Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140590 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Rossakis έγραψε: Την καλημέρα σου στην παρέα.
Αφού διάβασα πάρα πολλές σελίδες στο φόρουμ, κατέληξα να είμαι κάτοχος της HP22 εδώ και μερικές ημέρες. Προσπαθώ να βρω τις κατάλληλες ρυθμίσεις για να πετύχω απόδοση και σχετική οικονομία.
Έχω κάποια βασικά ερωτήματα:
1. Για μεγαλύτερη θερμοκρασία στο χώρο (από τον ανεμιστήρα ανακύκλωσης).
- Ποιό είναι το ιδανικό ύψος της φλόγας;
- Η φλόγα πρέπει να ανεβαίνει ψηλά; Να αγγίζει τη λαμαρίνα που υπάρχει στο πάνω μέρος του θαλάμου καύσης ή δεν είναι απαραίτητο;
- Τα λίγα volt στον ανεμιστήρα καυσαερίων ανεβάζουν τη θερμοκρασία που εξέρχεται στο χώρο;
2. Υπάρχει κάποια αντιστοιχία μεταξύ της ρύθμισης HP22-1/2/3/4/5/6/7 και KW; πχ HP22-2 12KW, HP22-3 11KW

Ευχαριστώ


Αναλογα το πελλετ.Με καθε πελλετ θα δεις διαφορες.Δεν υπαρχει ιδανικο υψος φλογας.Το σωστο ειναι να ρυθμισεις απο πισω απο το λαμακι σε συνδυασμο με το μοτερ καυσαεριων,την καυση ετσι ωστε να μη σου πεταει ακαυτο πελλετ απο το κουπακι.Βεβαια οταν πεφτει πελλετ θα πεταγονται καρβουνακια οπως σου ειπε ο Fokion.Bεβαια παιζει μεγαλο ρολο και η καμιναδα σου και το πως ειναι τοποθετημενη.Ολα αυτα απαιτουν καποιον πειραματισμο μεχρι να βρεις την σωστη ρυθμιση για σενα.
Οσο μικροτερο το νουμερο π.χ. HP22-1 τοσο μεγαλυτερη η καταναλωση.Στο HP22-7 η σομπα καταναλωνει 1.6kg και στο HP22-1 καταναλωνει 2.2kg.ΟΜΩΣ στην 1η σκαλα η καταναλωση ειναι ιδια ασχετα με το αν η σομπα ειναι σε ρυθμιση 22-1,22-2.....22-7.Απο την 2η σκαλα και πανω αλλαζουν οι καταναλωσεις.
Η σομπα σου ειναι εξαιρετικη και μολις την μαθεις θα το διαπιστωσεις κι εσυ! ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Rossakis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140632 από Rossakis
Απαντήθηκε από Rossakis στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις διευκρινήσεις.
Κάτι που παρατήρησα είναι ότι η φλόγα δεν είναι σταθερή ως προς το ύψος της. Άλλες φορές είναι χαμηλή -λίγο πάνω απο το ποτήρι καύσης, ενώ άλλες φορές πολύ ψηλά. Αυτά, πάντα με τις ίδιες ρυθμίσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140643 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
δεν ειναι κακο αυτο.

Ριχνει πες μια "χουφτα" τωρα. Ξεκιναει ναι καιγεται οποτε η φωτια φουντωνει. Οσο καιγεται το υλικό η φλογα λογικό, πεφτει. Μολις ριξει την επομενη "χουφτα" ξανα φουντωνει...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140645 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Δεν παίζει ρόλο η φλόγα τελικά.
Μερικές φορές αυξανουμε την τροφοδοσία και δυναμωνουμε την φλόγα, αλλά το κανουμε για αισθητικους ή διαφημιστικούς λόγους...

Στο βουνό- για παράδειγμα- έχει άλλη χάρη η μεγάλη φλόγα, - την ανεβαζουμε, γνωρίζοντας ότι ειναι λάθος..... B)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140652 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Aφου ρε Κωστα ξερεις τι εννοουμε.Σαφως και η φλογα στην 1η σκαλα ειναι μικροτερη απ οτι στην 5η σκαλα.
Οπως και το πελλετ παιζει σημαντικο ρολο.Αλλη φλογα εχει το δικο σου και αλλη το περσινο το Ρουμανικο του Καρυπιδη.
Αλλα επειδη εισαι μεγαλη κουφ@λ@ θες ν "ακουσεις" οτι το δικο σου ειναι κορυφη.Τωρα θα σε μαθουμε; :P
Το ειπαμε μια το ειπαμε δυο φτανει πια.:evil:
Ολοι πια ξερουν οτι το Alfa χτυπαει κορυφη χαλαρα. ;)

Y.Γ.
Εχεις χαιρετισμους απο τον Σπυρο στον Μοσχαλη.Σημερα πρωι πρωι ημουν εκει στις 8 και ο χαμενος ο Σπυρος μου ηρθε στις 9 και τον περιμενα 1 ωρα! :lol:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140664 από nicklap
Απαντήθηκε από nicklap στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Καλησπέρα στην παρέα και από μένα.Έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις δημοσιεύσεις στο συγκεκριμένο θέμα που ήξερα ήδη αρκετά πριν αγοράσω την σόμπα μου!! Εδώ και ένα μήνα είμαι κάτοχος μιας HP-22 από το Μοσχάλη. Από pellet καίω alpa wood το πράσινο και μέχρι τώρα έχω κάψει γύρω στα 15 τσουβάλια. Έκανα τους πειραματισμούς μου τις πρώτες 2-3 μέρες και από τότε μέχρι και χτες όλα καλά. Από χτες μαζεύει υπερβολική στάχτη στο ποτηράκι σε σημείο που να μην φαίνονται τρυπούλες(περίπου το μισό ποτηράκι) και η φλόγα φυσικό και επόμενο να φτάνει στα ύψη. Δοκίμασα λοιπόν να ανοίξω λίγο το σύρτη από την εισαγωγή του φ50 ενώ παράλληλα ανέβασα και τα volt του μοτέρ καυσαερίων αναλογικά σε όλες τις σκάλες για να καλύτερη καύση.Ακόμα και στην πρώτη σκάλα όμως μετά τις ρυθμίσεις η φλόγα είναι αρκετά ψηλά γιατί πιστεύω δεν προλαβαίνει να κάψει το πέλλετ και ρίχνει κι άλλο.Οπότε άνοιξα το dispay και από τα switch την άλλαξα από
HP-22-2 σε HP-22-4 για να ρίχνει πέλλετ με πιο αργό ρυθμό.Ελπίζω να στρώσει τώρα και να βρω την υγειά μου.Να σημειώσω ότι καθαρίζω την σόμπα πολύ σχολαστικά κάθε μέρα και η καμινάδα μου είναι 3,5 μέτρα κάθετη και 30cm οριζόντια.Καμιά άλλη ιδέα έχει κανείς να μου δώσει???

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.223 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ