Αντικατάσταση εστίας με foyer ενεργειακό

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59053 από liakjim
Αγαπητε φιλε.

Τα τζακια τυπου foyer , δεν χρειαζονται εξειδικευμενες γνωσεις ουτε χρησιμοποιουν διαστημικη τεχνολογια. Ειναι ενα απλο κουτι το οποιο ζεστενεται. Τιποτα αλλο. Το μονο που θελουμε ειναι:
1. Ελεγχο αερα καυσης. Αυτο επιτυγχανεται με το εχουμε αεροστεγανοτητα παντου εκτος απο ενα μικρο σημειο εισαγωγης αερα.
2. Ανθεκτικο υλικο ωστε με τις διαστολες να μην χανεται η ανω αεροστεγανοτητα. Ενα καλο κριτηριο ειναι το βαρος κατασκευης . Εδω παμε πολυ καλα.
3. Μεγαλη επιφανεια συνναλαγης με τον αερα , εξου κ οι πτυχωσεις εξωτερικα.
4. Μια πορτα για εισαγωγη ξυλου. Καλο θα ηταν να ειχε κ τζαμι για να χαζευουμε τις φλογες.
5. Ενα συστημα ωστε αερας να γλυφει την ανω επιφανεια , να ζεστενεται κ να ερχετε στον χωρο μας.

Τα υπολοιπα "κολπα" πχ δευτερογενης καυση, αεροκουρτινα δεν ανεβαζουν την αποδοση αλλα βελτιωνουν τους ρυπους (οπως τα εργοστασια που καινε τα καυσαερια στις καμιναδς) ή να μην λερωνει το τζαμι αντιστοιχα.

Αρα η αποδοση μιας εστιας εξαρταται μονο απο το καυσιμο κ την διαχειρηση του αερα. Μια kratki λοιπον με 70% για να βγαλει 16kw την ωρα θελει 16/4,2*0,7=5,44 κιλα την ωρα ξυλο (με 4,2kw/hr να λετε κ ευχαριστω κανονικα ειναι 16/3,6*0,7=6,44 ) οσο πλατια κ κοντη να ειναι.
Επισης βαζω στοιχημα οτι αυτα τα 16kw/hr δεν επαρκουν ωστε να σπρωξουν στον χωρο μας 270C αερα μεσα απο περσιδα 6/80 (αληθεια τωρα μικρηνε η περσιδα ? ελεος δλδ) κ 120C σε αποσταση 12 μετρων (αυτο δεν ειναι τζακι αλλα ηφαιστειο).

Πραγματικα θα ηθελα να δω τι θα σκαρφιστειτε να πειτε τωρα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59059 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
προφανώς δεν έχετε διαβάσει όλα τα ποστ με προσοχή μπερδεύετε τα χαρακτηριστικά της μιας εστίας με την άλλη και ούτε σας έχω γράψει κάπου ότι είχαμε την 120 και μετά την 80 .
ελπίζω να μπορείτε να δείτε τις φωτογραφίες όμως στο πιο κάτω λινκ από την διεθνή έκθεση στο αεροδρόμιο "climatherm' το Μάρτιο όπου εκεί παρατηρήστε ότι οι αποστάσεις από το τζάκι είναι περίπου στα 12 μέτρα και ελέγξτε μόνος σας τη θερμοκρασία που γράφει το θερμόμετρο και παράλληλα δείτε και πόσα ξυλα έχει μέσα η εστία .πολυ θα ήθελα λοιπόν να δώ τι θα πείτε τωρα εσεις!!



www.facebook.com/kratki.gr/photos_stream

στην πρώτη δείτε την θερμοκρασία πάνω αριστερά στη δεύτερη την απόσταση απο το τζάκι.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59070 από GT

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Τους 270 βαθμούς το oliwia τους βγάζει είτε το θέλετε είτε όχι αλλά να σας το πάω λίγο πιο πέρα όσον αφορά τα συγκεκριμένα τζάκια. Η πρόταση μας είναι να μπαίνει μόνο σε εγκαταστάσεις που έχουμε να κάνουμε διανομή έτσι λοιπόν στο συγκεκριμένο τζάκι έχει γίνει διανομή (πολύ λίγα έχουν μπει χωρίς διανομή).οταν λοιπόν με περσίδες 6/80 πάνω και κάτω και με κλειστό το μοτέρ αναρροφήσεις το τζάκι έφτασε τους 270 βαθμούς .οταν ανοίξαμε το μοτερ και με ανοικτο bypass πρίν απο την είσοδο του μοτέρ στα δωμάτια έχουμε 120 βαθμούς σε αποστάσεις 10-12 μέτρα είτε το θέλετε είτε οχι.τωρα γιατί το συγκεκριμένο τζάκι αναπτύσσει τοσο μεγάλη θερμοκρασία το μονο που μπορω να φανταστώ χωρίς να έχω την επιβεβαίωση απο την kratki.pl ειναι οτι επειδή η συγκεκριμένη εστία είναι πλατιά και κοντή σε συνδυασμό με το φ200 στην καμινάδα ανεβάζουν την θερμοκρασία .
Κύριοι δέν ειμαι μηχανολόγος ούτε σας το παίζω οι γνώσεις μου έχουν έρθει ολες απο την kratki τις 6 φορές που έχω πάει για εκπαίδευση απο 1 μήνα στην Πολωνία και έχω πάρει μέρος σε εγκαταστάσεις τζακιών αέρα και νερού Επίσης απο τα περίπου 350-400 τζάκια που έχουν πουληθεί από το δίκτυο μας τα τελευταία 2 χρόνια έχοντας εκπαίδευση τους ίδιους και τους τεχνικούς τους .

λοιπόν επειδή μερικοί ειλικρινά με κάνετε να μετανιώνω που γράφτηκα στο φόρουμ να σας πω τα εξής ούτε μπήκα σαν έμπορας ούτε να κάνω διαφήμιση, γράφτηκα μόνο και μόνο γιατί με ενόχλησαν κάποια δημοσιεύματα αν σας χαλάμε την παρέα και τη ζαχαρένια (σε μερικούς) απλά να μας το πείτε να μην γράφουμε και θα κάνουμε ότι οι άλλες εταιρίες θα μιλάμε με τους διαχειριστές όταν θίγονται τα συμφέροντα της εταιρίας μας. θέλετε να συνεχίσω σαν Δημήτρης να συζητάμε τα προβλήματα και τα θέματα του φόρουμ καλός δε θέλετε πάλι καλός .


Προσωπικά, οι περσίδες 6/80 πάνω κάτω που λέτε, μου εξηγούν πολλά.

Πρώτον είναι πολύ μικρή η πάνω και δεύτερον δεν είναι πολλαπλάσια της κάτω.

Αν συνέβαινε αυτό, η φυσική ροή θα αυξανόταν δραματικά, ο αέρας θα έμενε λιγότερο χρόνο στο θερμοθάλαμο και συνεπώς η θερμοκρασία του στην έξοδο θα μειωνόταν ανάλογα.

Η επιδίωξη της διανομής που λέτε, μάλλον εξηγεί και αυτό τον τρόπο εγκατάστασης που προτείνει ο κατασκευαστής, ο οποίος δε νομίζω να διαφωνήσετε ότι προκαλεί σκοπίμως εγκλωβισμό ποσοτήτων πολύ θερμού αέρα στο θερμοθάλαμο, για να επιτύχει συνακόλουθα μεγάλη θερμοκρασία εξόδου σε μεγαλύτερες αποστάσεις. Πράγμα που δε θα πετύχαινε, αν η εξαγωγή από το θερμοθάλαμο ήταν πχ στους 100o C.

Ομολογώ είναι έξυπνη ιδέα. Φυσικά αυτό σε συνδυασμό με θερμοθάλαμο κατασκευασμένο με υλικό πυράντοχο σε ιδιαίτερα υψηλές θερμοκρασίες, σαν και αυτό που χρησιμοποιείτε (το οποίο ελπίζω να είναι ασφαλές για την υγεία μας, προσωπικά δεν το γνωρίζω καν).



Επί της τελευταίας παραγράφου σας, να σας ενημερώσω ότι η συμμετοχή σας στο συγκεκριμένο φόρουμ, είναι ολίγον τι πράξη θάρρους εκ μέρους σας, γιατί τα νερά εδώ είναι βαθιά αλλά πεντακάθαρα και όχι θολά. ;)

Πρόκειται για φόρουμ καταναλωτών που ψάχνονται, ερευνούν, μαθαίνουν, διεκδικούν, απαιτούν και δεν επαναπαύονται.

Πρόκειται για καταναλωτές που έχουν φάει μεγάλες "φόλες", αν μου επιτρέπετε, από διάφορα προϊόντα, με φυσικό επακόλουθο να είναι δύσπιστοι, επικριτικοί ορισμένες φορές, αλλά και άξιοι συνομιλητές που χρησιμοποιούν επιχειρήματα.

Το αν θα παραμείνετε στην όμορφη και απαιτητική παρέα μας, είναι δική σας επιλογή.
Δε μας χαλάτε καμία ζαχαρένια και αν παραμείνετε και δαπανήσετε χρόνο διαβάζοντας την πλούσια θεματολογία μας, θα το καταλάβετε εν καιρώ και μόνος σας.

Εμείς είμαστε ανοιχτοί σε όλους και χρειαζόμαστε τη βοήθεια όλων όσοι έχουν διάθεση προσφοράς σε όποιον έχει πρόβλημα.

Κύριε Φιλιππακόπουλε, αγαπητέ Δημήτρη, δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις από αντίστοιχα και μη φόρουμ.

Επειδή νομίζω έτυχε να σε υποδεχθώ εγώ εδώ, επαναλαμβάνω: καλωσήρθες στο απαιτητικό energ.gr!


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jimopoulos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59072 από Stavrax
Ούτε τέσσερις ώρες δεν άντεξα τελικά.
Λοιπόν, η πονηριά διαχωρίζει ενώ η ευφυΐα συμπεριλαμβάνει. Ο κος Φιλιππακόποπυλος αυτό που περιγράφει είναι μια εγκατάσταση ειδική για διανομή αέρα σε απομακρυσμένα δωμάτια. Αντί να τον αφήσουμε να μας εξηγήσει πως ακριβώς γίνεται αυτό, του κάνουμε επίθεση και δεν χρησιμοποιούμε την ευκαιρία για να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας. Ο σκοπός της παρουσίας μας στο φόρουμ είναι η γνώση του αντικειμένου αν δεν κάνω λάθος ;)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jimopoulos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59073 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
κυριε GT το σχόλιο μου δεν αφορούσε εσάς όπως είπα σε παρένθεση μερικοί Αυτό άλλωστε φαίνεται και από την προηγούμενη παράγραφο και το καλωσόρισμα που μου κάνατε αλλά και απο το ύφος σας .το θέμα του τζακιού αέρα κατά την γνώμη μου είναι πολύ πιο δύσκολο κατά πολύ απο αυτό του νερού αλλά και για ανθρώπους σκεπτόμενους .θέλει πολύ κουβέντα ο αέρας και πολλές δοκιμές κάθε μέρα με την τριβή και την κουβέντα μαθαίνουμε κάτι καινούργιο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59079 από GeoTa

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: ...-τεχνικα-....... .
Κύριοι δέν ειμαι μηχανολόγος ούτε σας το παίζω οι γνώσεις μου έχουν έρθει ολες απο την kratki τις 6 φορές που έχω πάει για εκπαίδευση απο 1 μήνα στην Πολωνία και έχω πάρει μέρος σε εγκαταστάσεις τζακιών αέρα και νερού Επίσης απο τα περίπου 350-400 τζάκια που έχουν πουληθεί από το δίκτυο μας τα τελευταία 2 χρόνια έχοντας εκπαίδευση τους ίδιους και τους τεχνικούς τους .

λοιπόν επειδή μερικοί ειλικρινά με κάνετε να μετανιώνω που γράφτηκα στο φόρουμ να σας πω τα εξής ούτε μπήκα σαν έμπορας ούτε να κάνω διαφήμιση, γράφτηκα μόνο και μόνο γιατί με ενόχλησαν κάποια δημοσιεύματα αν σας χαλάμε την παρέα και τη ζαχαρένια (σε μερικούς) απλά να μας το πείτε να μην γράφουμε και θα κάνουμε ότι οι άλλες εταιρίες θα μιλάμε με τους διαχειριστές όταν θίγονται τα συμφέροντα της εταιρίας μας. θέλετε να συνεχίσω σαν Δημήτρης να συζητάμε τα προβλήματα και τα θέματα του φόρουμ καλός δε θέλετε πάλι καλός .


Δημήτρη απο αυτές τις 2 παραγράφους που γράφεις φαίνεται ότι μάλλον δε διαβασες ή δεν έδωσες σημασία το ποστ μου. Ξεκάθαρα σου έγραψα πως αν θες θα φανείς χρήσιμος. Αν δε θες δε πειράζει, θα τη βρουμε την άκρη όπως καναμε ως τωρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ