Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91555 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

dimlyk έγραψε: FanOfLife
να ρυθμιζεις την σομπα σου ξερεις ?

οι σομπες πελλετ πανε λιγο αναποδα ...δεν λειτουργουν με τον ελκυσμο

οσο για τις θερμοκρασιες σταυρο εξαρταται απ την καθε σομπα
καποιος εδω ειχε αναφερει θερμοκρασιες 125 αν θυμαμαι καλα
ενω η δικη μου εχει αλαρμ στα 285 :woohoo:


135 όχι 125

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91556 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει
Το μόνο που πρέπει να αλλάξεις είναι ο σωλήνας εισαγωγείς για να παίρνεις περισσότερο αέρα. Και αν δεν έχεις να βάλεις ένα ταφ καθαρισμού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91557 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

stoikon έγραψε:

agge72 έγραψε:

stoikon έγραψε: Να σας κάνω μία ερώτηση; Έχετε δει πολλές σόμπες πέλλετ με τάμπερ. Μόνο τάφ καθαρισμού μπαίνει. Για τα καυσαέρια έχει το βεντηλατέρ και πρέπει να έχει πίεση για να πετάει τις στάχτες έξω.



Και σομπες και λεβητες και πετρελαιο και....αν ο ελκισμος ειναι πολυ μεγαλος ειναι μονοδρομος.

Ασε που θα δεις και καλυτερη αποδοση ;)


Η σόμπα πέλλετ έχει διαφορετικό σύστημα λειτουργίας και από τις τρία είδη που αναφέρεις.



Αν συνδεσω μια σομπα πελλετ σε καμιναδα φ150 και εχω 30μ υψος χωρις ρυθμιστη ελκισμου θα ειναι
ενταξη δηλαδη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91558 από γιαννης-δραμα

agge72 έγραψε:

stoikon έγραψε:

agge72 έγραψε:

stoikon έγραψε: Να σας κάνω μία ερώτηση; Έχετε δει πολλές σόμπες πέλλετ με τάμπερ. Μόνο τάφ καθαρισμού μπαίνει. Για τα καυσαέρια έχει το βεντηλατέρ και πρέπει να έχει πίεση για να πετάει τις στάχτες έξω.



Και σομπες και λεβητες και πετρελαιο και....αν ο ελκισμος ειναι πολυ μεγαλος ειναι μονοδρομος.

Ασε που θα δεις και καλυτερη αποδοση ;)


Η σόμπα πέλλετ έχει διαφορετικό σύστημα λειτουργίας και από τις τρία είδη που αναφέρεις.



Αν συνδεσω μια σομπα πελλετ σε καμιναδα φ150 και εχω 30μ υψος χωρις ρυθμιστη ελκισμου θα ειναι
ενταξη δηλαδη?

Ναι εγω εχω συνδεση την σομπα των πεθερικων μου εξω στο μπαρμπεκιου που παει καμια 15 μετρα πανω απο φ80 σε φ125 και συνεχεια σε φ150(τα 15 μετρα που λεγαμε)και δουλευει τελεια πιο καλα και απο την δικια μου που ειναι η καμιναδα στο μπαλκονι!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91559 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

agge72 έγραψε:

stoikon έγραψε:

agge72 έγραψε:

stoikon έγραψε: Να σας κάνω μία ερώτηση; Έχετε δει πολλές σόμπες πέλλετ με τάμπερ. Μόνο τάφ καθαρισμού μπαίνει. Για τα καυσαέρια έχει το βεντηλατέρ και πρέπει να έχει πίεση για να πετάει τις στάχτες έξω.



Και σομπες και λεβητες και πετρελαιο και....αν ο ελκισμος ειναι πολυ μεγαλος ειναι μονοδρομος.

Ασε που θα δεις και καλυτερη αποδοση ;)




Η σόμπα πέλλετ έχει διαφορετικό σύστημα λειτουργίας και από τις τρία είδη που αναφέρεις.



Αν συνδεσω μια σομπα πελλετ σε καμιναδα φ150 και εχω 30μ υψος χωρις ρυθμιστη ελκισμου θα ειναι
ενταξη δηλαδη?


Στην σόμπα πέλλετ δεν είναι το πρόβλημα ο ελκυσμός αλλά αν θα μπορούν να φύγουν οι στάχτες. Αυτός είναι και ο λόγος που αποφεύγετε το πολύ ύψος. Αν βάλεις τέτοια καμινάδα σε λίγο χρονικό διάστημα θα έχει βουλώσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91560 από FanOfLife
Απαντήθηκε από FanOfLife στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

stoikon έγραψε: Το μόνο που πρέπει να αλλάξεις είναι ο σωλήνας εισαγωγείς για να παίρνεις περισσότερο αέρα. Και αν δεν έχεις να βάλεις ένα ταφ καθαρισμού.


Ταφ καθαρισμού έχω βάλει εξωτερικά. Εσωτερικά, όπως μπορείτε να δείτε και από το βίντεο, δεν μπορεί να μπει. Αυτό με τον αέρα πώς να το κάνω; Να βάλω μεγαλύτερο σωλήνα; Φ50 ας πούμε; Η σόμπα πάντως έχει φ40 στην είσοδο του αέρα, γι' αυτό και ο υδραυλικός έβαλε φ40.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ