Αντικατάσταση εστίας με foyer ενεργειακό

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58638 από Asteris
4900 kcal, δηλαδή 5.6kW το έλατο? Σε ποιά βιλβιογραφία το βρήκατε αυτό? Όλα τα καυσόξυλα, όπως και οι αναφορές σε καταναλώσεις από δυτικές εταιρίες, γίνονται με 4.1-4.3kW/kg. Δείτε πχ την Nordica, πως το αναφέρει στα τεχνικά της

www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...occo-900-piano_p9061

15kW ονομαστική, 78% απόδοση, 4.4kg/hr.

Αν το τζάκι είναι 16kW ονομαστική, τότε είναι 16/0.7= 22.9 Θερμική = 5.6kg/hr για την μέγιστη ισχύ.


Πάντως βλέπω τα φτωχαδάκια οι γερμανοί, μισή τιμή τα παίρνουν από εμάς...

www.kratki.de/product_info.php?products_id=22

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58648 από dmtr
Kαι τεχνιέντως οι Γερμανοί σιωπούν περί καταναλώσεων :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58832 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaΘα σας κάνω την χάρη για τελευταία φορά να σας απαντήσω κύριε Αστερι (δεν ξέρω το όνομα σας )στο ίδιο θέμα ,για να πούμε για άλλη μια φορά τα ίδια .Τις μετρήσεις της Ελληνικής Ελάτης τις βρήκα απλά από το google κάντε μια αναζήτηση και θα δείτε ωραίες μελέτες από Έλληνες Πανεπιστημιακούς και πτυχιακές εργασίες από Έλληνες φοιτητές .Αν και σας είπα ότι ούτε εμείς ούτε η kratki.pl συμμεριζόμαστε την άποψη περί κατανάλωσης απλά και μόνο γιατί δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης όταν μιλάμε για ξύλο και υγρασία .Αν θέλετε να βάλουμε κάτω τις 2 εστίες να βάλουμε μπριγκέτα και στο τέλος να μετρήσουμε θερμοκρασίες ,εκπομπές CO2 , καταναλώσεις και Θερμοχωρητικότητα πολύ ευχαρίστως . Αν και ακόμα περιμένω να μας πει κάποιος την ποιότητα μαντεμιού της Γαλλικής εστίας .Επίσης ο κατασκευαστής της invicta στο site λέει ότι για να πιάσει αυτά τα kw θέλει 5 κιλά και οχι πάνω απο 293C (το zuzia 301c το oliwia 407c).
Κύριοι επιτέλους λίγο αυτοσεβασμό ! συνεχίστε να κάνετε διαφήμιση στα προϊόντα που εσείς πιστεύετε οτι είναι τα καλύτερα και μην ασχολείστε με άλλες εταιρίες με το να τις δυσφημείτε χωρίς καν να τις ξέρετε. Τη μια κατηγορείτε ότι δεν πούλιουνται σε δυτικές χώρες τη μια ότι είναι ακριβές την άλλη ότι καίνε πολλά στο τέλος θα μας πείτε ότι δεν είναι καλές γιατί δεν κάνουν καφέ με αφρόγαλα κιόλας .
Ξαφνικά βρήκατε ότι τελικά τις πουλάνε σε δυτικές χώρες αλλά ότι εμείς είμαστε ακριβοί γιατί στην Γερμανία η τιμή της είναι 506,95 και σε εμάς 669,65 άρα 162 € διαφορά .(που βλέπετε τα μίσα χρήματα???)Για την περίπτωση που δεν το γνωρίζετε η Πολωνία συνορεύει με την Γερμανία και ενώ αυτοί πληρώνουν 35-50 € την παλέτα εμείς από 180 έως 240 €.
Δηλαδή και εγώ να πω τώρα ότι στην Αγγλία το invicta το πουλάνε 399,82€



και στην Ελλάδα 700€???(εδω παμε να πίασουμε τα μισα) Δεν είναι αστείο ???
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58857 από Asteris
Τι ακριβώς μας δείχνετε, μιά δημοπρασία του Ebay που δεν έχει τελειώσει? Αφήστε που δεν είναι το Selenic, είναι το Minos που εδώ κάνει 300€. Και sorry που μπερδευόμαστε με τις τιμές που έχετε στο site σας, επειδή ο web admin σας δεν έχει 5 λεπτά καιρό να τις διορθώσει, δεν θα το ξανακάνουμε.

Τις θερμοκρασίες εξόδου μην τις αναφέρετε άδικα, όσο μεγαλύτερες, τόσο χειρότερη απόδοση δείχνει.

Τις εργασίες που βγάζουν την ελληνική ελάτη με 4900 kcal, θα ήθελα να την δω. Όχι πως παίζει κάποιον ιδιαίτερο ρόλο, μια και ακόμη και το δικό σας site αναφέρει ως καύσιμο το seasoned hardwood (max humidity 20%), το οποίο έχει 4.2kW/kg ενέργειας. Και βάση αυτού του ποσού βγαίνει και η κατανάλωση σε όλα τα δυτικά τζάκια (δείτε Nordica, Edilkamin, Piazzetta, Palazzetti, Dovre, Clam, κλπ). Η διαδικασία μέτρησης είναι κοινή και στο manual της Invicta την αναφέρει.

Τέλος, δεν κάνουμε διαφήμιση κανένα προϊόν, απλά αναφέρουμε τις λύσεις που έχουν δοκιμαστεί από δεκάδες χρήστες εδώ μέσα, ώστε να μπορέσουν κι άλλοι να επωφεληθούν από την φτηνή θέρμανση. Αν θέλαμε να κάνουμε διαφήμιση, μάλλον θα βρίσκαμε κάποιο υπερτιμημένο προϊόν, που να αφήνει ένα φανταχτερό κέρδος και όχι το Selenic των 609€ (και πριν ένα μηνα των 450€).

Απο κει και πέρα, θα χαρώ να αποδειχτεί ότι άλλο ένα τζάκι των 600-700€ πραγματοποιεί αυτά που υπόσχεται και ζεσταίνει οικονομικά. Απλά η χαλαρότητα των ανατολικών κρατών (μαζί και η Ελλάδα) σε θέματα πιστοποιήσεων, δεν μου αφήνει περιθώρια παρά να είμαι επιφυλακτικός σε τζάκια αυτών των χωρών, που με πολύ μεγάλη ευκολία εκφέρουν υψηλή ισχύ, υψηλή απόδοση και χαμηλες καταναλώσεις.

Αναμένουμε λοιπόν χρήστες του εν λόγω τζακιού να μας πούνε τις εντυπώσεις τους.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": liakjim

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58872 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Asteris έγραψε: Τι ακριβώς μας δείχνετε, μιά δημοπρασία του Ebay που δεν έχει τελειώσει? Αφήστε που δεν είναι το Selenic, είναι το Minos που εδώ κάνει 300€. Και sorry που μπερδευόμαστε με τις τιμές που έχετε στο site σας, επειδή ο web admin σας δεν έχει 5 λεπτά καιρό να τις διορθώσει, δεν θα το ξανακάνουμε. από τη στιγμή που πιο πάνω σας έχω αναφέρει την τιμή απλά πείτε μας αν βλέπετε λογική την διαφορά μεταξύ Γερμανίας και Ελλάδας που μας κατηγορείτε οτι έχουμε διπλάσια τιμή.

Τις θερμοκρασίες εξόδου μην τις αναφέρετε άδικα, όσο μεγαλύτερες, τόσο χειρότερη απόδοση δείχνει. Δηλαδή η oliwia 18 με 79% ενεργειακη απόδοση και 407 βαθμους να υποθεσουμε οτι είναι μάπα το καρπούζι.θα πω στην kratki.pl να βγαζει τζακια απο εδω και περα να πετας μεσα 2 ξύλα και να πίανει θερμοκρασίες κατω απο το 0c για να έχουμε τρομερή ενεργειακή απόδοση....!!!!

Τις εργασίες που βγάζουν την ελληνική ελάτη με 4900 kcal, θα ήθελα να την δω. Όχι πως παίζει κάποιον ιδιαίτερο ρόλο, μια και ακόμη και το δικό σας site αναφέρει ως καύσιμο το seasoned hardwood (max humidity 20%), το οποίο έχει 4.2kW/kg ενέργειας. Και βάση αυτού του ποσού βγαίνει και η κατανάλωση σε όλα τα δυτικά τζάκια (δείτε Nordica, Edilkamin, Piazzetta, Palazzetti, Dovre, Clam, κλπ). Η διαδικασία μέτρησης είναι κοινή και στο manual της Invicta την αναφέρει.

Τέλος, δεν κάνουμε διαφήμιση κανένα προϊόνδιάβασα σε ολα τα post σας που δεν αναφέρεστε καθόλου στο συγκεκριμένο τζακι!!!, απλά αναφέρουμε τις λύσεις που έχουν δοκιμαστεί από δεκάδες χρήστες εδώ μέσα, ώστε να μπορέσουν κι άλλοι να επωφεληθούν από την φτηνή θέρμανση. Αν θέλαμε να κάνουμε διαφήμιση, μάλλον θα βρίσκαμε κάποιο υπερτιμημένο προϊόν, που να αφήνει ένα φανταχτερό κέρδος και όχι το Selenic των 609€ (και πριν ένα μηνα των 450€).

Απο κει και πέρα, θα χαρώ να αποδειχτεί ότι άλλο ένα τζάκι των 600-700€ πραγματοποιεί αυτά που υπόσχεται και ζεσταίνει οικονομικά. Απλά η χαλαρότητα των ανατολικών κρατών (μαζί και η Ελλάδα) σε θέματα πιστοποιήσεων, δεν μου αφήνει περιθώρια παρά να είμαι επιφυλακτικός σε τζάκια αυτών των χωρών, που με πολύ μεγάλη ευκολία εκφέρουν υψηλή ισχύ, υψηλή απόδοση και χαμηλες καταναλώσεις.κανετε λοιπόν λίγη υπομονή να σας δείξω πραγματική μέτρηση με συγκεκριμένο μηχάνημα

Αναμένουμε λοιπόν χρήστες του εν λόγω τζακιού να μας πούνε τις εντυπώσεις τουςαυτό θα έπρεπε να έχετε πεί απο την αρχή και οχι να γινουν μερικοι δοκιμαστες της kratki με 1500 € οπως είπατε .

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58878 από house
Κυριε φιλιππακοπουλε καλημερα .......

Το σχολιο ειναι , οτι περισσότερο δεν αντέχουμε να ακουμε για συσκευες που δεν εχουν ποιστοποιησεις , οποτε σνομπαρουμε και δεν πιστεύουμε οτι μας πλασάρουν . ( θελουμε απλος μια ποιστοποιηση απο καποιο νορμαλ ινστιτουτο ) ΤΗ ΛΕΣ ΖΗΤΑΜΕ ΠΟΛΛΑ ????
Αν σας ψαχναμε , τοτε εμεις χαθήκαμε ........
Η εισαγωγη μου ειναι φ100 , και εχω το dovre 2180 . Για την ακιδα εχω ενα θεμα απο που θα περαστει , αλλα φανταζομαι μεσα απ το πατο που βγαινει για να εχω προσβαση στο μοτερ ! ( θα μου πεις εσυ ;) )
Ωραια θα σε παρω τηλ , να μου το στείλεις ! Δουλεια θα μου κανει για τον λογο που το θελω ???? Το εχετε δοκιμασει σε συσκευη σας ?????

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ