Πρόβλημα με la nordica ( all deprr)

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158157 από sastraba
Απαντήθηκε από sastraba στο θέμα Πρόβλημα με la nordica ( all deprr)

tasos la έγραψε: Πέρσι είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Για να μην τα πολυλογώ, ήταν ο αισθητήρας υποπίεσης. Μπορείς να τον αλλάξεις ή να τον καταργήσεις. Εγώ φώναξα τον τεχνικό και μου είπε ότι μπορεί αν δουλέψει και χωρίς αυτόν. Μου τον αφέραισε και τη λειτουγώ έτσι χωρίς πρόβλημα. Μόνο πρέπει να έχεις το νου σου να μην αδειάσει η δεξαμενή του πέλλετ, γιατί χωρίς αυτόν δεν βγάζει μήνυμα no pellet και δεν σταματά να λειτουργεί, οπότε θα καις αέρα

Ναι το φαντάστηκα ότι έχει σχέση με το Πελλετ και δεν θα σταματάει, η ανησυχία μου είναι τώρα που τον έχω μπλοκάρει εάν θα έχω κάποιο άλλο πρόβλημα μέχρι να βρω την κανονική λύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158160 από sastraba
Απαντήθηκε από sastraba στο θέμα Πρόβλημα με la nordica ( all deprr)

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Οι λυσεις ειναι δυο. αφου πρωτα εχεις καθαρισει καμιναδα ταφ και δεν μπαζει αερα απο καποια πορτα (κορδονι η τζαμι κ.α)και εχεις βγαλει το σιλικονουχο διαφανο σωληνακι και απο την μερια του αισθητηρα και προς την μερια του μοτερ καμιναδας και το εχεις φυσιξει και ξεβουλωσει!!!!!.1ον στον αισθητηρα γεφυρωνεις τα 2 φις ρευματος τα ενωνεις μεταξυ τους και το δουλευεις ετσι(ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΕΝΑ ΕΧΕΙ ΡΕΥΜΑ :evil: ) για παντα και να εχεις ΠΑΝΤΑ καθαρη καμιναδα ταφ διαφραγματα και μια φορα το χρονο να καθαριζεις(ΛΥΣΙΜΟ ΟΛΟ) το μοτερ καυσαεριων.2ον κανεις τα πιο πανω και βγαζεις τον αισθητηρα και φυσωντας η ρουφωντας ενα ενα τα ακρα(υποδοχη σωληνακι και το αλλο το κενο)και με το πολυμετρο μετρα το C με τις αλλες επαφες NO NC αν κλεινουν η ανοιγουν κυκλωμα.αν δεν ξερεις πηγαινε σε καποιον ηλεκτρονικο ηλεκτρολογο να τον μετρησει.αν ειναι ενταξει τον τοποθετεις παλι και ελενχεις τα πιο πανω και αυτα που ειπαν και οι υπολοιποι η εαν δεν δουλευει κανε τη λυση 1 εως να παρεις καινουργιο και να τον αντικαταστησεις.περιπου 20-25 ευρω εχουν.www.energy-footprint.gr/main.html?catego...imit=20&limitstart=0 ww.knishop.gr/products/presostatis-gia-sompa-pellet/




Το σωληνάκι το έχω φυσήξει με αέρα , καθώς και τον αισθητήρα, ο οποιος ακούγεται να ανοιγοκλείνει κανονικά, δεν τον έχω μετρήσει ωμικα όμως, θα το κάνω.
Το μοτέρ καυσαερίων δεν το έχω βγάλει ποτέ φίλε , λες να είναι εκεί το πρόβλημα ?. Είναι εύκολο να βγει ? Χρειάζομαι Κάτι ειδικό για την στεγανοποίηση του μετά?
Ο αισθητήρας μου έχει ένα χαρακτηριστικό που λέει 20/10Ρa. Μάλλον πρέπει να βρω το ίδιο.



Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158161 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Πρόβλημα με la nordica ( all deprr)
Δεν ειπα οτι εχει προβλημα το μοτερ καυσαεριων απλα χρειζεται λυσιμο και καθαρισμο αναλογα με το ποσο πελλετ καις.εγω καθε χρονο το καθαριζω.αν πιανουν τα χερια σου το κανεις και μονος σου εχω ηδη στο νημα ΛΕΒΗΤΕΣ PROGETTO PELLET ανεβασει οτι θες να βρεις δες εδω www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...=384&limitstart=1080 για τη στεγανοποιηση σιλικονη υψηλης θερμοκρασιας μαυρη η κοκκινη.οι πρεσσοστατες δεν ειναι πετυχημενη λυση για μενα και εχουν θεματα συνηθως.οσο αφορα τα στοιχεια που γραφει ειναι ο αριθμος που δουλευει ο πρεσοστατης στον ελκισμο απο 10 και κατω ενεργοποιειται καθως και απο 20 και πανω.ειναι αισθητηρας που κανει και για πιεση και υποποιηση.στους λεβητες επειδη ειναι πιεστικοι μετρα υποποιηση.αν η καμιναδα π.χ βουλωσει η το μοτερ καμιναδας δεν δουλευει ενεργοποιειται και βγαζει αλλαρμ στην οθονη.μετρησε τον να εισαι σιγουρος και ας κανει τακ τακ η φουσκα του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158162 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πρόβλημα με la nordica ( all deprr)
ο κωστας καλα τα λεει αλλα οι συγκεκριμενες σομπες δεν εχουν σιλικονες και δεν υπαρχει λογος να λυσεις το μοτερ αλλα ...στην πλακα που ανοιξες και βλεπεις το μοτερ πρεπει να εχει κατι σαν προθαλαμο κι αυτος γεμιζει πολυ πραγμα εκει θελει προσοχη να μπορεσεις να βγαλεις την σταχτη μ ενα πινελο σκουπα σταχτης κλπ .
αυτα τα λεμε γενικα και δεν εχουν μαλλον σχεση με το προβλημα σου
τα υπολοιθπα ισχυουν και δεν εχεις προβλημα να λειτουργησεις την σομπα κοροιδευοντας τον αισθητηρα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sastraba

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158166 από sastraba
Απαντήθηκε από sastraba στο θέμα Πρόβλημα με la nordica ( all deprr)
Λοιπόν άνοιξα και την καθάρισα πάλι όλη για μια ακόμη φορά. Καθάρισα τους αισθητήρες όλους , έλεγξα ωμικα τον αισθητήρα υποπίεσης και δουλεύει κανονικά κλείνει και ανοίγει το κύκλωμα. Όπως είπα κορδόνι άλλαξα μόνο στην πόρτα, έχει κορδόνι στο τασάκι , έχει στο τζαμί της πόρτας και έχει και στο καπάκι από κάτω που είναι ο ανεμιστήρας αερίων που πάει στην καμινάδα , αυτά δεν τα έχω αγοράσει και ούτε τα έχω αλλάξει ποτέ. Μήπως χρειάζεται μετά από 4 χρόνια?
Τώρα την έβαλα μπροστά και περιμένω.
Γενικά Κώστα δεν καίω πολλά Πελλετ το χρόνο, φέτος πχ. Που ήταν και πιο βαρύς χειμώνας εδώ στη Αθήνα :P τουλάχιστον , έχω κάψει μέχρι τώρα 25 τσουβαλακια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158174 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Πρόβλημα με la nordica ( all deprr)
Αν το μετρησες και ειναι οκ αν το ξανακανει τωρα που εβαλες μπροστα καντο μια γεφυρα και κοιτα αν το ξανακανει.ελπιζω το σωληνακι να το ελενξες για τυχον τρυπημα!!!!αφου το κανεις και αυτο με τη γεφυρα και βαλεις μπροστα να βλεπεις εαν οι στροφες του βεντιλατερ καυσαεριων ειναι κοντα σε αυτες που ειναι ρυθμισμενες για την σκαλα που δουλευεις καθως επεισης ελενξε τα δευτερολεπτα που κανει αλλαρμ οταν εντοπισει καποια δυσλειτουργια ειναι π.χ. 40 και πανω?.ειναι μεσα στο κρυφο μενου.αν θες βοηθεια βαλε μια φωτο του πανελ να σου πω που θα μπεις .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kalamatas79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ