Αντικατάσταση εστίας με foyer ενεργειακό

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58980 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

liakjim έγραψε: Μισο λεπτο για να βαλω λιγο κ σε ταξη τις σκεψεις μου.
Δηλαδη ισχυριζεστε τα κατωθι (ας περιοριστουμε στο zuzia www.kratki.gr/products?page=shop.product...id=19&category_id=15 ):
1. To τζακι οταν ζεσταθει το μαντεμι του, μας βγαζει οτι στις περσιδες (ας πουμε μια διαστασης 120Χ6Cm) , σε 2 μετρα πανω απο την εστια , 275C .
2. To μαντεμι "πιανει" 60-120 παραπανω αρα ας πουμε 400C.
3. H θερμοκρασια καυσαεριων ειναι στους 301C.

Λεω κατι λαθος?

Τα 2,3 τα πιστευω , ειναι απολυτως φυσιολογικα.
Το να εχουμε ομως στον χωρο , αερα θερμοκρασιας 275C και μεσα απο αυτην την τεραστια περσιδα , μου φανταζει ως ψεμα κ το αμφισβητω εντονως. Εκτος αν θα ανασκευασετε καπου ή θα το αποδειξετε οποτε θα αγορασω αυριο (δεν νομιζω)



Διαβάστε ξανά τα θέματα πιο πάνω να δείτε ότι πλέον μιλάμε για το oliwia το οποίο έχει 407 στα καπναέρια και ναι αυτό το τζάκι έχει φτάσει να βγάλει 275 βαθμούς και ναι μπορώ να σας το αποδείξω!!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58985 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Stavrax έγραψε: Κύριε Φιλιππακόπουλε
Επειδή βλέπω ότι η συζήτηση οδηγείται σε στείρα αντιπαράθεση γιατί κι εγώ τώρα θα μπορούσα να ρωτήσω για την υγιεινή (νιτρικα οξείδια κλπ στους 270°C) αυτή είναι η τελευταία δημοσίευση μου στο τοπικ. Δεν έχω τίποτα προσωπικό ούτε με σας ούτε με την εταιρία σας. Ίσα ίσα που θα χαιρομουν αν υπήρχε μια ακόμα λύση για να προτείνουμε στους συνφορουμίτες. Υπάρχει όμως πρόβλημα δυσπιστίας. Κατά την γνώμη μου θα ήταν καλύτερα να έγραφε κάποιος ευχαριστημένος πελάτης σας τις εμπειρίες του από την χρήση της.
ΥΓ το γεγονός ότι μέχρι τώρα δεν έχω δει Kratki στο θέμα προβλήματα εγώ το κρίνω θετικό.


θα χαρώ κύριε stavrax να σας δώσω και τα απαραίτητα πιστοποιητικά και όπως σας είπα είστε καλεσμένος μου να κανουμε ενα τεστ και απο κοντά και αν σας μυρίσει το παραμικρό να έρθετε και να το γράψετε δημόσια .οσο αφορα τα προβλήματα δυστηχως θα τα δείτε σύντομα να εμφανίζοντε γιατι οι κλασικοί Έλληνες της αρπακτής τους νοίαζει μόνο να πούλανε και όχι να κάνουν μια σωστή εγκατάσταση .Εγω λοιπόν ειμαι αυτός που σας το λέει πρώτος οτι καθημερινά δέχομαι 1-2 τηλεφωνήματα απο δυσαρεστημένους πελάτες ευτηχώς ομως μέχρι σήμερα όχι του δικού μου δυκτίου
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58992 από GT

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:

liakjim έγραψε: ...



Διαβάστε ξανά τα θέματα πιο πάνω να δείτε ότι πλέον μιλάμε για το oliwia το οποίο έχει 407 στα καπναέρια και ναι αυτό το τζάκι έχει φτάσει να βγάλει 275 βαθμούς και ναι μπορώ να σας το αποδείξω!!!


Καταρχήν παρακαλώ μη χρησιμοποιείτε τέτοια χρώματα γιατί δυσκολεύουν την ανάγνωση και κουράζουν τα μάτια. :)

Η θερμοκρασία που λέτε (275ο C), με τι ακριβές εμβαδό περσίδων επιτυγχάνεται?
Ποιο το πλάτος της εστίας και ποιο του θερμοθαλάμου?
Ποια η ισχύς και η απόδοση της εστίας?


Και για να δώσω και εγώ το στίγμα μου, μπαίνοντας στη συζήτηση, θεωρώ ότι:

- οι υψηλές θερμοκρασίες εξόδου καπναερίων, μάλλον καταδεικνύουν διαφυγή ανεκμετάλλευτης ενέργειας προς την καμινάδα, άρα απώλειες, άρα πτώση απόδοσης.
Αλλιώς, όσο πιο "κρύα" φεύγουν τα καυσαέρια, τόσο περισσότερη θερμότητα καταφέραμε να συγκρατήσουμε και συνεπώς να την αποδώσουμε στο χώρο μας ως θέρμανση, εφόσον έχουμε και τη σωστή εγκατάσταση φυσικά.

- υψηλή θερμοκρασία στην έξοδο των περσίδων, καταδεικνύει πιθανή κακή ροή του αέρα μέσα στο θερμοθάλαμο.
Προσωπικά δε θα με ενδιέφερε να έχω θερμοθάλαμο - κλίβανο και ροή αέρα που αν σε φυσήξει ξεφλουδίζεις.
Δεν έχει νόημα να διατηρώ τόσο μεγάλη ενέργεια στο θερμοθάλαμό μου.
Ποια η χρησιμότητά του?
Θα με ενδιέφερε να βγάλω τη συσσωρευμένη ενέργεια του θερμοθαλάμου το χώρο μου.
Που θα επιτυγχάνονταν με μεγαλύτερες περσίδες, οι οποίες προφανώς θα προσέδιδαν ταχύτερη ροή αέρα, ο οποίος δε θα προλάβαινε να αναπτύξει τόσο υψηλές θερμοκρασίες.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58996 από liakjim

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:

liakjim έγραψε: Μισο λεπτο για να βαλω λιγο κ σε ταξη τις σκεψεις μου.
Δηλαδη ισχυριζεστε τα κατωθι (ας περιοριστουμε στο zuzia www.kratki.gr/products?page=shop.product...id=19&category_id=15 ):
1. To τζακι οταν ζεσταθει το μαντεμι του, μας βγαζει οτι στις περσιδες (ας πουμε μια διαστασης 120Χ6Cm) , σε 2 μετρα πανω απο την εστια , 275C .
2. To μαντεμι "πιανει" 60-120 παραπανω αρα ας πουμε 400C.
3. H θερμοκρασια καυσαεριων ειναι στους 301C.

Λεω κατι λαθος?

Τα 2,3 τα πιστευω , ειναι απολυτως φυσιολογικα.
Το να εχουμε ομως στον χωρο , αερα θερμοκρασιας 275C και μεσα απο αυτην την τεραστια περσιδα , μου φανταζει ως ψεμα κ το αμφισβητω εντονως. Εκτος αν θα ανασκευασετε καπου ή θα το αποδειξετε οποτε θα αγορασω αυριο (δεν νομιζω)



Διαβάστε ξανά τα θέματα πιο πάνω να δείτε ότι πλέον μιλάμε για το oliwia το οποίο έχει 407 στα καπναέρια και ναι αυτό το τζάκι έχει φτάσει να βγάλει 275 βαθμούς και ναι μπορώ να σας το αποδείξω!!!


Αρα κ για να διορθωσω, για το oliwia λοιπον , λετε οτι εχουμε 407C στα καυσαερια κ 275 στην μηκους 120Χ6cm περσιδα.
Απο αυτα εχω 2 σχολια να κανω.
1. 407 βαθμοι στα καυσαερια σημαινει οτι η θερμοκρασια καυσης αντι να μενει στο σπιτι , παει στο περιβαλλον αρα χαμηλος βαθμος αποδοσης, διαφωνειτε?
2. Δεν μπορω να φανταστω τι ποσοτητα ξυλου θα επρεπε να καιμε για να εχουμε 275C αερα , διατομης 750cm2 (εδω θα ηθελα να την βοηθεια καποιου μηχανολογου γα να μας υπολογισει την τεραστια αυτη ενεργεια , φανταζομαι θα χρειαστουμε κ τον παραγοντα ταχυτητα αερα ωστε να υπολογισουμε ογκο). Αρα εξακολουθω να μην το πιστευω ,εκτος κ αν μπερδευετε τις διαστασεις , αν ηταν πχ 12Χ0,6cm θα ελεγα ενταξει.

Συνιστω προσοχη σε αυτα που θα γραψετε , διοτι τα γραπτα μενουν. Ειστε μια τριχα απο το να καταταχτειτε στον εγκεφαλο μου στην κατηγορια "εμπορας" (δλδ ανθρωπος με ελαχιστες τεχνικες γνωσεις ο οποιος στον βωμο του χρηματος κ χαρη στην ανικανοτητα του πολιτικου συστηματος με την ανυπαρξια ελεγχων , προσπαθει να εξαπατησει τους αδαης καταναλωτες , προσφεροντας ψευτικες τεχνικες πληροφοριες / τα εχουμε δει τωρα τελευταια σε λεβητες ιοντων , υπερυθρα πανελ , ψυχρη συντηξη κ.α.) Ελπιζω να μην ειναι ετσι.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58998 από GeoTa

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: θα χαρώ κύριε stavrax να σας δώσω και τα απαραίτητα πιστοποιητικά και όπως σας είπα είστε καλεσμένος μου να κανουμε ενα τεστ και απο κοντά και αν σας μυρίσει το παραμικρό να έρθετε και να το γράψετε δημόσια .οσο αφορα τα προβλήματα δυστηχως θα τα δείτε σύντομα να εμφανίζοντε γιατι οι κλασικοί Έλληνες της αρπακτής τους νοίαζει μόνο να πούλανε και όχι να κάνουν μια σωστή εγκατάσταση .Εγω λοιπόν ειμαι αυτός που σας το λέει πρώτος οτι καθημερινά δέχομαι 1-2 τηλεφωνήματα απο δυσαρεστημένους πελάτες ευτηχώς ομως μέχρι σήμερα όχι του δικού μου δυκτίου


Καλώς ήρθατε στο φορουμ. Το 99% που γράφουν στο θέμα τζάκια απ'οσο έχω καταλάβει ειναι απλοί ιδιώτες που ασχολούνται λίγο παραπάνω. Δεν υπάρχει δόλος και υστεροβουλία να κατηγορήσει κανεις τα kratki. Απλά οι περισσότεροι ειμαστε καμμένοι με τα προηγ. τζακια μας οπότε αφού υπάρχει δοκιμασμένη λύση στραφήκαμε (και καλά καναμε όπως φαινεται εκ του αποτελεσματος) στα ινβικτα.

Μάλιστα συμφωνούμε ή καλύτερα να πω συμφωνώ με αυτά που γράφετε και σας τα κοκκίνησα. Υπάρχουν βεβαια και εξαιρέσεις, μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Άποψη μου ειναι ότι θα φανείτε ιδιαίτερα χρήσιμος (όπως και οι περισσοτεροι σωστοί επαγγελματίες του είδους) στο φόρουμ. Προφανώς θα ειστε τεχνικά καταρτισμένος και θα μπορείτε να απαντάτε σε ερωτήματα. Θα σας πρότεινα να ανοίξετε και ένα θέμα π.χ. "Τζάκια kratki αποριες στη χρήση και προβλήματα" ώστε αν καποιο μελος εχει απορίες να σας ρωτησει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59045 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τους 270 βαθμούς το oliwia τους βγάζει είτε το θέλετε είτε όχι αλλά να σας το πάω λίγο πιο πέρα όσον αφορά τα συγκεκριμένα τζάκια. Η πρόταση μας είναι να μπαίνει μόνο σε εγκαταστάσεις που έχουμε να κάνουμε διανομή έτσι λοιπόν στο συγκεκριμένο τζάκι έχει γίνει διανομή (πολύ λίγα έχουν μπει χωρίς διανομή).οταν λοιπόν με περσίδες 6/80 πάνω και κάτω και με κλειστό το μοτέρ αναρροφήσεις το τζάκι έφτασε τους 270 βαθμούς .οταν ανοίξαμε το μοτερ και με ανοικτο bypass πρίν απο την είσοδο του μοτέρ στα δωμάτια έχουμε 120 βαθμούς σε αποστάσεις 10-12 μέτρα είτε το θέλετε είτε οχι.τωρα γιατί το συγκεκριμένο τζάκι αναπτύσσει τοσο μεγάλη θερμοκρασία το μονο που μπορω να φανταστώ χωρίς να έχω την επιβεβαίωση απο την kratki.pl ειναι οτι επειδή η συγκεκριμένη εστία είναι πλατιά και κοντή σε συνδυασμό με το φ200 στην καμινάδα ανεβάζουν την θερμοκρασία .
Κύριοι δέν ειμαι μηχανολόγος ούτε σας το παίζω οι γνώσεις μου έχουν έρθει ολες απο την kratki τις 6 φορές που έχω πάει για εκπαίδευση απο 1 μήνα στην Πολωνία και έχω πάρει μέρος σε εγκαταστάσεις τζακιών αέρα και νερού Επίσης απο τα περίπου 350-400 τζάκια που έχουν πουληθεί από το δίκτυο μας τα τελευταία 2 χρόνια έχοντας εκπαίδευση τους ίδιους και τους τεχνικούς τους .

λοιπόν επειδή μερικοί ειλικρινά με κάνετε να μετανιώνω που γράφτηκα στο φόρουμ να σας πω τα εξής ούτε μπήκα σαν έμπορας ούτε να κάνω διαφήμιση, γράφτηκα μόνο και μόνο γιατί με ενόχλησαν κάποια δημοσιεύματα αν σας χαλάμε την παρέα και τη ζαχαρένια (σε μερικούς) απλά να μας το πείτε να μην γράφουμε και θα κάνουμε ότι οι άλλες εταιρίες θα μιλάμε με τους διαχειριστές όταν θίγονται τα συμφέροντα της εταιρίας μας. θέλετε να συνεχίσω σαν Δημήτρης να συζητάμε τα προβλήματα και τα θέματα του φόρουμ καλός δε θέλετε πάλι καλός .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ