Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91521 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει
Η φλόγα σου καίει σαν λαμπάδα. Η γνώμη μου είναι γιατί έχεις πολλά μέτρα σωλήνα εισαγωγής αέρα δεν επαρκεί ο αέρας στον χώρο καύσεως. Δώσε περισσότερο αέρα στον χώρο καύσεως και χαμήλωσε λίγο τα καυσαέρια. Πόσα μέτρα σωλήνα εξόδου έχεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91524 από FanOfLife
Απαντήθηκε από FanOfLife στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

Stavrax έγραψε: Μπορεί να είναι η ιδέα μου αλλά από τον τρόπο που δείχνει να καίει η φλόγα (νευρική) δείχνει πρόβλημα μεγάλου ελκυσμού ή έντονου αέρα στην καύση. Εσείς που έχετε πελλετόσομπες η φλόγα σας είναι τόσο νευρική?
Ακόμα με κάποιον τρόπο (θερμόμετρο φούρνου ή IR) μπορείς να μετρήσεις θερμοκρασία στην καμινάδα?
Για να έχεις αυτές τις θερμοκρασίες πόση κατανάλωση έχεις?

Και η σόμπα σου δεν είναι 10,5 αλλά 9kW.


OK, έχεις δίκιο η σόμπα είναι 9 KW λαμβάνοντας υπόψη συντελεστή απόδοσης 85%. Αλλά και πάλι, όπου και αν ρώτησα όλοι μου έλεγαν ότι 7 KW είναι αρκετά για το χώρο μου.

Ο αέρας καύσης έρχεται απ' έξω, όπως μπορείτε να δείτε και από το βίντεο, με σωλήνα φ40. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα εκεί.

Όντως η φλόγα είναι πολύ νευρική. Το βίντεο έχει τραβηχτεί με τη σόμπα στο p3 (με max το p5). Παρέλειψα να πω ότι εξωτερικά το μπουρί φεύγει κατακόρυφα σε μήκος 8.5 μ. Οπότε έχουμε συνολικό μήκος
καμινάδας 10 μ περίπου με οριζόντιο τμήμα ότι φαίνεται στο βίντεο συν 35 εκ. του τοίχου για να βγει το μπουρί έξω. Λέτε να φεύγει όλη η ζέστη έξω; :=)
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by FanOfLife.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91526 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει
Για υπογειο απο αυτο που βλεπω στο βιντεο ψιλο μου φαινεται τι υψος εχει το διαμερισμα?

Λες πως η μια πλευρα ειναι εκτεθειμενη η αλλες ειναι στο χωμα?

Μονωση υπαρχει στα μπετα και στο υπολοιπο σπιτι?

Κανονικα θα επρεπε να ειχε ανεβαση καλες θερμοκρασιες μεχρι τωρα.Οι θερμοκρασιες αλλωστε εδω και
πολλες μερες ειναι πολυ ανεβασμενες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91527 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

Stavrax έγραψε:

dimlyk έγραψε: εμεις με τις πελετοσομπες εχουμε τ ανεμιστηρακια μας και ειμαστε πιο μαγκες απο τους τζακαδες :P

γι αυτο σπανια θα δεις σωστη καμιναδα σ εμας ... :cheer:

Να σας δω τι θα κάνετε στις διακοπές ρεύματος :P
Η φλόγα, είναι νευρική ή μου φαίνεται?


Αν υπάρχει έστω και μικρός ελκυσμός δεν υπάρχει πρόβλημα. Και η φλόγα δεν έχει δύναμη γιατί δεν υπάρχει καλή υπό πίεση ή δεν επαρκεί ο αέρας καύσεως.

Φίλε μου αν η φ40 είναι η εισαγωγή αέρα τότε το πρόβλημα είναι εκεί. Εγώ είδα την άλλη σωλήνα την πιο χοντρή και νόμιζα ότι έπαιρνες αέρα με εκείνη. Όσο για το αν είναι νευρική η φλόγα, για σόμπα πέλλετ νομίζω ότι κοιμάται.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by stoikon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91529 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

stoikon έγραψε:

Stavrax έγραψε:

dimlyk έγραψε: εμεις με τις πελετοσομπες εχουμε τ ανεμιστηρακια μας και ειμαστε πιο μαγκες απο τους τζακαδες :P

γι αυτο σπανια θα δεις σωστη καμιναδα σ εμας ... :cheer:

Να σας δω τι θα κάνετε στις διακοπές ρεύματος :P
Η φλόγα, είναι νευρική ή μου φαίνεται?


Αν υπάρχει έστω και μικρός ελκυσμός δεν υπάρχει πρόβλημα. Και η φλόγα δεν έχει δύναμη γιατί δεν υπάρχει καλή υπό πίεση ή δεν επαρκεί ο αέρας καύσεως.

Εννοώ ακριβώς το αντίθετο. Η λαμπάδα όπως την περιέγραψες κι εσύ μου δείχνει υπερβολικό ελκυσμό, μοιάζει σαν να τραβάει η καμινάδα την φλόγα. Αν είχε χαμηλό ελκυσμό η φλόγα θα απλωνόταν και δεν θα ήταν λεπτή.

@fanatike_ths_zohs
Νταμπερ για να μειώσεις τον ελκυσμό έχει η σόμπα σου?
Το αν φεύγει η ζέστη έξω, θα το καταλάβεις από την θερμοκρασία της καμινάδας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91533 από FanOfLife
Απαντήθηκε από FanOfLife στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

agge72 έγραψε: Για υπογειο απο αυτο που βλεπω στο βιντεο ψιλο μου φαινεται τι υψος εχει το διαμερισμα?

Λες πως η μια πλευρά ειναι εκτεθειμένη η αλλες ειναι στο χωμα?

Μονωση υπαρχει στα μπετα και στο υπολοιπο σπιτι?

Κανονικα θα επρεπε να ειχε ανεβαση καλες θερμοκρασιες μεχρι τωρα.Οι θερμοκρασιες αλλωστε εδω και
πολλες μερες ειναι πολυ ανεβασμενες.


Έχει ύψος 2.8 περίπου. Όλες οι άλλες πλευρές είναι είτε στο χώμα, είτε γειτνιάζουν με αποθήκη ή λεβητοστάσιο. Στον τοίχο που γειτνιάζει με το λεβητοστάσιο υπάρχει μόνωση πετροβάμβακα 8 εκ. Το ταβάνι είναι επίσης μονωμένο με dow. Δεν είναι super η μόνωση, αλλά δεν είναι και η παράγκα που μπάζει από παντού! :=)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ