Σομπα πελλετ με φουρνο

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123930 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σομπα πελλετ με φουρνο
Υπαρχει μεταξυ καραπιστοποιημενου και σκουπιδιου και ο δρομος της "γκαμηλας" που λενε...

Υπαρχουν αξιποπρεπη και οικονομικά πελλετ που καιγονται ακομα και σε δυσκολες ( καλη ωρα ) σομπες...

Πχ?
Bioenergy - Αξιοπρεπεστατο και σε λογική τιμη
Κι αναφέρομαι σε αυτά που εχω δοκιμάσει ετσι???
Επισεις αξιοπρεπως καηκε και μια.... ελληνική "ιδιωτική ετικέτα" και μαλιστα ΟΧΙ το πως να το πω... premium προιον τους..... αλλα το ... Βου :) :)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123946 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Σομπα πελλετ με φουρνο

stratis 1 έγραψε: Εσυ ναι.
Αλλα τοσους που έψησες περυσι και αγορασαν αυτες τις πελλετοσομπες 'περιορισμενων δυνατοτητων' και φετος τις εχουν στολισει με αναβοσβηνοντα φωτακια ???
Χωρια που μερικοι τις λυπούνται και τις σκεπαζουν με κουβερτες!!! :lol: :lol: :lol:

OMG... Έχεις κάποιο στοιχείο γιαυτά που λες ή απλά περνάμε την ώρα μας;

Κατ'αρχάς, εγώ ποτέ δεν πρότεινα κάποια συγκεκριμένη πελλετόσομπα. Ούτε θα μπορούσα άλλωστε καθώς δεν έχω δοκιμάσει καμία. Σ'αυτό το forum το συνήθες σενάριο είναι:

«Γεια, αγόρασα αυτή τη σόμπα και δε ζεσταίνει/σβήνει/καπνίζει/θέλει συχνό καθάρισμα. Τι να κάνω; HELP!»

Και κάπου εκεί πάμε και δίνουμε καμιά ιδέα στον φίλο.
Περιττό να σου πω πως όσοι σταμάτησαν να καίνε σαβούρες και πήραν σωστό πέλλετ σώθηκαν και ξέγνοιασαν. Και επίσης ξέχασαν τι είναι κλίνκερ.

Μπάι δε γουέι, όσες πιστοποιημένες σόμπες έχω δει από σοβαρούς κατασκευαστές, δεν είδα καμία να προτείνει άλλο καύσιμο πέραν των πέλλετ ξύλου. Αυτό που γράφεις και ξαναγράφεις είναι να προτείνουμε στον κοσμάκη να πάει να πάρει ό,τι μηχάνημα βρει, ανεξαρτήτως απόδοσης, ανεξαρτήτως πιστοποίησης, αρκεί να καίει [ εισάγετε_δυσεύρετο_καύσιμο_βιομάζας_εδώ ].

ΥΓ: Και φτάνει πια η καραμέλα «το πιστοποιημένο πέλλετ είναι ακριβό, ο κόσμος δεν έχει να το αγοράσει». Να σου θυμίσω ότι το πετρέλαιο έχει ακόμη τη διπλάσια τιμή από ένα πέλλετ της κατηγορίας των 300 ευρώ.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124078 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Σομπα πελλετ με φουρνο

DOOM_NX έγραψε:

stratis 1 έγραψε: Εσυ ναι.
Αλλα τοσους που έψησες περυσι και αγορασαν αυτες τις πελλετοσομπες 'περιορισμενων δυνατοτητων' και φετος τις εχουν στολισει με αναβοσβηνοντα φωτακια ???
Χωρια που μερικοι τις λυπούνται και τις σκεπαζουν με κουβερτες!!! :lol: :lol: :lol:

OMG... Έχεις κάποιο στοιχείο γιαυτά που λες ή απλά περνάμε την ώρα μας;

Κατ'αρχάς, εγώ ποτέ δεν πρότεινα κάποια συγκεκριμένη πελλετόσομπα. Δεν εγραψα αυτο Ούτε θα μπορούσα άλλωστε καθώς δεν έχω δοκιμάσει καμία. Σ'αυτό το forum το συνήθες σενάριο είναι:

«Γεια, αγόρασα αυτή τη σόμπα και δε ζεσταίνει/σβήνει/καπνίζει/θέλει συχνό καθάρισμα. Τι να κάνω; HELP!»
Και φταινε ολοι οι άλλοι εκτος απο την σομπα,ε ?
Και κάπου εκεί πάμε και δίνουμε καμιά ιδέα στον φίλο.(πάρτε Αυστριακο made in Romania)
Περιττό να σου πω πως όσοι σταμάτησαν να καίνε σαβούρες και πήραν σωστό πέλλετ σώθηκαν και ξέγνοιασαν. Και επίσης ξέχασαν τι είναι κλίνκερ.το πηραν αποφαση οτι δεν υπαρχει σωτηρια για αυτους :lol:

Μπάι δε γουέι, όσες πιστοποιημένες σόμπες έχω δει από σοβαρούς κατασκευαστές, δεν είδα καμία να προτείνει άλλο καύσιμο πέραν των πέλλετ ξύλου. Αυτό που γράφεις και ξαναγράφεις είναι να προτείνουμε στον κοσμάκη να πάει να πάρει ό,τι μηχάνημα βρει, ανεξαρτήτως απόδοσης, ανεξαρτήτως πιστοποίησης, αρκεί να καίει [ εισάγετε_δυσεύρετο_καύσιμο_βιομάζας_εδώ ].Αυτοι κανουν τη δουλεια τους και κοιτανε τα συμφέροντα της χωρας τους.Δηλαδη θελουν να εξαρτηθουμε απο το εισαγωμενο(δικών τους συμφερόντων) πελλετ

ΥΓ: Και φτάνει πια η καραμέλα «το πιστοποιημένο πέλλετ είναι ακριβό, ο κόσμος δεν έχει να το αγοράσει». Να σου θυμίσω ότι το πετρέλαιο έχει ακόμη τη διπλάσια τιμή από ένα πέλλετ της κατηγορίας των 300 ευρώ.Και ποιος αγοραζει? Ολοι καινε τα σκουπιδια τους στο τζακι

Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124109 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Σομπα πελλετ με φουρνο
Το ότι καίει ο κόσμος ξύλα και σκουπίδια στο τζάκι δεν έχει να κάνει με τα πέλλετ που πωλούνται 300 ευρώ. Αυτό οφείλεται κυρίως στην νοοτροπία των Ελλήνων που γενικότερα είναι γτπκ. Να σου θυμίσω πως τα τζάκια δεν τα καίνε μόνο για ζέστη, αλλά και για κοινωνικούς λόγους. Αν ήθελαν μόνο να ζεσταθούν με τα ξύλα, θα έκαιγαν είτε ξυλόσομπες είτε ξυλολέβητες. Κι αν τους ρωτήσεις κιόλας ούτε καν θέλουν να κάψουν πέλλετ.

Και ξεκόλλα πια με τα «Αυστριακά» πέλλετ. Λες και τα εγχώρια δεν πωλούνται στα 300 ευρώ! Λες και τα ελληνικά πέλλετ τα δίνουν τζάμπα! Σημαντική διαφορά στην τιμή έχουν μόνο τα πέλλετ που δεν παράγονται από ξύλα. Κι εδώ μιλάμε για σόμπες που καίνε πέλλετ ξύλου. Δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου, αλλά οποιαδήποτε άλλη πρώτη ύλη είναι και δυσεύρετη και αμφιβόλου ποιότητας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124116 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σομπα πελλετ με φουρνο

DOOM_NX έγραψε: Το ότι καίει ο κόσμος ξύλα και σκουπίδια στο τζάκι δεν έχει να κάνει .................

DOOM_NX έγραψε: Αυτό οφείλεται κυρίως στην νοοτροπία των Ελλήνων που γενικότερα είναι γτπκ. Να σου θυμίσω πως τα τζάκια δεν τα καίνε μόνο για ζέστη, αλλά και για κοινωνικούς λόγους.


Κατα την γνωμη μου τα 2 ανωτερω ειναι ανικρουομενα
ή καινε σκουπιδια ( γιατι δεν εχουν λεφτα να αγορασουν ξυλα) ή το καινε για κοινωνικους λογους

DOOM_NX έγραψε: Αν ήθελαν μόνο να ζεσταθούν με τα ξύλα, θα έκαιγαν είτε ξυλόσομπες είτε ξυλολέβητες. Κι αν τους ρωτήσεις κιόλας ούτε καν θέλουν να κάψουν πέλλετ.


Τελειως τυχαια επεισεις μπορει να μην εχουν ισως χρηματα να αγορασουν ξυλοσομπα ή ξυλολεβητα...
και δε θελουν να καψουν πελλετ και "δε το σκεφτονται καν"
α. διοτι πρεπει να αγορασουν πελετοσομπα ή πελετολεβητα που δεν εχουν να αγορασουν
β. καιει πελετ που πρεπει να πληρωσουν κι οχι τα "σκουπιδια" που ερχονται πιο οικονομικά...

Think about it...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124119 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Σομπα πελλετ με φουρνο
Καίνε σκουπίδια γιατί
α) δεν ξέρουν
β) δεν τους νοιάζει
γ) θέλουν απλά να κάνουν αρχοντικά Χριστούγεννα
δ) θέλουν να ψήσουν και κανένα κοψιδάκι

Γιαυτό υπάρχει όλο αυτό το ντουμάνι πάνω από την Αθήνα. Μήπως γνωρίζει ο μέσος Αθηναίος τι θα πει μαζεύω ξύλα; Τι θα πει αγοράζω καλοκαίρι και τα αφήνω να στεγνώσουν;

Όσο φταίει το «ακριβό» πέλλετ γιαυτήν την κατάσταση, άλλο τόσο φταίει και το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο και το ηλεκτρικό ρεύμα. Μη μου λέτε όμως ότι πήγαν και αγόρασαν μηχανήματα πέλλετ και ξαφνικά τους φαίνεται ακριβό το καύσιμο και γύρισαν στο τζάκι! Αυτά σε κάναν άλλον!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.184 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ