Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60604 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
σχετικα με τα ινφο

0-θερμοκρασια καυσαεριων
1-ρυθμος πελλετ
2-ανεμιστηρας καπνου
3-χρονομετρο
4-θερμοκρασια τανκ??
5-ροη εισαγωμενου αερα
6-βαθμισα λειτουργιας 0-16
7-θερμοκρασια αερα εισαγωγης ?
8-πρεσοστατης ον=νορμαλ οφφ= προβλημα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": daco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60914 από vasikon
Απαντήθηκε από vasikon στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
@ ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 φιλε μηπως αν εβαζες διπλη-μονωμενη σωληνα εξαερισμου τουλαχιστον κατα την εξωτερικη διαδρομη γλυτωνες απο τον καπνο που αναφερεις
Επειδη ενδιαφερομαι για την viviana plus θα ηθελα να σε ρωτησω αν εισαι σε γενικες γραμμες ικανοποιημενος και τι εχεις κανει με τον αεραγωγο θερμου αερα και πως αυτος ρυθμιζεται ως προς την ενταση και αν χρησιμοποιεις τον εξτρα θερμοστατη ρυθμισης που διαβαζω στο manual ??
θα εκτιμουσα πολυ την απαντηση σου . ευχαριστω

.......εννοειται οτι αν υπαρχει και αλλος που μπορει να απαντησει καλοδεχουμενος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61393 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
εχω την εντυπωση οτι ο αερας στην βιβιανα δεν ρυθμιζεται στο καναλι μπορεις μονο απο το κοντρολ να κανεις μια ποσοτικη ρυθμιση +η- 10% η 5%
ο εξτρα θερμοστατης δεν χρειαζεται για τον ιδιο χωρο...η σομπα ειναι εντελως κρυα στην [πισω πλευρα της και δεν επηρεαζει τον ενσωματωμενο . αλλα κι αν θελησεις να τον συνδεσεις η συνδεση του ειναι πανευκολη και εξωτερικη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61456 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
la nordica viviana plus
καλησπερα σε ολους θελουμε τα φωτα σας εχει ενας φιλος την σομπα αυτη και εχει μερικα θεματακια εχει κανενας το μανουαλ σε ελληνικα.......
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61460 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61517 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

vasikon έγραψε: @ ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 φιλε μηπως αν εβαζες διπλη-μονωμενη σωληνα εξαερισμου τουλαχιστον κατα την εξωτερικη διαδρομη γλυτωνες απο τον καπνο που αναφερεις
Επειδη ενδιαφερομαι για την viviana plus θα ηθελα να σε ρωτησω αν εισαι σε γενικες γραμμες ικανοποιημενος και τι εχεις κανει με τον αεραγωγο θερμου αερα και πως αυτος ρυθμιζεται ως προς την ενταση και αν χρησιμοποιεις τον εξτρα θερμοστατη ρυθμισης που διαβαζω στο manual ??
θα εκτιμουσα πολυ την απαντηση σου . ευχαριστω

.......εννοειται οτι αν υπαρχει και αλλος που μπορει να απαντησει καλοδεχουμενος


Φίλε "vasikon"
Ειναι πολύ όμορφη σόμπα και πολύ οικονομική. Ανεβάζει γρήγορα τη θερμοκρασία .Ο αεραγωγός ρυθμίζεται από το μενού και ως προς τους βαθμούς θερμοκρασίας του αέρα που βγάζει και ως προς την ένταση καιως προς την ποσότητα δηλ. αν θα είναι 50-50 αεραγωγός -περσίδες σόμπας.Εγώ στην αρχή είχα πρόβλημα με τον αεραγωγό γιατι μύριζε άσχημα και ο τεχνικός που ηρθε μειωσε τους βαθμούς θερμοκρασίας του αέρα του αεραγωγού και αυτό λυθηκε τέλεια.Το υπνοδωμάτιο με τον αεραγωγό πιάνει 21-22 βαθμούς σε χρόνο ρεκόρ αν και εχω λιγότερο αερα στο υπνοδωματιο και περισσότερο στους υπολοιπους χωρους που ανετα σε μιση ώρα πιανει 20 βαθμους.Ο αεραγωγός ειναι με περσιδα χαμηλά στο πατωμα 30εκ.Δε χρησιμοποιώ εξτρα θερμοστατη, είναι αχρείαστος.Ως προς τη ζέστη όλα ειναι τέλεια και οικονομικά.Καιω αυστριακο-ρουμάνικο πελλετ.
Τα αρνητικά είναι δύο τουλάχιστον για μένα.
1.Το μενού σε όλες τις ιταλικές δεν είναι στα ελληνικά αν και από το φορουμ μου εδωσαν μενου γρεκο για τη σομπα αλλά δεν είναι το ίδιο ,γιατι οι σομπες από 10-2012 έχουν νεο μενού δεν είναι ιδιο με το παλιό.
2.Δυστυχώς επίσης σε σχέση με σόμπες κινέζικες- οι ιταλικές όπως μου είπαν και αλλοι- αν θελεις να κανεις τεχνητή έναυση για μην εχεις καπνο στο μπαλκόνι,βγάζουν άσπρο καπνό για 2 λεπτά συνεχόμενα όταν ανάβουν μεχρι να μπουν σε κανονική λειτουργία .Μετά δεν ξαναβγαίνει τίποτε.Η σόμπα εχειτην εξης σειρα στο αναμμα στο μενου: pellet load-ignition-burning-operant.Kαπνό μου βγάζει στο burning kαι σταματάει σε 2-3 λεπτά στο operant και ας την έχω ανάψει με βαμβακι και οiνόπνευμα από την αρχή.Ο καπνος βγαίνει στο 4-5 λεπτό από το start.Aν ανάψει μόνη της έχει τη διπλασια ποσότητα απρου καπνου πάλι στο ίδιο χρονικό σημείο.Αυτό συνεχίζει να με προβληματίζει έντονα ,με εφαγε το μπαλκόνι με τα κρυα ,να μετραω το χρονο του καπνού και προσπαθώντας να βρω την λυση πριν οι γειτονες φωνάξουν.Πάντα υπαρχουν παραξενοι γείτονες και αν δεν είχα τόσο καπνό στο άναμμα θα ήμουν ευτυχισμένος μαζί της.
Δεν ξέρω οι άλλοι που εχουν την ίδια μάρκα όχι μοντελο εδω στο φορουμ αν εχουν καπνό στο 3-5 λεπτό της έναυσης.Θα ήθελα να πει ο καθένας αφου το παρατηρήσει χρονικά.¨οσο για τη μονωμένη σωληνα τα 50 εκ που βγαίνει στο μπαλκόνι ειναι τυλιγμένη με μονωτικο.Δεν ξέρω αν θέλει καποια αλλη ρυθμιση.Οτεχνικός που ηρθε και ασχολήθηκε μαζι της 2 ώρες περιόρισε το πελλετ σε καθε σκάλα ανάβασε τον αερα και εννοειτε οτι δε συζητα για τεχνητη εναυση>Σύμφωνα με αυτον όλα ειναι εντάξει.Εγώ όταν βλέπω το γειτονα με την κινέζα των 1000ε να μη βγαζει καθολου καπνο στν αρχή και εγω με τα 2000ε να έχω καπνό για 2-3 λεπτα σαλταρω.
Κλεινοντας ειναι μια εντυπωσιακη ,όμορφη ιταλικη σόμπα καμία σχεση εμφανισιακα με κινεζες ,εξυπηρετει πολύ ο αεραγωγος γιατι εχεις ομοιομορφη θερμοκρασια οικονομικη και με το πελλετ που καιω δεν ειχα ως τωρα κανενα προβλημα στη λειτουργια της ως προς τη σταχτη.Με καιει μόνο ο καπνος στο άναμμα στο μπαλκονι.Τιμή 2000+.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vasikon

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ