Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139622 από toobi
Απαντήθηκε από toobi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

mastoras έγραψε: Ναι το θυμάμαι Φωκίων. Απλά στις grace δεν στηρίζεται πουθενά το καλώδιο, κατευθείαν επάνω από την πλακέτα έρχεται.

Εκτός από το μοντέλο 2012 που το καλώδιο βιδώνει επάνω σε φίς-μπρίζα.

Πάντως σε όλες τις σόμπες και σε κάθε περίπτωση ελέγχουμε το καλώδιο, σε όλη του την διαδρομή να μην εφάπτεται επάνω σε θερμό μέταλλο.


αυτην εχω με το φις.κουμπωνει το καλωδιο πανω στην υποδοχη της σομπας! το τσεκαρα και δεν εφαπτεται πουθενα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139628 από toobi
Απαντήθηκε από toobi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Fokion έγραψε: τωρα την πηρες ή στο κανει καιρο?

ειναι ο τριτος χειμωνας που την εχω απλα τωρα με ενοχλει!απο την αρχη το εκανε, δεν ειναι χαλασμενη γιατι ετσι κανει και του κουμπαρου μου η 13kw!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139634 από toobi
Απαντήθηκε από toobi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

mastoras έγραψε: Δεν ρυθμίζετε ο θερμοστάτης.

Μόλις αυτός αντιληφθεί ότι η θερμοκρασία γύρω από αυτόν έπεσε κάτω από την τιμή που του ορίζεις τότε θα θα βγει από την οικονομική λειτουργία καύσης.

Βάλε ένα εξωτερικό θερμόμετρο δίπλα στον θερμοστάτη της σόμπας, να δείς την συμπεριφορά του.


απλα το προβλημα ειναι οτι βγαινει απο την οικονομικη λειτουργια οταν πεσει ΤΡΕΙΣ βαθμους κατω απο την θερμοκρασια που του οριζω. αυτο το βλεπω απο την θερμοκρασια δωματιου στην οθονη της σομπας. δεν χρειαζεται να βαλω εξωτερικο θερμομετρο την καταλαβαινω την διαφορα και ειναι μεγαλη. μια ζεσταινεσαι και μια δροσιζεσαι. καμια αλλη ιδεα ισως απο το μενου της σομπας? εχει 4 μενου και στο ενα δεν πολυκαταλαβαινω τι σημαινουν οι συντομογραφιες αλλα δεν ειδα και καποιο να εχει την τιμη 3 για να πειραματιστω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139793 από doby
Απαντήθηκε από doby στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
εχω τήν ιδισ σόμπα και κάνει τά ιδια,δεν ειναι θέμα ρύθμισης,την θερμοκρασία την δείχνει σωστα(το εχω ελεγξει με εξωτ.θερμομετρο) απλα οταν πιασει την θερμκρασία eco μετα πρεπει να πεσει οντως τρεις βαθμους, μαλλον δεν καταλαβαινει η σόμπα την διαφορά,υπαρχουν φορες που μου εχει δουλεψει και σωστα.Περιεργο..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140585 από Rossakis
Απαντήθηκε από Rossakis στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Την καλημέρα σου στην παρέα.
Αφού διάβασα πάρα πολλές σελίδες στο φόρουμ, κατέληξα να είμαι κάτοχος της HP22 εδώ και μερικές ημέρες. Προσπαθώ να βρω τις κατάλληλες ρυθμίσεις για να πετύχω απόδοση και σχετική οικονομία.
Έχω κάποια βασικά ερωτήματα:
1. Για μεγαλύτερη θερμοκρασία στο χώρο (από τον ανεμιστήρα ανακύκλωσης).
- Ποιό είναι το ιδανικό ύψος της φλόγας;
- Η φλόγα πρέπει να ανεβαίνει ψηλά; Να αγγίζει τη λαμαρίνα που υπάρχει στο πάνω μέρος του θαλάμου καύσης ή δεν είναι απαραίτητο;
- Τα λίγα volt στον ανεμιστήρα καυσαερίων ανεβάζουν τη θερμοκρασία που εξέρχεται στο χώρο;
2. Υπάρχει κάποια αντιστοιχία μεταξύ της ρύθμισης HP22-1/2/3/4/5/6/7 και KW; πχ HP22-2 12KW, HP22-3 11KW

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140587 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Αν και ΔΕΝ εχω ακριβως την ιδια σομπα ας προσπαθησω.

1. Κατ' αρχην πρεπει να εχεις ΚΑΛΗ καυση. Η πρωτη ενδειξη ειναι οτι οταν σταθεροποιηθει το καψιμο ( δηλ χοντρικά μετα απο 5 λεπτα απο το αναμα)
η φλογα να ειναι "μυτερη" και "νευρικη" στις κινησεις της. Καθε φορα που γινεται ταισμα θα "πετανε" και ΛΙΓΑ καρβουνακια...

Το υψος της φλογας εχει να κανει με το πια σκαλα δουλευει την εκαστοτε στιγμη.
Πχ στην χαμηλώτερη μπορει η φλογα να ειναι... ακομα και μεσα στο ποτυρακι που λεει ο λογος....
Και στην μεγαλυτερη να φτανει μεχρι αρκετα πανω απο το "ανοιγμα" που πεφτουν τα πελλετ....
Στην λαμαρινα επανω φτανει μονο
α. στο αναμα που εχει πεσει πολυ πελλετ μεσα στο ποτυρακι μεχρι να αναψει ( γι αυτο σου ειπα οτι περιμενε 5 λεπτα να στρωσει)
β. υπαρχει θεμα υπερτροφοδοσίας πελλετ

Μεγαλη προσοχή με τα βολτ του ανεμιστηρα στο χαμηλωμα. Γιατι αν πεις ( για να καταλαβεις τι εννοω ) οτι το μειωνεις τελειως η σομπα θα πετσικαρει απο υπερθερμανση ( δε θα γινει αυτο υπαρχει μηχανισμός προστασίας αλλα για να καταλαβεις τι εννοω το λεω) Δηλ δεν ειναι κι οτι καλυτερο να παραπυρωνει....
Αντιθετα βεβαια αν ανεβασεις τερμα τα βολτ στη μικρότερη σκαλα ο αερας θα ειναι απλά χλιαρός...

2. Ναι υπαρχει ( αν εχει πινακα "Μοσχαλη") κι εχει να κανει με το "κιλα πελλετ ανα ωρα" ( κατ' ουσιαν το ιδιο πραγμα που λες) οπου το -6 ειναι τα λιγοτερα κιλα.
Αν πχ η δικια μου στο -6 εχει Χ κιλα και αντιστοιχει σε 8,8KW ανεβαζοντας τα πας πες στο Ψ και μπορει να φτασει τα 10κατι ( θελω να πω δεν ειναι διαφορές του κιλοβατ απο σκαλα σε σκαλα. Και δε θα το βρεις στο μενου - ειναι με μικροδιακόπτες πανω στην πλακετα

Γενική αρχη
Μη πειραζεις αν δεν εχεις καποιο προβλημα......
Α! ναι
και σημειωσε καπου τις αρχικές ρυθμίσεις να τις εχεις ως αναφορά, αν και αν θυμαμαι καλα εχει στο μενου ενα κουμπι τυπου "επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Rossakis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.199 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ