Αντικατάσταση εστίας με foyer ενεργειακό

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59367 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Καλημέρα πέρα από εύστοχες ερωτήσεις που κάνετε είστε και νυχτοπούλια !!!
Κύριε GT λίγο ακόμα και εσάς και κάνα 2 ακόμα από εδώ μέσα θα σας προσλάβω να πηγαίνετε για μελέτες χώρου και για να ελέγχετε τα συνεργεία μου!!! θα σας δώσω με τη σειρά τις απαντήσεις χωρίς παράθεση για να μην κουράζουμε το φόρουμ.
1) δείτε πάλι αυτά που έγραψα για το bypass ,με το συγκεκριμένο σωλήνα (μονωμένο) που βλέπετε στις φώτο αν έφευγε απο την φούσκα αέρας 70 βαθμών με κλειστό το bypass θα είχατε μια θερμοκρασία περίπου 50-55 βαθμούς στα 10 μέτρα με το ενδιάμεσο μοτέρ.αν ήταν ανοικτό δεν θα είχατε ούτε 25 .
2) δεν το κατακρίνουν οι Πολωνοί .απλά κατά μέσο ορο οι αποστάσεις στα σπίτια είναι πάνω από 8 μέτρα και οταν ειδικά θέλουμε να κάνουμε και διάσπαση σε 2-3 δωμάτια ο αέρας απλά δεν θα πάει γιατί όταν το μοτέρ είναι απο κάτω στα 8 μέτρα χάνει δραματικά την πίεση του (ότι σας λέω πιο πάνω θα χαρώ να σας το δείξω και στην πράξη αν είναι κάτι μη κατανοητό. Δεν είμαι και φιλόλογος και μπορεί να μην σας βοηθάω με αυτά που αναπτύσσω γραπτώς να τα καταλάβετε.)
3)εδώ με εκ πλήξατε τρομερά με τον προβληματισμό σας τόσο που θα έλεγα ότι δεν είστε ιδιώτης....!!!!
Είναι ακριβώς όπως τα λέτε για αυτό μπορούν να συμβούν 2 περιπτώσεις :Η πρώτη με το μοτέρ που σας είπα η περσίδα εκτόνωσης της κύριας φούσκας (υπάρχει πάντα και μια δεύτερη πάνω από την κύρια)μπαίνει 15 πόντους κάτω απο την τάπα ενω στην τάπα υπάρχει η ροζέτα που κουμπώνουμε το σωλήνα.με αυτό τον τρόπο ( δηλαδή με το πού ακριβώς θα μπει η περσίδα) καταφέρνουμε να φύγει αρκετός αέρας ζεστός να πάει να δώσει την εντολή στο θερμοστάτη του μοτέρ αναρρόφησης για να πάρει μπροστά αλλά ταυτόχρονα να βγαίνει και αρκετός αέρας και στο τζάκι από την περσίδα .
Η δεύτερη περίπτωση είναι να θέλουμε να πάμε διανομή σε 3-4 δωμάτια χωρίς μοτέρ μέχρι 4-5 μέτρα .Εδώ θα βάλουμε το λεγόμενο διανομέα,ενα μεταλικό κουτί που στο πάνω μέρος του έχει 4 τρύπες εδώ λοιπόν όπως σωστά είπατε οι υψηλές θερμοκρασίες θα μεταφέρουν τον αέρα και όσο πιο ψηλές τόσο περισσότερη πίεση και με ίση κατανομή του αέρα προς κάθε κατεύθυνση.
4)Σας απάντησα και πιο πάνω ότι ο αέρας θα χτυπάει στα μεταλλικά μέρει του τζακιού και των σωλήνων με αποτέλεσμα να χάνει την πίεση του !!θα πηγαίνει ναι μεν ο αέρας αλλά όχι με σωστή πίεση και όχι για πολλά μέτρα.επίσης είπατε: ''Αντίθετα, οι σοβαροί κατασκευαστές που έχουν βεντιλατέρ κάτω από την εστία, εισάγουν σε αυτόν εξωτερικό συνήθως αέρα''
Εδώ θα τα χαλάσουμε στο θέμα της σοβαρότητας.....!!! Δεν το περίμενα από εσάς να είστε τόσο ψαγμένος
και να κάνετε ένα τόσο σοβαρό λάθος. Είμαι σίγουρος ότι μετά από αυτό το πόστ μου θα συμφωνήσετε μαζί μου.
Ας πούμε ότι έχουμε ένα σπίτι 100 τ.μ. με ύψος 2,70 άρα έχουμε 270 κυβικά αέρα!!! και έρθω τώρα με ένα μοτέρ 800 κυβικά την ώρα και του πρεσάρω αυτά τα 800 τι έχουμε ???? 800+270=1070 !!!!!!! Είναι δυνατόν να χωρέσουν??? Φυσικά και όχι !!!Αρα τι θα συμβεί??? 2 περιπτώσεις:
α) αν το σπίτι έχει διαρροές από χαραμάδες ,πόρτες απορροφητήρα μοτέρ εξαερισμού στο μπάνιο θα έχουμε την αποφυγή των 800 κυβικών την ώρα,και ποιος αέρας θα είναι ??? φυσικά ο ζεστός που υπάρχει είδη στο σπίτι μας(θα ήθελα να βάλω μια θερμική κάμερα σε ένα τέτοιο σπίτι θα είχε πολύ πλάκα )
β) αν το σπίτι είναι ερμητικά κλειστό δεν έχει απορροφητήρα ούτε μοτέρ εξαερισμού τι θα γίνει ??? Το κακόμοιρο το μοτερ θα πρεσάρει θα πρεσάρει και στο τέλος θα καεί.Λοιπόν έχουν σοβαρότητα??

Εδώ να προσθέσω ότι αντίθετα για ευνόητους λόγους ο θάλαμος καύσης πρέπει να έχει υποδοχή επάνω του να παίρνει αέρα από έξω αλλιώς δε θα έπρεπε να λέγετε ενεργειακό.


Κύριε Stavrax πολύ καλά το καταλάβατε από τις 2 εξόδους που έχουμε πλέον σε μία περίπτωση διακοπής ρεύματος δε θα έχουμε κανένα πρόβλημα η εκτόνωση του ζεστού αέρα είναι επαρκής.


Το πρόβλημα στην διανομή του ζεστού αέρα στον τρόπο που λέμε εμείς είναι μόνο ένα σε σχέση με τα τζάκια που πρεσάρουν αέρα από κάτω το οποίο το έχουμε εμείς και όχι οι Πολωνοί .Αυτοί έχουν σοφίτες για να βάλουν το μοτέρ να τρέξουν σωλήνες να βάλουν φίλτρα αέρα εμείς ειδικά στις μεγαλουπόλεις δεν έχουμε και εδώ είναι το δύσκολο κομμάτι που πρέπει να βρούμε ένα πατάρι ένα διάδρομο ή ακόμα και έξω να βάλουμε το μοτέρ .

Κλείνοντας δε θα ξεχάσω την πρώτη μου εγκατάσταση στην Πολωνία όπου σε ένα σπίτι που γινότανε ανακαίνιση με ενεργειακό τζάκι 16 ή 18 KW(δε θυμάμαι) και θερμοπρόσοψη .Το κέλυφος που λέμε εμείς ήταν 25 πόντους πάχος σε όλο το σπίτι .στη σοφίτα λοιπόν μετά από ένα κουτί διάσπασης δηλαδή και μετά το μοτέρ έφευγαν 3 σωλήνες των 8 μέτρων ο κάθε ένας και υπήρχε και ένας τέταρτος σωλήνας όπου πήγαινε 8 μετρα οριζόντια 3 μέτρα κάτω και εκεί με 1 Υ σε 2 κρεβατοκάμαρες (φυσικά η πίεση του αέρα εκεί ήταν πολύ μικρή και είχαν βάλει και από ένα μοτεράκι περσίδας σε κάθε δωμάτιο.
Αυτό που δεν μπορούσε να το χωρέσει ο νους μου ήταν ότι ο ίδιος ο ιδιοκτήτης με επιβεβαίωσε οτι θα το δούλευε σαν κύρια θέρμανση άσχετα που έξω είχε -17.Επίσης ο ίδιος μου εξήγησε ότι το τζάκι θα το έκαιγε 10-12 ώρες και με την μόνωση που είχε δε θα είχε κανένα πρόβλημα .
Ελπίζω να σας έλυσα αρκετές απορίες και να σας πω ότι δεν τα ξέρουμε όλα σαν άνθρωποι πάνω στην πράξη μαθαίνουμε μέρα με την μέρα και έτσι θα ήθελα να μάθω και εγώ πράγματα απο εσάς και από τις εμπειρίες σας .οι ίδιοι οι Πολωνοί έχουν εφαρμόσει 2 τακτικές μου πλέον στα τζάκια τους που δεν το πιστεύανε ότι τόσο καιρό δεν το βλέπανε στις δικές τους εγκαταστάσεις .Ότι σας έχω πει αυτές τις 2-3 μέρες είναι όλα δοκιμασμένα απο εμένα και τους τεχνικούς μου.Αν υπάρχει κάτι πού δεν το ξέρω δεν ντρέπομαι να το πω και αν έχω την δυνατότητα να δοκιμάσω κάτι που θα μου πείτε ευχαρίστως να το κάνω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": liakjim

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59505 από GT
Μας τα χάλασε το θέμα με το server που μας κρέμασε για ώρες, οπότε αντί για καλημέρα, απαντάω... καλησπέρα!

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Καλημέρα πέρα από εύστοχες ερωτήσεις που κάνετε είστε και νυχτοπούλια !!!
Κύριε GT λίγο ακόμα και εσάς και κάνα 2 ακόμα από εδώ μέσα θα σας προσλάβω να πηγαίνετε για μελέτες χώρου και για να ελέγχετε τα συνεργεία μου!!! θα σας δώσω με τη σειρά τις απαντήσεις χωρίς παράθεση για να μην κουράζουμε το φόρουμ.


Ευχαριστώ αλλά 1ον ευτυχώς έχω δουλειά και 2ον είμαστε και λίγο μακριά. :P

Πέρα από την πλάκα, εδώ που τα λέμε, αυτός που θα μπορούσε κάλλιστα και ανετότατα να επιβλέπει συνεργεία, να μελετάει χώρους, να παίρνει σωστές αποφάσεις, ακόμα και να διευθύνει τεχνικό τμήμα αντίστοιχης εταιρίας, είναι ο Asteris. :) ;)

Οι γνώσεις του είναι απίστευτες, έχει εμπεριστατωμένη απάντηση και αποδοτική λύση για κάθε πρόβλημα, ενώ και η αντίληψη και η φαντασία του του πάνω στο θέμα αερόθερμο τζάκι είναι παροιμιώδης. :)

Προσωπικά δεν είχα ιδέα από τζάκια.
Ότι έμαθα το έμαθα εδώ στο φόρουμ, απορροφώντας σε συντριπτικό ποσοστό τις γνώσεις που ανιδιοτελώς και απλόχερα προσέφερε ο αγαπητός Αστέρης και φυσικά άλλων συμφορουμιτών. ;)

Επίσης δεν έχω και καμία σχέση με κάθε φύσης τεχνικά θέματα, ούτε στο ελάχιστο.
Χρησιμοποιώ τις γνώσεις που απέκτησα εδώ, τη φαντασία μου, τη λογική μου και ότι θυμάμαι από τα μαθήματα της 1ης Δέσμης στο Λύκειο (αν και τα χρόνια ψιλοπέρασαν... :whistle: )



ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: 1) δείτε πάλι αυτά που έγραψα για το bypass ,με το συγκεκριμένο σωλήνα (μονωμένο) που βλέπετε στις φώτο αν έφευγε απο την φούσκα αέρας 70 βαθμών με κλειστό το bypass θα είχατε μια θερμοκρασία περίπου 50-55 βαθμούς στα 10 μέτρα με το ενδιάμεσο μοτέρ.αν ήταν ανοικτό δεν θα είχατε ούτε 25 .

Συμφωνώ για την επιρροή του bypass, λογικό.
Για τις θερμοκρασίες το δέχομαι, μιας και προφανώς το έχετε δει και στην πράξη, εγώ όχι.


ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: 2) δεν το κατακρίνουν οι Πολωνοί .απλά κατά μέσο ορο οι αποστάσεις στα σπίτια είναι πάνω από 8 μέτρα και οταν ειδικά θέλουμε να κάνουμε και διάσπαση σε 2-3 δωμάτια ο αέρας απλά δεν θα πάει γιατί όταν το μοτέρ είναι απο κάτω στα 8 μέτρα χάνει δραματικά την πίεση του (ότι σας λέω πιο πάνω θα χαρώ να σας το δείξω και στην πράξη αν είναι κάτι μη κατανοητό. Δεν είμαι και φιλόλογος και μπορεί να μην σας βοηθάω με αυτά που αναπτύσσω γραπτώς να τα καταλάβετε.)

Κατανοητό αλλά και με τα ποιοτικά μονομπλόκο, απ' ότι ξέρω, το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό.


ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: 3)εδώ με εκ πλήξατε τρομερά με τον προβληματισμό σας τόσο που θα έλεγα ότι δεν είστε ιδιώτης....!!!!
Είναι ακριβώς όπως τα λέτε για αυτό μπορούν να συμβούν 2 περιπτώσεις :Η πρώτη με το μοτέρ που σας είπα η περσίδα εκτόνωσης της κύριας φούσκας (υπάρχει πάντα και μια δεύτερη πάνω από την κύρια)μπαίνει 15 πόντους κάτω απο την τάπα ενω στην τάπα υπάρχει η ροζέτα που κουμπώνουμε το σωλήνα.με αυτό τον τρόπο ( δηλαδή με το πού ακριβώς θα μπει η περσίδα) καταφέρνουμε να φύγει αρκετός αέρας ζεστός να πάει να δώσει την εντολή στο θερμοστάτη του μοτέρ αναρρόφησης για να πάρει μπροστά αλλά ταυτόχρονα να βγαίνει και αρκετός αέρας και στο τζάκι από την περσίδα .
Η δεύτερη περίπτωση είναι να θέλουμε να πάμε διανομή σε 3-4 δωμάτια χωρίς μοτέρ μέχρι 4-5 μέτρα .Εδώ θα βάλουμε το λεγόμενο διανομέα,ενα μεταλικό κουτί που στο πάνω μέρος του έχει 4 τρύπες εδώ λοιπόν όπως σωστά είπατε οι υψηλές θερμοκρασίες θα μεταφέρουν τον αέρα και όσο πιο ψηλές τόσο περισσότερη πίεση και με ίση κατανομή του αέρα προς κάθε κατεύθυνση.

Όπως προανέφερα, είμαι ιδιώτης που απέκτησε τζακο-χόμπι... :P
Έχω κάποια θολά σημεία. Για να μην κάθεστε και γράφετε αναλύσεις, εξηγήστε μου απλά τι είναι η "τάπα" και τα υπόλοιπα νομίζω "τα έχω". Αν όχι, ξαναρωτάω.


ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: επίσης είπατε: ''Αντίθετα, οι σοβαροί κατασκευαστές που έχουν βεντιλατέρ κάτω από την εστία, εισάγουν σε αυτόν εξωτερικό συνήθως αέρα''
Εδώ θα τα χαλάσουμε στο θέμα της σοβαρότητας.....!!! Δεν το περίμενα από εσάς να είστε τόσο ψαγμένος και να κάνετε ένα τόσο σοβαρό λάθος. Είμαι σίγουρος ότι μετά από αυτό το πόστ μου θα συμφωνήσετε μαζί μου.
Ας πούμε ότι έχουμε ένα σπίτι 100 τ.μ. με ύψος 2,70 άρα έχουμε 270 κυβικά αέρα!!! και έρθω τώρα με ένα μοτέρ 800 κυβικά την ώρα και του πρεσάρω αυτά τα 800 τι έχουμε ???? 800+270=1070 !!!!!!! Είναι δυνατόν να χωρέσουν??? Φυσικά και όχι !!!Αρα τι θα συμβεί??? 2 περιπτώσεις:
α) αν το σπίτι έχει διαρροές από χαραμάδες ,πόρτες απορροφητήρα μοτέρ εξαερισμού στο μπάνιο θα έχουμε την αποφυγή των 800 κυβικών την ώρα,και ποιος αέρας θα είναι ??? φυσικά ο ζεστός που υπάρχει είδη στο σπίτι μας(θα ήθελα να βάλω μια θερμική κάμερα σε ένα τέτοιο σπίτι θα είχε πολύ πλάκα )
β) αν το σπίτι είναι ερμητικά κλειστό δεν έχει απορροφητήρα ούτε μοτέρ εξαερισμού τι θα γίνει ??? Το κακόμοιρο το μοτερ θα πρεσάρει θα πρεσάρει και στο τέλος θα καεί.Λοιπόν έχουν σοβαρότητα??

Να αλλάξω το "ξ" σε "σ" να εξιλεωθώ? :P
Το περί εξωτερικού αέρα είναι προσωπικό δικό μου λανθασμένο σχόλιο, μην το χρεωθούν αδίκως οι πράγματι σοβαρότατοι κατασκευαστές.
Εσωτερικό έπρεπε να πω. :blush:
Τα ρίχνω στο δαίμονα του τυπογραφείου και την περασμένη ώρα.
Αλλά μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται, οπότε αναγκαστικά το χρεώνομαι. :P

Πράγματι, τυχόν εισαγωγή εξωτερικού αέρα από βεντιλατέρ μεγάλης παροχής, θα δημιουργούσε μεγάλη υπερπίεση στο χώρο μας.

Και επειδή κανένα σπίτι δεν είναι απόλυτα στεγανό, πράγματι θα διέρρεε από χαραμάδες κλπ ποσότητα εσωτερικού αέρα προς τα έξω.
Η ποσότητα αυτή, εξαρτάται και από το βαθμό "στεγανότητας".
Και το πόσο ζεστός θα ήταν, είναι νομίζω ανάλογο με το ύψος της διαρροής.
Ο αέρας που θα φύγει κάτω από την πόρτα, θα είναι πιο κρύος από αυτόν που θα φύγει από την τρύπα του απορροφητήρα, διότι η θερμοκρασία του εσωτερικού αέρα είναι "ανάλογη" του ύψους.
Ενώ ο εισερχόμενος θα ήταν πάντα πολύ ζεστός.

Στα παραπάνω, το μειονέκτημα είναι η δαπάνη ενέργειας και το πλεονέκτημα ο συνεχής αερισμός του χώρου, η αίσθηση φρεσκάδας και η εξαφάνιση υγρασιών.

Βέβαια μπορούμε και να αντλούμε μόνο εσωτερικό αέρα για το βεντιλατέρ από χαμηλά στη φούσκα και το σπίτι να γίνει φούρνος, ανακυκλώνοντας-αναθερμαίνοντας εσωτερικό, ήδη θερμό αέρα.
Το σπίτι θα βράζει, με την εστία να δουλεύει ρελαντί, αλλά με υποδεέστερη ποιότητα αέρα.

Φυσικά και αν η παροχή του μοτέρ ξεπερνάει το διαφεύγοντα όγκο, το μοτέρ θα έχει θέμα.
Ειδικά σε δυνατά μοτέρ, είναι σχεδόν σίγουρο.

Το ιδανικό θα ήταν συνδυασμός εσωτερικού - εξωτερικού με συγκεκριμένο ποσοστό, κατόπιν υπολογισμού των διαρροών από χαραμάδες κλπ. Αλλά ξεφεύγουμε και μπαίνουμε σε χωράφια μηχανολόγων νομίζω.

Απλά ενημερωτικά, τα παραπάνω θέματα τα έχουμε αναπτύξει πάρα πολύ στις συζητήσεις μας εδώ και είναι γνωστά (να δικαιολογήσω και λίγο γιατί θα με κυνηγάει ο δάσκαλος Αστέρης! :P ).


ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Εδώ να προσθέσω ότι αντίθετα για ευνόητους λόγους ο θάλαμος καύσης πρέπει να έχει υποδοχή επάνω του να παίρνει αέρα από έξω αλλιώς δε θα έπρεπε να λέγετε ενεργειακό.

Κι όμως...
Γενικά συμφωνώ.
Ωστόσο σε πρόσφατη εγκατάσταση συμφορουμίτη, εστίας foyer με αερόθερμο - εναλλάκτη καμινάδας, δόθηκε στην παροχή του εναλλάκτη αποκλειστικά εξωτερικός αέρας, χωρίς παράλληλα να δοθεί εξωτερικός αέρας καύσης, τον οποίο η εστία αντλεί από το σαλόνι.
Ο χρόνος βέβαια θα δείξει, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις που διάβασα είναι θετικές...


ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Ελπίζω να σας έλυσα αρκετές απορίες και να σας πω ότι δεν τα ξέρουμε όλα σαν άνθρωποι πάνω στην πράξη μαθαίνουμε μέρα με την μέρα και έτσι θα ήθελα να μάθω και εγώ πράγματα απο εσάς και από τις εμπειρίες σας .οι ίδιοι οι Πολωνοί έχουν εφαρμόσει 2 τακτικές μου πλέον στα τζάκια τους που δεν το πιστεύανε ότι τόσο καιρό δεν το βλέπανε στις δικές τους εγκαταστάσεις .Ότι σας έχω πει αυτές τις 2-3 μέρες είναι όλα δοκιμασμένα απο εμένα και τους τεχνικούς μου.Αν υπάρχει κάτι πού δεν το ξέρω δεν ντρέπομαι να το πω και αν έχω την δυνατότητα να δοκιμάσω κάτι που θα μου πείτε ευχαρίστως να το κάνω.


Χαίρομαι που ήρθατε στην παρέα μας και ελπίζω να παραμείνετε. :)

Με τις γνώσεις και την εμπειρία σας στην πράξη σίγουρα θα μπορέσετε να βοηθήσετε πολλούς φίλους να λύσουν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν.

Κανείς δεν τα ξέρει όλα. Αυτό δεν είναι πρόβλημα.
Πρόβλημα είναι να μην το δεχόμαστε ή ακόμα χειρότερα να μην το αντιλαμβανόμαστε.
Όπως έχει πει και ο Ιαβέρης, το πρόβλημα πολλών οδηγών δεν είναι πως δεν ξέρουν να οδηγάνε, αλλά ότι δεν ξέρουν πως δεν ξέρουν να οδηγάνε...

Θέλω να πιστεύω ότι μελετώντας τα σχετικά θέματα, όλο και κάτι καινούριο θα συναντήσετε... ;)


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59615 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Καλημέρα !!οσο αφορά τις εταιρίες και για το αν λένε στους πελάτες τους να παίρνουν αέρα από έξω δύστυχος το λένε αρκετές. Δυστυχώς παρατήρησα ότι το λένε και αρκετοί εδώ μέσα στο φόρουμ ότι με αυτό τον τρόπο ανανεώνουν τον φρέσκο αέρα στο σπίτι .κύριοι ενεργειακά είναι έγκλημα .

Όσο αφορά το τι λέμε τάπα .Είναι απλά το ταβάνωμα της πρώτης φούσκας στα 2 μέτρα περίπου που γίνετε.

Όσο αφορά τώρα το σχόλιο σας για τον εξωτερικό αέρα στο θάλαμο καύσης
Κι όμως...
Γενικά συμφωνώ.
Ωστόσο σε πρόσφατη εγκατάσταση συμφορουμίτη, εστίας foyer με αερόθερμο - εναλλάκτη καμινάδας, δόθηκε στην παροχή του εναλλάκτη αποκλειστικά εξωτερικός αέρας, χωρίς παράλληλα να δοθεί εξωτερικός αέρας καύσης, τον οποίο η εστία αντλεί από το σαλόνι.
Ο χρόνος βέβαια θα δείξει, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις που διάβασα είναι θετικές...


Μια εστία θέλει από 20 κυβικά αέρα μέχρι 120 την ώρα (ανάλογα την εστία ) για να κάνει την καύση της.
Αν αυτά τα κυβικά τα πάρει μέσα από το σπίτι στο παράδειγμα που είπαμε πιο πάνω τι θα έχουμε
270-60(μέσος όρος) =210 .Το σπίτι μας όμως χρειάζεται 270 .Τι θα γίνει??? θα τραβήξει από όπου μπορεί αυτά τα 60 που του λείπουν και αυτός θα είναι αέρας από έξω άρα και κρύος .
Αν όμως υπήρχε απευθείας στο τζάκι εξωτερικός αέρας αυτό δε θα γινότανε .δείτε τι εννοώ στο παρακάτω βίντεο .Συγνώμη δεν υπάρχει βίντεο χωρίς το logo της εταιρίας (για να μην με κατηγορήσουν οτί το κάνω για διαφήμιση να πω οτι το έχουν σχεδόν όλες οι εταιρίες σαν στανταρ ή σαν προαιρετικό εξοπλισμό)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59619 από GT
Καλημέρα και σε εσάς!

Καταρχήν μην παλεύετε να πείσετε ότι απαιτείται εξωτερικός αέρας καύσης, συμφωνούμε απόλυτα, μάλλον δεν έγινε κατανοητό.

Στο παραπάνω παράδειγμα έγινε ειδική εφαρμογή.

Μάλλον δεν καταλάβατε ότι ο εναλλάκτης καμινάδας, αντλεί εξωτερικό αέρα, τον θερμαίνει και τον διοχετεύει στο σαλόνι.

Άρα έχουμε υπερπίεση στο σπίτι, άρα έχουμε θεωρητικά διαρροές εσωτερικού θερμού αέρα και όχι εισροές κρύου εξωτερικού αέρα, καθώς αυτό θα απαιτούσε υποπίεση μέσα στο σπίτι.

Από κει και πέρα, η μη παροχή εξωτερικού αέρα στην εστία για καύση, προκαλεί καύση εσωτερικού αέρα, γεγονός το οποίο μετριάζει κάπως το φαινόμενο υπερπίεσης.

Το καταλάβατε τώρα τι εννοώ?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59621 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Φυσικά έχω καταλάβει όλη την πρόταση σας και για τις 2 περιπτώσεις απλά εξηγώ ενεργειακά που είναι το λάθος. ;)

επίσης να προσθέσω ότι όσο αφορά τον εναλλάκτη που λέτε αν έπαιρνε εσωτερικό αέρα θα μπορούσε να τον βάλει να δουλεύει χωρίς καν μοτέρ ....!!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59624 από dimlyk
καλα τα λετε για την τελεια καυση ομως
1. ο θερμαινομενος αερας απο μονος του δημιουργει υπερπιεση
2. οσον ο αερας αφηνεται να εισρεει σ ενα χωρο ανεξελγκτα δημιουργει μικρορευματα ψυχρα και τοπικο μικροκλιμα ...
3.αυτο που ολοι ξεχνουν στην θερμανση ειναι η ποιοτητα του αερα του χωρου που μας επηρεαζει ποικιλοτροπως καθιστωντας επιβεβλημενη την ανακυκλωση του αερα ...με οτι αυτο ενεργειακα συνεπαγεται .

αυτα τα λιγα σαν επισημανσεις και μονο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.210 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ