Αεραγωγος (καναλι) για αεροθερμη pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113481 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Αεραγωγος (καναλι) για αεροθερμη pellet

Kardas έγραψε: ποσους αεραγωγους βγαζει?εγω εχω μια θερμοροσσι 9,5 με 2 αγωγους πισω και χειροκινητο μοχλο για αλλαγη μπρος πισω.

ilias_76 έγραψε: Βγάζει έναν αεραγωγοι που τροφοδοτείται από τον δεύτερο ανεμιστήρες της σομπες, δεν ρυθμίζεται μηχανικά η παροχή αλλά από το μενού μέσω της ταχύτητας περιστροφές του ανεμιστήρες.

Ηθελα να ρωτήσω αν η σομπα έχει αυτό το μοχλό που καθαρίζει τους σωλήνες μπροστά που δίνουν τον ζεστό αέρα.

Επίσης zakk τι πελλετ δοκιμασίες και σε ποιο καταλήξεις; Μου είπαν να προτίμηση πιστοποιημένο en plus.
Απαιτείται αλλαγή των ρυθμίσεων για κάθε διαφορετικό πελλετ;


Το παραπάνω ποσταρε ο Kardas & ilias_76 μετα τον Dimlyk και τα μεταφερω από τον παλιο server.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113487 από zakk
Απαντήθηκε από zakk στο θέμα Αεραγωγος (καναλι) για αεροθερμη pellet

ilias_76 έγραψε: Zakk ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, θα ήθελα να σε ρωτήσω και τα ακόλουθα:

1) Χρησιμοποιήσεις δηλαδή αμόνωτη καμινάδα, είχες προβλήματα με υγροποίησεις, έτρεχε μαυρίλα από την ταπί του τάφ χαμηλά;

2) Για τον αεραγωγο μήπως είναι καλύτερα inox φ60 για να αποφύγουμε την μυρωδιά, αν και όλοι προτείνουν ευκαταφρόνητο.

3) Πες μου σε παρακαλώ από πελλετ τι δοκιμάσει και ποιες είναι οι εντυπώσεις σου, απαιτείται τελικά en plus πιστοποιημένο πελλετ.

4) Γνωρίζεις αν υπάρχει κάπου η Svizzera για να την δούμε πριν την αγορά;


1. Οχι δεν εχω το παραμικρο προβλημα.
2. Χρησιμοποιησα ευκαμπτο Φ60 και ελπιζω με το καψιμο να φυγει η μυρωδια (σταδιακα μειώνεται).
3. Εχω δοκιμασει Golden nugets και Bioenergypoint στις λιγες ωρες λειτουργειας της σομπας. Δεν μπορω να κρινω ακομα. Στα καλα κρυα θα δω.
4. Οχι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113493 από zakk
Απαντήθηκε από zakk στο θέμα Αεραγωγος (καναλι) για αεροθερμη pellet

jnet έγραψε:

Kardas έγραψε: ποσους αεραγωγους βγαζει?εγω εχω μια θερμοροσσι 9,5 με 2 αγωγους πισω και χειροκινητο μοχλο για αλλαγη μπρος πισω.

ilias_76 έγραψε: Βγάζει έναν αεραγωγοι που τροφοδοτείται από τον δεύτερο ανεμιστήρες της σομπες, δεν ρυθμίζεται μηχανικά η παροχή αλλά από το μενού μέσω της ταχύτητας περιστροφές του ανεμιστήρες.

Ηθελα να ρωτήσω αν η σομπα έχει αυτό το μοχλό που καθαρίζει τους σωλήνες μπροστά που δίνουν τον ζεστό αέρα.

Επίσης zakk τι πελλετ δοκιμασίες και σε ποιο καταλήξεις; Μου είπαν να προτίμηση πιστοποιημένο en plus.
Απαιτείται αλλαγή των ρυθμίσεων για κάθε διαφορετικό πελλετ;


Το παραπάνω ποσταρε ο Kardas & ilias_76 μετα τον Dimlyk και τα μεταφερω από τον παλιο server.

Η σομπα εχει 2 βεντιλατερ. Στο ενα εχω συνδεσει ευκαμπτο 6Φ γυρω στα 6 μετρα και το δευτερο φυσαει στο χωρο.
Η δυναμη τους ρυθμιζεται απο το μενου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kardas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113500 από ilias_76
zakk ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα υπολογισω τα κόστη για μονωμενη και αμόνωτη καμιναδα και με βάση και την δική σου εμπειρία με αμόνωτη, θα αποφασίσω.

Τον αέρα για την καύση τον φέρνεις απο έξω μέσω της εισαγωγής που έχει η σομπα ή απο το δωμάτιο;

Αλήθεια απο άποψη οικονομίας πόσο καίει η σομπα για μια εσωτερική θερμοκρασία 21-22;

έχεις παρατηρήσει οι θερμοκρασίες των καυσίμων που κυμαίνονται;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113503 από zakk
Απαντήθηκε από zakk στο θέμα Αεραγωγος (καναλι) για αεροθερμη pellet
Ειχα τη δυνατοτητα και τον φερνω απο εξω τον αερα.
Ειναι νωρις να σου πω ποσο καιει. Την αναβω το πολυ κανα 2-3 ωρες οποτε χρειαζεται τωρα.
Οχι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113651 από ilias_76
zakk, η σόμπα δίνει τη δυνατότητα να μπεις στο menu και να αλλάξεις κάποιες ρυθμίσεις π.χ την αναλογία αέρα στον θάλαμο καύσης, έτσι ώστε να την ρυθμίσεις για διαφορετικές μάρκες πέλλετ?

Διαθέτει αυτόν τον μοχλό που κινείται μπρος πίσω και καθαρίζει τους αυλούς που στέλνουν τον ζεστό αέρα στον χώρο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ