256 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ