καθε φορα που παιζει το ρευμα αλλαζω ρυθμιση

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173799 από ζαπ
γεια σας παιδια.εχω την σομπα GRACE NB-P01 κινεζικη την αγορασα  οταν ακομα εδω στην ελλαδα δεν ηξεραν τι ειναι το πελλετ σομπας.την ξερω αρκετα καλα κρυφα μενου(108 κωδικος) ρυθμισεις και λοιπα.κανω καθαρισμο τα παντα ολα πεντακαθαρα αλλαζω ρουλεμαν κοχλια καθε χρονο.
χαλασε το μοτερ μειωτηρας εβαλα καινουργιο πριν κανα 2 χρονια και εχω αλλαξει και τα υπολοιπα με καινουργια δλδ βεβτιλατερ χωρου βεντιλατερ καυσαεριων αισθητηρα πιεσης αλλα και οθονη και κεντρικη πλακετα δλδ ολα ειναι αλαγμενα καινουργια η σομπα ειναι συνδεμενη πανω σε σταθεροποιητη τασης μεγαλο κουτι που δεν τον φτανει ουτε στο 30% δλδ χαλαρα και εχω το εξης προβλημα τωρα.

1)το μοτερ που ριχνει τα πελλετ ενω οπως ειπα ειναι 2 ετων παιρνει αναποδες στροφες δλδ ενω ξεκιναει σωστα ριχνει σωστα μια φορα στης 10 γυρναει αναποδα(δοχειο πελλετ καθαρο ρουλεμαν αλαγμενο το μοτερ σωστα βαλμενο)με αποτελεσμα να παει σχεδον να σβησει.καπου διαβασα να βαλω εναν πυκνωτη?πως?που?

2)καθε φορα που γινετε μια αυξομιωση στην ταση του ρευματος παρα τον σταθεροποιητη που εχω η σομπα ενω δεν χανει της ρυθμισεις μεσα στο κρυφο μενου. 
αλλαζει ο τροπος που λειτουργει δλδ το βεντιλατερ καυσαεριων χαμηλωνει η ενταση του ενω στο κρυφο μενου δεν εχει αλλαξει κατι και πρεπει να το ανεβασω σε στροφες μετα οταν ξανα κανει κατι το ρευμα ανεβαζει στροφες οποτε ξανα πρεπει μεσα απο το κρυφο μενου κατεβασω.
την ιδια συμπεριφορα εχει και το βεντιλατερ χωρου.

εχω αλλαξει ασφαλεια γυαλινη εγω σωστη γειωση.

και εχω δει και την εξης συμπεριφορα δλδ κανει το ρευμα τα κολπα του ακουγετε πρωτα ενα τσακ σαν να οπλιζει κατι σαν ρελε και ανεβαζει την λειτουργια στροφων καυσαεριων και βεντιλατερ χωρου δουλευει δυνατα και ενοχλητικα.εαν δεν την πειραξω την αφησω ετσι μετα απο 2,3,η5 ωρες λειτουργιας κανει ξανα το τσακ αυτο τον ηχο και ξαναπευτουν η στροφες στο νορμαλ..........σαν να μπενει σε κατασταση ασφαλειας για καποιες ωρες και μετα επανερχετε.........αυτο μπορει να παρει και μερες για να γινει

τι λετε?
Συνημμένα:
Last edit: 2 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ζαπ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173803 από Fokion
1 στη φωτο που εχεις το μοτερ αναφερει και στοιχεια πυκνωτη. μηπως τον εχει μεσα στο κελυφος?

2. λογικά καπου ο κοντρολερ εχει μπαταρία σα ρολογιου χειρος να καταλαβεις τι εννοω..
   απο τη στιγμη που το UPS δε πιανει τη πτωση τασης η σομπα δειχνει να μπαινει σε κατασταση σβησίματος ( λογικό ) και περιμενει να κρυωσει κατω απο Χ βαθμους για να παρει ξανα μπροστα ( τα τικ που ακους) ΙΣΩΣ αυτο μπορεις να το ρυθμισεις απο το μενου - δεν τον ξερω τον κοντρολερ.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ζαπ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173808 από ζαπ
νομιζω πως εχεις δικιο για το πυκνωτη πρεπει να το εχει μεσα.........θα το ανοιξω να δω.μακαρι να ειναι αυτο το προβλημα θα βαλω καινουργιο.ναι ξερω εχει μια μπαταρια που δεν βγαινει στο πινακα...λες να την αλαξω και αυτην?εικονα βαζω ειναι πρασινημερικες φορες η σομπα ενω δεν λειτουργει οταν την αναψω βλεπω πως εχει κανει αυτο που λεω με το ρευμα.....πλεον το καταλαβενω απο τον ηχο που κανει αλλα και απο την φλογα.........βαζω εικονες
πρασινη μπαταρια απο κοντρολερ οθονη

και την κεντρικη πλακετα κατω μεσα στην σομπα ειναι τελευταια εικονα τερμα κατω
Συνημμένα:
Last edit: 2 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ζαπ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173810 από Fokion
δε χανεις κατι να τη βγαλεις και να τη μετρησεις με ενα πολύμετρο αν βγαζει το σωστό ρευμα... και ξανα μετά απο 15 λετπα πχ να δεις τι συνεχιζει να δινει....

Ασχετο
Εχει πεσει νερό στη πλακετα? πολυ "ξεφλουδισμενη δειχνει σε οτισμενα σημεια οπως κι οι κολλησεις που φαινονται πανω απο τη μπαταρία και αριστερά..
Ειδικά οι 2 στη μεση και οι 2 κατω απο την 4αδα ιδιαιτερα...
Μπορει να ειναι και η φωτό...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 2 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173811 από RasBilly1983
Καλησπέρα φίλε μου. Έχω την Grace NB-P15. Αντιμετώπισα το ίδιο προβλημα με το μοτέρ κοχλία πριν 2 χρόνια. Έπαιρνε ανάποδες στροφές και έκανε πολύ θόρυβο. Έτριζε όλη η σόμπα. Πήρα καινούργιο χωρίς δεύτερη σκέψη όλα κομπλε. Απλά έφαγε τα ψωμιά του και φυσικά δεν μπήκα στην διαδικασία για επισκευή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173812 από ζαπ
Και εγώ όταν τη είδα την πλακετα μου φάνηκε κάπως. Τι να πω. Οχι έτσι ήταν ποτε δεν επεσε κάτι πανω της. Ειδικά το κεντρικό τσιπάκι που έχει δεν έχει ουτε γράμματα τι είναι σαν να ξεφλουδισε. Θα την βγάλω και θα βάλω άλλη απευθείας. Καινουργια μπαταρία. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ