Αεραγωγος (καναλι) για αεροθερμη pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113304 από zakk
Απαντήθηκε από zakk στο θέμα Αεραγωγος (καναλι) για αεροθερμη pellet
Ηλια, την σομπα την εχω μπουμπουνισει κανονικα. Για την ωρα ειμαι ευχαριστημενος, αν και δεν εχω αναλογη εμπειρια με το ειδος, αλλα θελω να την τεσταρω στα καλα τα κρυα, δεδομενου οτι το σπιτι μου ειναι βορεινο στους προποδες της Παρνηθας.
Ολοκληρη η σομπα ειναι επενδυμενη απο majolica (πλαινα και καπακι). Η παροχη ζεστου αερα στα μεσα δωματια ρυθμιζεται μεσα απο το μενου ,ρυθμιζοντας τα 2 βεντιλατερ οσο θες (απο το 1 εως το 5). Την αγοαρασα 2000 τον Απριλη, τωρα εχει πεσει νομιζω. Η εγκατασταση της ειναι ευκολη και η καμιναδα και οι αεραγωγοι. Τα εκανα μονος μου και τα δυο. Την αγορασα απο εδω
www.justshop.gr/?section=4094&language=e...34=4319&detail1634=1
Οτι αλλο θες πες μου. Ελπιζω να σε βοηθησα.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by zakk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias_76

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113411 από ilias_76
zakk ευχαριστώ για τις πληροφορίες, κατευθύνομαι και εγώ προς αυτήν την επιλογή.

Κατά τη γνώμη σου γιατί δεν υπάρχει κάπου γραμμένο αν ρυθμίσουμε στην ίδια ταχύτητα τους δυο ανεμιστήρες τι μέρος θερμότητας θα κατευθυνθεί στο δωμάτιο που είναι η σόμπα και τι μέρος στο άλλο δωμάτιο μέσω του αγωγού?

Για τον αεραγωγό τι σωλήνα χρησιμοποίησες, μου προτείνουν εύκαμπτη, αλλά μήπως με την θερμοκρασία του αέρα λιώνει ή μυρίζει?

Σκέφτομαι να βάλω μονωμένη καμινάδα 4,5 μέτρα κάθετη και 1 μέτρο οριζόντια με μια μικρή ανοδική κλίση, απλά βλέπω κάτι τιμές για την μονωμένη περίπου 40 ευρώ το μέτρο, εσύ τι έκανες στο θέμα καμινάδα?

Κάτι τελευταίο γνωρίζεις αν υπάρχει σε κάποιο κατάστημα έκθεση να τη δούμε πριν την παραγγείλουμε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113416 από dimlyk
σε καθε αεραγωγο η προτιμηση ειναι λειος
ειδικα για καμιναδα ομως ο ευκαμπτος απαγορευεται η τουλαχιστον θα επρεπε :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113462 από zakk
Απαντήθηκε από zakk στο θέμα Αεραγωγος (καναλι) για αεροθερμη pellet
Ηλια σε αυτο που ρωτας για την ταχυτητα δε ξερω να σου απαντησω.
Για την καμιναδα πηρα τους σωληνες 80Φ για σομπα pellet απο το Leroy. 3,5μ γυρω στα 110 ευρω, (με 3 γωνιες, 1 ταφ κι ενα καπελο).
Καταστημα δε γνωριζω να σου πω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113473 από zakk
Απαντήθηκε από zakk στο θέμα Αεραγωγος (καναλι) για αεροθερμη pellet
Για αεραγωγο τελικα χρησιμοποιησα ευκαμπτο 6Φ. Στα πρωτα αναματα που εχω κανει ψιλομυριζει μεσα στα δωματια. Ελπιζω με το καψιμο να φυγει η μυρωδια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113475 από ilias_76
Zakk ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, θα ήθελα να σε ρωτήσω και τα ακόλουθα:

1) Χρησιμοποιήσεις δηλαδή αμόνωτη καμινάδα, είχες προβλήματα με υγροποίησεις, έτρεχε μαυρίλα από την ταπί του τάφ χαμηλά;

2) Για τον αεραγωγο μήπως είναι καλύτερα inox φ60 για να αποφύγουμε την μυρωδιά, αν και όλοι προτείνουν ευκαταφρόνητο.

3) Πες μου σε παρακαλώ από πελλετ τι δοκιμάσει και ποιες είναι οι εντυπώσεις σου, απαιτείται τελικά en plus πιστοποιημένο πελλετ.

4) Γνωρίζεις αν υπάρχει κάπου η Svizzera για να την δούμε πριν την αγορά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ