Ερωτηση για καμιναδα.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148713 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Ερωτηση για καμιναδα.
οο λέβητας δεν παιζει να είναι μικρος,21 kw δεν τον λες μικρο για να ζεστανει 80 τ2 σπιτι,δεν ξερω ρε παιδια ποια τι να κανω κοντευω να σαλταρω με την #@$# σομπα,απο ότι ειδα εχθες σε πληρη φορτο εχει μαχ 140-150 βαθμούς και σε συντιριση 100 με 115,και επειδή την εχω να δουλευω να δουλευει 2 ωρες κάθε μια ωρα (δηλαδή 2 ωρες σηνεχωμενα και μετα σβηνει για μια ωρα) δεν ειδα να τα ριχνει κατω από 100 η και να παει κατω από 100 θα είναι για λιγο.και εχθες εκανα ένα τσεκ και ειδα ότι για να φτασει τους 60 από τους 52-54 που ηταν πηρε 1 ωρα και 10 λεπτα,με όλα ρυθμισμένα στο 0 αερα και πελλετ και χρονο πεσηματος πελλετ στο μαχ στα 5.60.τωρα καλος κακος δεν ξερω αλλα ένα παιδι εδώ στην δουλεια μου ειπε ότι αν το μαχ που μπορει να ριχνη πελλετ η σομπα μου είναι 7.50 αρα 21 kw αρα ετσι όπως είναι ρυθμισμενη είναι καλα.και τωρα τελευταια μου κανει το πρωι αποτηχημενει εναυσει δηλαδή μου πεταει Α01,αφτο τωρα τι στο διαολο είναι???????? το ιδιο παλικαρι μου ειπε να αυξισω την ωρα προεναυσεις για να μην μου το πεταει,αλλα μαλλον μου φενεται θα πεταξω την σομπα να ηρεμισω,με μικρο παιδι και εγω να λειπω σχεδόν ολη μερα από το σπιτι δεν λεει να εχω τετοιο ειδος πρόβλημα,ελεος δηλαδή με την κολοσομπα τους,μια ο κοχλιας κολαει μια η καμιναδα φταει μια δεν περνει τωρα μπροστα το πρωι μια το ένα μια το άλλο,δεν θα την παλεψω για πολύ.αν ξερει εδώ μεα κανεις τι να κανω η καμια ρυθμιση για να δουλευει επιτελους η παλιοσομπα μου ας κανει ένα κοπο να μου πει,thanks a lot για τον χρονο σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148808 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ερωτηση για καμιναδα.
το 21 ειναι πολυ σχετικο...τα πραγματικα κβατ που σου δινει μπορει αν εινναι και λιγοτερα απο 16 ...ομως μια και δεν μπορω να σε βοηθησω σχετικα ο λογος που σου απανταω ειναι για τον τροπο λειτουργιας της σομπας σου που δεν ειναι ο σωστος .....αυτα τα 2 ωρες ανοιγει κι αλλες τοσες κλεινει τα καναμε με τους πετρελαιολεβητες ....ο ελεγχος πρεπει νσ γινεται απο θερμοστατη χωρου ...οταν πιασει θερμοκρασια σβηνει για οσο χρειζεται ...αλλιως οι διακυμανσεις θερμοκρασιας ειναι μεγαλες στον χωρο ...κατι που ειναι εντελως ανθυγιεινο ειδικα αν εχεις μικρα παιδια ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148826 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Ερωτηση για καμιναδα.
21 kw ονομαστικα και καπου 23 πραγματικα αν δεν κανω λαθος,στο manual το λεει όχι εγω αλλα και παλλι είναι υπεραρκετα για χωρο 80 τμ και ακομα και για 100τμ,και οσο για το ποσες ψρες δουλευει δουλευει συνολικα 10 ωρες την ημερα,,δηλαδή,ανοιγη μια φορα στης 7 το πρωι και κληνει στης 8 μετα περνει στης 12 και κληνει στης 2 μετα περνει στης 3με 5 μετα 6-9 και μετα 10 -12 το βραδυ,και παντα με τον θερμοσττη στο 25 (μεσα στον χωρο που είναι η σομπα σε ολους τους αλλους χωρους εχω 22-23 βαθμούς.τι σομπα εχεις εσυ,και πως την δουλευεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148829 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Ερωτηση για καμιναδα.

niro11 έγραψε: 21 kw ονομαστικα και καπου 23 πραγματικα αν δεν κανω λαθος,στο manual το λεει όχι εγω αλλα και παλλι είναι υπεραρκετα για χωρο 80 τμ και ακομα και για 100τμ,και οσο για το ποσες ψρες δουλευει δουλευει συνολικα 10 ωρες την ημερα,,δηλαδή,ανοιγη μια φορα στης 7 το πρωι και κληνει στης 8 μετα περνει στης 12 και κληνει στης 2 μετα περνει στης 3με 5 μετα 6-9 και μετα 10 -12 το βραδυ,και παντα με τον θερμοσττη στο 25 (μεσα στον χωρο που είναι η σομπα σε ολους τους αλλους χωρους εχω 22-23 βαθμούς.τι σομπα εχεις εσυ,και πως την δουλευεις?



Η μέγιστη ωφέλιμη ισχύς που δίνει ο κατασκευαστής είναι 20,1 KW.
Η σόμπα σου σε πρόγραμμα ECO ανεβάζει θερμοκρασία νερού στο λέβητα max 65 oC. Σε αυτό το πρόγραμμα και με λειτουργία θερμοστάτη χώρου, η θερμοκρασία του νερού στο λέβητα κυμαίνεται από 58 μεχρι 63 βαθμούς όταν όμως δουλεύει σε αυξημένες συνθήκες ζήτησης θερμότητας.. Σε εξωτερικές θερμοκρασίες όπως αυτές που έχουμε τώρα σπάνια ανεβαίνει σε αυτά τα επίπεδα.
Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί δεν τη λειτουργείς με το θερμοστάτη του χώρου, όπου και οικονομία καυσίμου κάνεις και έχεις μικρότερη διακύμανση θερμοκρασίας στο σπίτι σου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Still

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148830 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Ερωτηση για καμιναδα.
Και κάτι ακόμα σημαντικό. Η σόμπα σου έχει air flow;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148846 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Ερωτηση για καμιναδα.
εστο 20 kw είναι αρκετα για 80 τμ,και όχι την λειτουργω στο μανυαλ αλλα και παλι και στο εκο δεν ανεβαζει πανω από 58,τωρα θα δοκιμασω να δουλεψει συνεχομενα κανα 2 και στο εκο και στο μανυαλ να δω ποσο θα ανεβασει,και ναι εχει Air flow,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ